Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin
Zdroj: ©Shutterstock

10 legendárnych zahraničných piesní, ktoré sme ako tínedžeri milovali (2. časť)

Piesne, ktoré sprevádzali dospievaním mnohých z nás.

Ach, tá nostalgia! Síce sme sa ako tínedžeri často nemohli dočkať, kedy už konečne budeme dospelí, ale teraz by sme sa do tých čias bezstarostnosti a pohody veľmi radi vrátili. Môžeme tak ale urobiť napríklad prostredníctvom hudby, ktorú sme vtedy mnohí počúvali.

V tomto článku si s nami môžeš zaspomínať na časy dospievania za pomoci kultových pesničiek, ktoré v 90. či nultých rokoch hýbali rebríčkami hitparád. Viaceré z nich iste nechýbali v playliste ani tebe.

1. Fall Out Boy: Thnks fr th Mmrs

Rocková skupina Fall Out Boy vznikla v roku 2001, pričom ich prvý album Take This to Your Grave dorazil na trh v roku 2003. Stretol sa s pozitívnym kritickým prijatím a každému bolo jasné, že na scénu vstúpila kapela, ktorá to dotiahne poriadne ďaleko. Nasledovalo ďalších sedem albumov, pričom ten posledný má názov Mania a vyšiel v roku 2018.

Piesne Fall Out Boy v sebe mali silný emocionálny nádych a dokázali mladým hovoriť priamo z duše. Song Thnks fr th Mmrs pochádza z albumu Infinity on High a stal sa obrovským komerčným úspechom. Dodnes patrí k najznámejším piesňam tejto kapely. Videoklip zachytáva nakrúcanie klipu, v ktorom pôsobí samotná skupina, avšak režíruje ho otravný a despotický šimpanz. Zaujímavosťou je, že vo vedľajšej úlohe sa tu objavuje aj známa influencerka Kim Kardashian.

2. Avril Lavigne: Complicated

Mladá rebelka Avril Lavigne vstúpila na hudobnú scénu v roku 1999 a prvým albumom Let Go sa predstavila v roku 2002. Ten pozbieral priaznivé recenzie a stal sa masívnym komerčným hitom. Lavigne vydala ešte ďalších šesť albumov, ten posledný Love Sux vyšiel len tento rok.

Fanúšikov si speváčka získala svojím nekonvenčným imidžom, charizmou a skvelým speváckym talentom. Jej piesne sa stávali veľkými hitovkami a pospevovali si ich mnohí mladí. Jednou z jej najznámejších nahrávok je Complicated, ktorá ponúkla chytľavý text a refrén a celkom zábavný videoklip.

V ňom sa Avril a jej kolegovia hudobníci flákajú po obchodnom dome a robia bordel. Pieseň mala schopnosť zažrať sa človeku do hlavy a on si ju následne musel pohmkávať prakticky neustále. Ovládla tiež rebríčky hitparád prakticky po celom svete.

3. Nirvana: Smells Like Teen Spirit

Tu veľmi nie je o čom. Smells Like Teen Spirit od kapely Nirvana patrí medzi najslávnejšie piesne histórie. Nirvana vznikla v roku 1987 a pôsobila až do roku 1994. Stala sa kultúrnym fenoménom a jej spevák a gitarista Kurt Cobain idolom miliónov mladých. Hviezdnu dráhu kapely prerušila Cobainova samovražda, ktorý dlhé roky bojoval s depresiami a drogovou závislosťou. Keď zomrel, mal len 27 rokov.

Smells Like Teen Spirit pochádza z legendárneho albumu Nevermind, ktorý je hodnotený ako jeden z najlepších albumov všetkých čias. Pieseň dodnes nestratila nič zo svojej dravosti a sily. Videoklip bol nakrútený v telocvični strednej školy za účasti študentov a roztlieskavačiek. Má však v sebe skôr temnú atmosféru.

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne

Odporúčame prečítať:

5 vecí, pri ktorých sa väčšina z nás cíti trápne, hoci na to nemáme vôbec žiadny dôvod

4. Wheatus: Teenage Dirtbag

Rocková skupina Wheatus vznikla v roku 1995 a je ukážkovým príkladom „one hit wonder“. Vydala síce viacero albumov, ale poslucháči si ju pamätajú najmä vďaka songu Teenage Dirtbag. Prvú nahrávku kapela Wheatus vydala v roku 2000, následne sa na pulty dostali ešte štyri albumy.

Posledný pochádza z roku 2013 a nesie názov The Valentine LP. Teenage Dirtbag pochádza z debutového albumu Wheatus a veľmi rýchlo sa prebojoval na predné priečky hitparád.

Pomohlo mu aj to, že sa stal oficiálnou piesňou pre tínedžerskú komédiu Smoliar z roku 2000. Herci z nej (Jason Biggs či Mena Suvari) sa objavili aj vo videoklipe. Pieseň pozbierala viac-menej pozitívne kritiky a dodnes patrí k jednoznačne najznámejším songom tejto kapely.

5. Gorillaz: Feel Good Inc.

Pozoruhodný hudobný projekt Gorillaz vznikol v roku 1998 z iniciatívy hudobníka Damona Albarna a umelca Jamieho Hewletta. Tí stvorili virtuálnu hudobnú skupinu, ktorá je zložená z kreslených hudobníkov. Gorillaz sa vyprofilovali ako kapela s eklektickým štýlom, kombinujúca rôzne žánre a postupy.

Charakteristickým pre ich piesne bolo aj hostovanie iných známych spevákov. Prvý album vydali v roku 2001, odvtedy stihli uviesť ďalších šesť nahrávok. Zatiaľ posledná Song Machine, Season One: Strange Timez pochádza z roku 2020.

Pieseň Feel Good Inc. pochádza z druhého albumu Demon Days z roku 2005. Kombinuje alternatívny rock, hip hop či rap rock. Ako hosť sa na nej podieľala hip hopová kapela De La Soul. Za zmienku stojí aj originálny videoklip s pôsobivou animáciou a nápadmi.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť