Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Keď sa povie sci-fi, tak väčšina divákov si zrejme predstaví opulentné veľkofilmy typu Star Wars či Avatar. Deštrukcie planét, akčné scény a plno digitálnych efektov. Avšak, nemusí to tak byť vždy.

Máme tu totiž ohromné množstvo sci-fi filmov, ktoré sú omnoho komornejšie a skromnejšie, ale o to lepšie.

V mnohých z nich ani nenájdete žiadny vizuálny efekt (alebo len úplne minimálny). Tieto diela vynikajú nápadom, myšlienkou a skvelými dialógmi, vďaka čomu ide o strhujúce a perfektné snímky. Poďme si predstaviť 10 tých najzaujímavejších.

Coherence

Výborný komorný sci-fi thriller Jamesa Warda Byrkita rozpráva o skupine priateľov, ktorí sa po dlhšom čase stretnú na spoločnej večeri. Práve vtedy však na nočnej oblohe prelieta záhadná kométa, ktorá sa už raz objavila a spôsobila na Zemi veľmi zvláštne správanie ľudí.

Netrvá dlho a dobrá zábava v priateľskom duchu, je narušená záhadnými udalosťami. Skvelí herci, kvalitné postavy a napätie až do konca. To sú hlavné devízy tejto vynikajúcej snímky.

Moon

Moon je príbeh astronauta Sama Bella, ktorý ako jediný pracuje na základni na Mesiaci. Extrémna izolácia však Samovi na psychickej pohode rozhodne nepridáva. Začínajú ho prepadať halucinácie, a zdá sa, že na Mesiaci nie je sám.

Inteligentné sci-fi Duncana Jonesa zaujme kvalitným scenárom, perfektným Samom Rockwellom v hlavnej úlohe, ako aj niekoľkými dejovými prekvapeniami. Exemplárny príklad, ako z mála vytrieskať maximum.

Iná Zem

Až neskutočne prehliadaná, ale o to silnejšia sci-fi dráma Iná Zem rozpráva príbeh dvoch nešťastných ľudí, ktorí k sebe hľadajú cestu. Ich príbeh sa odohráva na pozadí objavenia takzvanej druhej Zeme.

Tá sa jedného dňa z ničoho nič objaví na oblohe a zdá sa, že je vernou kópiou našej planéty, a to aj s jej obyvateľmi. Iná Zem ponúka presvedčivé herecké výkony a silné emócie. Okrem toho vo vás vyvolá mnoho otázok o nestálosti reality a o tom, ako rýchlo sa osud človeka môže zmeniť.

Kronika

Tak trochu komiksovka, ktorá ale nie je adaptáciou žiadneho komiksu. Josh Trank nám doručil príbeh trojice tínedžerov, ktorí objavia záhadný mimozemský artefakt. Následne zistia, že im prepožičal nadprirodzené schopnosti.

Budú ich ale vedieť využiť? Veľmi sympaticky a civilne podaný príbeh vo forme found footage vás strhne kvalitne vykreslenou psychológiou postáv, ako aj skvelými akčnými scénami.

Pozemšťan

Sci-fi, odohrávajúce sa na jednom mieste a postavené výlučne na dialógoch? A prečo nie? Pozemšťan je fantastickým príbehom profesora Johna Oldmana. Ten po desiatich rokoch učenia odchádza a pozve svojich kolegov na rozlúčkové posedenie, kde im prezradí, že v skutočnosti má 14 000 rokov a nestarne. Je však jeho šialené tvrdenie pravdivé?

Je jasné, že podobný typ filmu stojí najmä na scenári, a ten je vskutku brilantný. Dočkáte sa mnohých originálnych dialógových prestreliek a v závere budete odmenení aj silnými emóciami. Odporúčame. Režisér neskôr natočil aj pokračovanie, tomu sa ale oblúkom vyhnite.

Svet podľa Prota

Pri Svete podľa Prota sa trochu ponúka paralela s Pozemšťanom, hoci tento film vznikol už v roku 2001. Psychiatrická liečebňa príjme pacienta, ktorý tvrdí, že prišiel z inej planéty. Na prvý pohľad jednoduchého prípadu sa chopí doktor Powell a začne pátrať po identite neznámeho pacienta.

Ide o psychotika alebo je to naozaj návštevník z kozmu? Celému filmu dominujú fantastické herecké výkony Jeffa Bridgesa a Kevina Spaceyho, ako aj famózny scenár, niekoľko nádherne mrazivých scén a provokatívnych myšlienok.

Kocka

Skupina ľudí sa prebudí vo zvláštnom bludisku, ktoré je zostavené zo samých miestností v tvare kocky. V niektorých miestnostiach sú zabudované skryté smrtiace pasce. Tie môžu reagovať na zvuky, pohyb či chemické látky vylučované pokožkou. Ako sa z toho bludiska dostať?

Hororové sci-fi Vincenza Nataliho sa síce nakrúcalo len v troch miestnostiach (ktoré sa pre potreby záberov len odlišne nasvietili), ale o to lepší je výsledok. Napínavé, dobre napísané a premyslené. Kocka sa právom stala kultovým dielom. Pokračovania však ani zďaleka jej intenzity nedosiahli.

Dokonalý zmysel

Tak trochu nezvyčajný apokalyptický film. Rozpráva príbeh lásky medzi epidemiologičkou Susan a kuchárom Michaelom vo svete, kde ľudia začínajú strácať svoje základné zmysly. Režisér David Mackenzie vytvoril silný, trochu meditatívny a úplne iný pohľad na sub-žáner apokalyptických filmov.

Dokonalý zmysel okrem toho funguje aj v metaforickej rovine a nemožno mu uprieť silnú myšlienkovú hĺbku. Výborné výkony Ewana McGregora a Evy Green sú potom už len čerešničkou na torte.

Dievča z budúcnosti

Dvom dokumentaristom sa podarí infiltrovať do bizarnej sekty. Tú vedie charizmatická a krásna žena, ktorá tvrdí, že prišla z budúcnosti. Dievča z budúcnosti je ďalším príkladom skvelého sci-fi s originálnym nápadom a suverénnym prevedením.

Tvorcom pritom stačí málo – opierajú sa hlavne o dobre napísané postavy a poriadnu dávku nejednoznačnosti. Pokiaľ sa vám páčila snímka Iná Zem, určite si prídete na svoje aj v tomto prípade. Dievča z budúcnosti totiž natočil ten istý tím a hlavnú úlohu v oboch filmoch stvárnila pôvabná Brit Marling, ktorá aj napísala scenár.

In Your Eyes

Na záver si dáme trochu romantiky, čo poviete? In Your Eyes vám totiž rozpovie príbeh dvoch ľudí, ktorí sa nikdy nevideli, nepoznajú sa… ale napriek tomu sú telepaticky prepojení a dokážu spolu na diaľku komunikovať.

Snímka Brina Hilla je príjemná, vtipná a nápaditá. Dosť výrazne tomu napomáhajú aj sympatickí herci Michael Stahl-David a Zoe Kazan. Pokiaľ hľadáte pohodovú, nenáročnú, ale napriek tomu inteligentnú sci-fi romantiku, tak ste na správnej adrese.

Titulná fotka: Twentieth Century Fox


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť