Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip
Zdroj: ©Shutterstock

10 legendárnych zahraničných piesní, ktoré sme ako tínedžeri milovali

Piesne, ktoré nemohli chýbať v playliste žiadneho dospievajúceho.

Občas nezaškodí nechať sa unášať vlnami nostalgie a trochu si zaspomínať na svoje dospievanie. Ľudia, ktorí boli tínedžermi v 90. či nultých rokoch, sú dnes už dospelí a zrejme ani im sa nechce veriť, ako rýchlo tie roky prešli.

V tomto článku si na ne zaspomíname prostredníctvom desiatky vybraných pesničiek, ktoré nás sprevádzali vekom dospievania. Pokiaľ si v danej dobe vyrastal, je jasné, že mnoho (ak nie všetky) kapiel budeš veľmi dobre poznať.

1. The Offspring: Why Don’t You Get a Job?

Kapela The Offspring bola obľúbenou u mnohých tínedžerov. Svoju kariéru odštartovali v roku 1984 ešte pod názvom Manic Subsidal, od roku 1987 ich však poznáme ako The Offspring. Debutový album vydali v roku 1989, nasledovalo ďalších deväť úspešných albumov. Zatiaľ posledným je Let the Bad Times Roll z roku 2021. Hoci The Offspring stále hrajú, najväčšie úspechy zažili v 90. rokoch. Ich najpredávanejší album Smash vyšiel v roku 1994 a druhý najúspešnejší Americana v roku 1998.

Práve z neho pochádza song Why Don’t You Get a Job? Ten sa okrem chytľavej melódie a textu mohol pochváliť aj štýlovým videoklipom pod taktovkou režiséra McG. V ňom členovia kapely kráčajú mestom a postupne sa k nim pridávajú ďalší a ďalší ľudia. Pieseň bola obrovským úspechom a dlho sa držala na predných priečkach hitparád v mnohých krajinách sveta (vrátane Slovenska či Českej republiky).

2. Linkin Park: Numb

Nu metalová kapela Linkin Park v mnohých svojich piesňach hovorila tínedžerom priamo z duše. Tematizovala ich frustrácie, depresie, úzkosti či pocity odcudzenia. To všetko navyše s poriadne rockovým nádychom, kombinovaným s metalom a rapom. Linkin Park začal vystupovať v roku 1996, pričom prvý album Hybrid Theory vyšiel v roku 2000. Stal sa obrovským úspechom a kapela naň v roku 2003 nadviazala ďalšou komerčnou bombou Meteora (2003).

Nasledovalo ďalších päť albumov, posledný One More Light pochádza z roku 2017. V tom istom roku skupina prestala vystupovať, keďže jej frontman Chester Bennington spáchal samovraždu. Medzi piesne, ktoré sme ako tínedžeri počúvali stále dokola, bezpochyby patrí aj kúsok Numb z albumu Meteora. Aj ten si berie na paškál smútok a depresie mladých ľudí, čo podčiarkuje aj videoklip. V ňom vidíme mladú študentku s výtvarným talentom, ktorá má však problémy nielen v škole, ale aj doma.

3. Christina Aguilera: Dirrty

Pieseň Dirrty od Christiny Aguilery pochádza z jej štvrtého albumu Stripped z roku 2002. Aguilera je na hudobnej scéne aktívna od roku 1992, keď tiež vydala svoj prvý album. Celkovo ich vydala osem, posledný Liberation vyšiel v roku 2018. Pieseň Dirrty môžeme zaradiť do žánru R&B, popu a hip hopu.

Ponúka dynamický rytmus, dráždivý text a tiež erotickým dusnom nabitý videoklip. Sama speváčka sa vyjadrila, že chcela vytvoriť pieseň, ktorá bude čo najvernejšie odrážať jej skutočnú osobnosť. Nie je prekvapivé, že Dirrty sa stal obrovským hitom a prepadlo mu aj mnoho mladých zo Slovenska či Českej republiky.

4. No Doubt: Don’t Speak

Rocková skupina No Doubt na čele so speváčkou Gwen Stefani vznikla v roku 1986, prvý album jej vyšiel v roku 1992. Následne sa fanúšikovia dočkali ďalších piatich albumov, ten posledný Push and Shove vyšiel v roku 2012. Notoricky známy hit Don’t Speak pochádza z tretieho albumu Tragic Kingdom z roku 1995.

Pieseň sa zaoberá vzťahom a rozchodom, pričom Gwen Stefani doň premietla aj skúsenosti z rozpadu vzťahu s hudobníkom Tonym Kanalom. Song sa stal mimoriadne obľúbeným a prevalcoval hitparády po celom svete. Dočkal sa aj niekoľkých cover verzií a dodnes zrejme patrí k najznámejším piesňam tejto kapely.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 nostalgických slovenských pesničiek, ktoré sme ako deti milovali

5. My Chemical Romance: Welcome to the Black Parade

Svojho času sa u nás tešila veľkej popularite aj rocková partia My Chemical Romance. Tá vznikla v roku 2001 a jej prvý album I Brought You My Bullets, You Brought Me Your Love vyšiel o rok neskôr. Nasledovali ešte ďalšie tri albumy, pričom najväčší úspech zaznamenal titul The Black Parade z roku 2006. Práve z neho pochádza aj pieseň Welcome to the Black Parade.

V nej sme sa dočkali všetkých prvkov, ktoré boli pre túto kapelu typické: naliehavého spevu, patrične emo textu a výrazných gitarových riffov. Videoklip potom oplýval zámernou teatrálnosťou, výraznou štylizáciou a post-apokalyptickým feelingom. Fungovalo to však nadmieru dobre a Welcome to the Black Parade pozbieralo nadšené ohlasy nielen od hudobných recenzentov, ale aj od bežných poslucháčov. Svojím akcentovaním životného smútku, ale aj nádeje sa skupina stala modlou pre milióny tínedžerov.

6. Green Day: American Idiot

Úspešná rockovo-punková formácia Green Day vznikla v roku 1987 a prvý album 39/Smooth do sveta vyslala v roku 1990. V ďalších rokoch vzniklo až dvanásť ďalších albumov, pričom zatiaľ posledným je Father of All Motherfuckers z roku 2020. Ak by sme ale mali vybrať jeden album, ktorý pre Green Day znamenal skutočný prelom, tak ním je jednoznačne American Idiot z roku 2004. V ňom muzikanti previedli do piesní nálady doby po teroristických útokoch z 11. septembra 2001, vyjadrili svoj protest proti vojne v Iraku a navážali sa do vtedajšieho prezidenta Georgea W. Busha.

Z albumu pochádza aj rovnomenná pieseň, ktorá kritizovala médiá a ich prístup k vojne v Iraku. Text ich obviňoval z vytvárania falošného obrazu o tomto konflikte a rozsievania paranoje medzi obyvateľmi. Aj z týchto dôvodov je American Idiot klasifikovaný ako protest song. Vďaka svojej chytľavosti sa ale okamžite predral na predné priečky rebríčkov a dodnes patrí zrejme k najznámejším songom tejto kapely.

7. System of a Down: Chop Suey!

Heavy metalová skupiny System of a Down sa v hudobných vodách objavila v roku 1994 a prvý album vydala v roku 1998. Odvtedy fanúšikom ponúkla ďalšie štyri tituly. Veľkému úspechu sa tešil hlavne jej druhý zárez Toxicity z roku 2001. Z neho pochádza aj skladba Chop Suey! V ňom sa drsné metalové pasáže striedali s pokojnými melódiami a vytvárali naozaj výbušnú zmes.

Text zase niesol známky spontánnosti, ktorá je pre System of a Down typická. Obsahuje, napríklad, viacero viet prevzatých z iných zdrojov či kníh. Podľa viacerých kritikov je práve Chop Suey! najvýraznejším výtvorom kapely a niet divu, že sa mu dostalo nemalej pozornosti.

8. Evanescence: My Immortal

Rockovo-metalová skupina Evanescence vznikla v roku 1995 a prvý album Fallen poslala na trh v roku 2003. Neskôr nasledovali ďalšie štyri albumy. Zatiaľ posledným je The Bitter Truth z roku 2021. Komerčne najúspešnejším však bol hneď debutový titul Fallen. Obsahuje viacero piesní, ktoré si dnes s kapelou neodmysliteľne spájame, a nájdeme na ňom aj song My Immortal.

Baladická pieseň s tklivým klavírom, emotívnym textom o prízrakoch, ktoré človeka neopustia ani po smrti, a precíteným spevom Amy lee sa stala hitom u kritikov aj fanúšikov. My Immortal si spoľahlivo zamilovali všetci introverti a poetické romantické duše, a čo si budeme hovoriť: mnohí sa k tejto piesni stále čas od času vraciame.

Odporúčame prečítať:

15 konverzácií s bývalými partnermi, ktorí majú potrebu rýpať aj po rozchode

9. Nickleback: Photograph

Rocková kapela Nickleback datuje svoj vznik do roku 1995, prvý album Curb vydala o rok neskôr. Okrem neho ich má na konte ešte osem, zatiaľ posledný Feed the Machine pochádza z roku 2017. Tvorba Nickleback bola medzi fanúšikmi často veľmi obľúbená, hoci kritici ju neraz prijímali dosť chladne. Aj najúspešnejší album All the Right Reasons z roku 2005 pozbieral skôr zmiešané recenzie.

Fanúšikom sa ale páčil a jeho piesne si zamilovali. Patrí medzi ne aj song Photograph, v ktorom sa spevák Chad Kroeger vrátil do svojho detstva. Pieseň je tak plná nostalgie, odkazov na priateľstvá či prvé lásky.

10. Nightwish: Nemo

Symfonická metalová skupina Nightwish vznikla v roku 1996 vo Fínsku a jej prvý album Angels Fall First vyšiel v roku 1997. Po ňom kapela nahrala ešte ďalších osem albumov, tým zatiaľ posledným je Human. :II: Nature. z roku 2020. Albumy Nightwish sa vždy predávali dobre, ich najväčším úspechom však ostáva nahrávka Once z roku 2004.

Nájdeme na nej aj skladbu Nemo, ktorá (pre kapelu typicky) kombinuje metal s operne ladeným spevom. Okrem samotnej piesne sa chytil aj štýlovo natočený videoklip. Temná atmosféra, text o blúdení a strate a originálne prevedenie. Nie je ťažké domyslieť si, prečo sme pesničku ako tínedžeri milovali. A hoci Nightwish boli v tom čas už dosť známi, práve táto pieseň im zaručila ešte väčšie množstvo fanúšikov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť