Možno aj ty vyhľadávaš mrazivé, desivé a znepokojivé filmy, ktoré s tebou ostanú dlho po ubehnutí záverečných titulkov. Je pravdou, že na tieto snímky sa nepozerá ľahko, ale ich silu a dôležitosť spochybňuje len málokto. Jeden článok o podobných filmových kúskoch sme ti už na EMEFKA priniesli.
V pokračovaní nájdeš ďalšiu desiatku snímok, ktoré ťa zasiahnu a emocionálne rozdrvia.
1. Requiem za sen
Režisér Darren Aronofsky nakrúca veľmi silné, znepokojivé a psychicky náročné filmy. Inak to nebolo ani v prípade jeho kultovej drámy Requiem za sen. Tá rozpráva príbehy niekoľkých ľudí. V prvom rade je tu mladík Harry (Jared Leto), jeho priateľka Marion (Jennifer Connelly) a jeho kamarát Tyrone (Marlon Wayans), ktorí sú závislí od drog. Významnou hrdinkou je ale aj Harryho matka Sara (Ellen Burstyn), ktorá sa pod vplyvom televíznych relácií stáva závislou od tabletiek na chudnutie.
Requiem za sen je poriadne temná a drsná záležitosť, ktorá sa na problematiku drogovej závislosti pozerá bez akýchkoľvek ružových okuliarov. Okrem výborných hercov treba vyzdvihnúť vypiplanú audiovizuálnu stránku, nátlakový strih, kameru a ostrú hudbu. Pecka.
2. matka!
Pri Darrenovi Aronofskom ešte chvíľu ostaneme. Jeho alegorický horor matka! síce kritikov nemilosrdne rozdelil na dva tábory a diváci ho priam vypískali, ale to len dosvedčuje, že ide o originálny a nekompromisný kus filmárčiny. Príbeh sa točí okolo manželského páru (Jennifer Lawrence a Javier Bardem), ktorých pokojné spolužitie ďaleko od ľudí naruší príchod tajomných manželov (Ed Harris a Michelle Pfeiffer).
Je pravdou, že matku! naozaj nestrávi každý, ale rozhodne sa oplatí dať filmu šancu. Psychologická tieseň, ktorú Aronofsky buduje a neustále stupňuje, je totiž neuveriteľná. Jennifer Lawrence a Javier Bardem navyše predvádzajú výborné výkony.
3. Raw
Psychologická hororová dráma Raw od Julie Ducournau po premiére získala povesť filmu, pri ktorom ľudia omdlievajú. Treba hneď dodať, že tieto tvrdenia boli prehnané a film určite nie je taký brutálny, ako by sa mohlo zdať. Čo ale neznamená, že sa naň pozerá príjemne. Príbeh sa točí okolo mladej vegetariánky Justine (Garance Marillier), ktorá práve prichádza na veterinárnu školu. Keď ju pri jednej príležitosti starší študenti prinútia ochutnať surové mäso, v Justine sa prebudí hlad. Hlad po ľudskom mäse.
Raw nie je žiadny krvák (hoci niekoľko nechutných scén sa v ňom nájde), čo ale vôbec nevadí. Temný coming-of-age príbeh je totiž plný viacerých pozoruhodných symbolov a poriadne stiesnenej a mrazivej atmosféry. Film si ale vychutnajú skôr milovníci artovejších diel.
4. Musíme si pohovoriť o Kevinovi
Desivá dráma Lynne Ramsay Musíme si pohovoriť o Kevinovi rozpráva o Eve (Tilda Swinton), ktorá krátko po pôrode zisťuje, že s jej synom Kevinom (Ezra Miller) niečo nie je v poriadku. Správa sa agresívne, nenávistne a znepokojivo. Jeho správanie vyvrcholí šialenou tragédiou.
Snímka Lynne Ramsay je skúmaním neľahkého vzťahu matky a narušeného syna, ktorej nechýbajú silné emócie a parádni herci. Film, ktorý tebou otrasie a ešte niekoľko dní ho nedostaneš z hlavy.
5. The Eyes of My Mother
Vynikajúca hororová dráma The Eyes of My Mother od Nicolasa Pesceho je určená najmä ľuďom, ktorí majú radi náročnejšie filmy. V centre príbehu je mladá Francisca (Kika Magalhães), ktorá sa v detstve stane svedkyňou hrozivej udalosti.
Tá je ale spúšťačom ešte oveľa znepokojivejších udalostí. Pesceho film je rozprávaný pomaly, je plný temnej a depresívnej atmosféry a divákovi rozhodne nejde prvoplánovo na ruku. Pripomína nočnú moru, ktorá sa zhmotnila na filmovom plátne. Mimoriadne mrazivý kúsok.
6. Saulov syn
Krutú a mrazivú vojnovú drámu Saulov syn natočil režisér László Nemes a odniesol si za ňu aj Oscara v kategórii najlepší zahraničný film. Saulov syn sa odohráva v koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Osvienčime. Hlavným hrdinom je maďarský žid Saul (Géza Röhrig), ktorý pracuje ako člen takzvaného Sonderkommanda. Jeho úlohou je odpratávať mŕtve telá či čistiť plynové komory. Uprostred vražedného šialenstva sa rozhodne dôstojne pochovať mŕtveho mladíka. Jeho odhodlanie ale narazí na okolitú realitu.
Nemesovi sa podarilo hrozivú realitu koncentráku zhmotniť tak desivo realisticky, že citlivejším divákom možno spôsobí úzkostné stavy. A možno aj tým odolnejším. Saulov syn je hrozivý, ale mimoriadne dôležitý film, ktorý by nemal uniknúť nikomu.
7. Prekliate dedičstvo
Pokiaľ máš rád horory, ktoré nechcú divákov desiť prvoplánovými ľakačkami a obohratými schémami, v tom prípade by si nemal vynechať ambicióznu žánrovku Prekliate dedičstvo do Ariho Astera. V centre príbehu je umelkyňa Annie (Toni Collette), ktorej práve zomrela matka. Annie po jej smrti ale zisťuje, že stará pani ukrývala nejedno tajomstvo. Prekliate dedičstvo je majstrovsky natočený, pomalý a na atmosfére postavený horor, ktorý si žiada premýšľavého a empatického diváka.
V jadre ide o tragickú a emotívnu drámu o zármutku, strate a vyrovnávaní sa s týmito pocitmi. Herci podávajú špičkové výkony, hudba mrazí až do špiku kostí a na niektoré scény zaručene už nikdy nezabudneš.
8. Straw Dogs
V tomto prípade si dáme trochu klasiky. Triler Straw Dogs od Sama Peckinpaha patrí k najlepším filmom histórie a rozpráva o učiteľovi matematiky Davidovi (Dustin Hoffman), ktorý sa s manželkou Amy (Susan George) usadí v dome v Anglicku. Netrvá ale dlho a obaja sa stanú terčom desivého útoku zdanlivo mierumilovných dedinčanov.
Straw Dogs je dokonale vygradovaná pecka, ktorá spoľahlivo znepokojí a vydesí aj dnes.
9. Suspiria
Keď bolo oznámené, že kultový horor Suspiria od Daria Argenta sa dočká remaku, mnoho fanúšikov sa tvárilo kyslo. Ale režisér Luca Guadagnino sa do toho poriadne oprel a doručil nám mimoriadne výživný, inteligentný a myšlienkovo podnetný horor. Hlavnou hrdinkou je mladá Susie Bannon (Dakota Johnson), ktorá v roku 1977 prichádza do rozdeleného Berlína, aby tu študovala na prestížnej tanečnej škole. Veľmi skoro však zistí, že v škole driemu temné sily.
Film ponúka niekoľko naozaj desivých a nepríjemných scén, ale aj výborných hercov (okrem Johnson filmu vládne najmä Tilda Swinton) a viacero možností interpretácie. Pecka.
10. Slnovrat
Ariho Astera sme už v článku raz spomínali. Prekliatym dedičstvom sa zapísal do povedomia ako mimoriadne nádejný filmár, ktorého tvorbu sa oplatí sledovať. To, že jeho debut nebola žiadna náhoda, potvrdil aj svojím druhým kúskom Slnovrat. Folk horor s prvkami bizarnej čiernej komédie rozpráva príbeh mladej Dani (Florence Pugh). Tá sa po strašnej tragédii rozhodne odísť s priateľom Christianom (Jack Reynor) a ich spoločnými kamarátmi na výlet do izolovanej komunity vo Švédsku.
Hlavnú rolu v nej hrajú starodávne rituály, ktoré ale pre hrdinov nemusia byť práve bezpečné. Rovnako ako pri predchádzajúcom Asterovom filme, aj v prípade Slnovratu platí, že nejde „iba“ o horor. V skutočnosti sa v snímke skúmajú témy zármutku, straty, potrebnosti rodiny a v neposlednom rade vzťahové peripetie a krízy. Odporúčame!
Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu