10 maximálne nepríjemných, mrazivých a znepokojivých filmov, ktoré ti poriadne našponujú nervy

Psychologický teror týchto filmov budeš rozdýchavať ťažko.

Zdroj: American Film Institute / moviestillsdb.com

V tomto článku sa spoločne pozrieme na filmy, ktoré sú mrazivé, šialené, desivé a poriadne znepokojivé. Zároveň sme vybrali diela, ktoré sa nesnažia prvoplánovo šokovať, ale ide im aj o adekvátny umelecký zážitok. Faktom ale je, že tieto filmy ti v hlave ostanú poriadne dlho a pri ich sledovaní sa nebudeš cítiť práve dvakrát príjemne. To bol ale bezpochyby zámer ich tvorcov.

Poďme teda na to.

1. Mazacia hlava

Mazacia hlava, celovečerný debut legendárneho Davida Lyncha, je poriadnou surrealistickou hororovou náložou, ktorá akoby vypadla z tých najhorších nočných môr. Hlavným hrdinom je Henry Spencer (Jack Nance), ktorý sa dozvedá, že jeho priateľka Mary (Charlotte Stewart) je tehotná. Porodí však akési desivé monštrum.

Film je plný temnej atmosféry, halucinačných obrazov a desivých prízrakov. Silná káva, ktorú nestrávi len tak hocikto.

2. Choď a pozeraj sa

Dnes už právom kultový vojnový film Choď a pozeraj sa od Elema Klimova patrí k vôbec najdepresívnejším a najdesivejším snímkam histórie. Hlavným hrdinom je 14-ročný Fljora (Alexej Kravčenko), ktorý sa počas zúriacej druhej svetovej vojny pridá k bieloruským partizánom.

Naivné odhodlanie je však okamžite rozprášené a chlapec na vlastnej koži spoznáva hrôzu a beštiálnosť vojny. Hrôzostrašný film, ktorý ti vyrazí dych a v celej nahote ti ukáže, aké peklo dokáže rozpútať človek. Sila.

3. Vlákna

Sci-fi triler Vlákna natočil Mick Jackson a s neuveriteľným realizmom v ňom zobrazil následky jadrovej vojny. Snímka je spracovaná formou dokumentu a je to veru desivý pohľad. Jadrový útok je totiž iba začiatok totálneho rozkladu spoločnosti, hladomoru, najrôznejších zverstiev a totálneho úpadku ľudstva.

Nie je to vôbec pekný pohľad, ale faktom ostáva, že kto ten film uvidí, už naň nikdy nezabudne. Nekompromisné a depresívne.

4. Antikrist

Lars von Trier bol vždy známy tým, že svojimi filmami provokoval a otváral nepríjemné témy. Inak to nebolo ani v prípade Antikrista, ktorý bol svojho času možno jeho najkontroverznejším dielom. Mrazivý horor rozpráva o manželoch (Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourg), ktorí po tragickej smrti malého syna odchádzajú do svojej lesnej chaty. Práve tu chce manžel pomocou terapie zlepšiť psychický stav svojej ženy. Všetko sa ale vymkne spod kontroly.

Film je plný desivej a temnej atmosféry, surreálnych a snových scén a niekoľkých naozaj brutálnych momentov. Celková nejednoznačnosť príbehu si navyše vyžaduje premýšľavého diváka. Antikrist rozhodne nesadne každému, ale za skúšku určite stojí.

5. Funny Games

Aj Michael Haneke je majstrom poriadne mrazivých a desivých filmov. Jedným z nich je aj jeho experimentálny triler Funny Games. V prípade záujmu si môžeš pozrieť aj remake Funny Games USA (tiež od Hanekeho), ktorý je záber po zábere rovnaký (len s iným obsadením).

Film rozpráva o rodine, ktorá sa na prázdniny vydáva na rodinnú chatu. Tu ich však začne terorizovať dvojica útočníkov. Funny Games nie je tradičným trilerom, skôr výpoveďou o násilí a o tom, prečo nás vo filmoch fascinuje. Haneke sa s divákmi rafinovane pohráva a nie každému to bude pochuti. Napriek tomu stojí za to sa do Funny Games ponoriť.

6. Dogtooth

Pozoruhodná temná dráma Dogtooth vznikla pod režisérskym dohľadom Yorgosa Lanthimosa, jedného z najtalentovanejších filmárov súčasnosti. Diváka zavedie medzi členov podivnej rodiny, v ktorej rodičia svoje tri už dospelé deti vychovávajú v strachu z okolitého prostredia. Opustiť dom tak môže len otec.

Tento striktný režim sa ale čoskoro naruší a povedie k nečakaným koncom. Lanthimos už vo svojom druhom filme nezaprel svoju náklonnosť k bizarnostiam, temnote a až surreálnemu nádychu celého príbehu. Za Dogtooth si právom odniesol nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

7. Zoznam smrti

Skutočne originálnym kúskom je aj britský Zoznam smrti od Bena Wheatleyho. Ten veľmi dômyselne mieša niekoľko žánrov (horor, krimi, triler, psychologická dráma) s poriadne nervóznou a neistou atmosférou. Výsledkom je dielo, ktoré sa zaryje do pamäti a len tak z nej nevypadne.

Hlavným hrdinom je nájomný vrah Jay (Neil Maskell), ktorý sa s kolegom Galom (Michael Smiley) púšťa do novej zákazky. Lenže tá ho tentokrát zavedie do poriadne temných zákutí.

8. Michael

Poriadne mrazivá dráma Michael od Markusa Schleinzera poskytne divákom pohľad do života navonok slušného muža a zamestnanca Michaela (Michael Fuith), ktorý je v skutočnosti pedofil a doma väzní uneseného chlapca Wolfganga (David Rauchenberger).

Režisér dlho spolupracoval s Michaelom Hanekem, od ktorého sa toho evidentne veľa naučil. Jeho debut je psychologicky tiesnivý, mrazivý a nepríjemný. Samozrejmosťou sú špičkové herecké výkony.

9. Begotten

Begotten je filmom, ktorý buď nadšene zhltneš, alebo znechutene odvrhneš. Zrejme neexistuje nič medzi tým. Režíroval ho E. Elias Merhige a ide o skutočne veľmi originálne a výrazne experimentálne dielo, ktoré bežného popcornového diváka nemá šancu zaujať. Milovníci undergroundu by si však v tomto prípade mohli prísť na svoje.

Samotný príbeh (ak sa to tak dá nazývať) je na prvý pohľad veľmi abstraktný a nepreniknuteľný, v skutočnosti sa však dá celkom dobre interpretovať. Všadeprítomná temnota, surreálne výjavy, nejasnosť a krutosť však rozhodne zo snímky nerobia ľahké sústo. Režisér sa inšpiroval v mnohých mýtoch o stvorení sveta, ako aj vo vlastnom zážitku, keď sa pri nehode ocitol v tesnej blízkosti smrti (near-death experience).

10. Klass

Mrazivá a desivá dráma Klass od Ilmara Raaga rozpráva príbeh študentov nemenovanej estónskej strednej školy. Utiahnutý Joosep (Pärt Uusberg) sa stáva terčom brutálnej šikany, ktorú iniciuje sadistický Anders (Lauri Pedaja). Na obranu Joosepa sa v určitej chvíli postaví Kaspar (Vallo Kirs). Šikana sa ale stále stupňuje a teraz sa jej terčom stáva aj Kaspar. Kam to celé povedie?

Klass je poriadne drsným, krutým a realistickým obrazom školskej šikany a toho, kam môže viesť systematické ponižovanie ľudskej dôstojnosti. Emocionálne silné a smutné.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zločiny, ktoré ostali nepotrestané. Toto je 5 nevyriešených vrážd na Slovensku (2. časť)

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME