Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Opäť tu máme sviatok všetkých zamilovaných, čo priam volá po nejakom kvalitnom romantickom kúsku. V tomto článku ti predstavíme hneď 10 rôznorodých, ale výborných filmov, ktorými si môžeš spríjemniť Valentína.

Zamerali sme sa na snímky, ktoré nie sú masovo známe, ale ktoré by si určite mal vidieť. V článku nájdeš poetické komédie, silné dobové drámy, ale aj sci-fi či animovaný film. Pevne veríme, že si prídeš na svoje.

1. In Your Eyes

Pokiaľ obľubuješ romantiku so štipkou sci-fi, potom by ti nemala ujsť snímka In Your Eyes od Brina Hilla. Scenár k nej napísal známy Joss Whedon a príbeh sa točí okolo Rebeccy a Dylana, ktorí sa síce nikdy nestretli, ale už od detstva medzi nimi existuje záhadné prepojenie.

Ich životy sa zmenia, keď zistia, že medzi sebou dokážu telepaticky komunikovať. Výborná, pohodová atmosféra a skvelí herci na čele so Zoe Kazan a Michaelom Stahl-Davidom sú zárukou kvalitne stráveného času. Odporúčame.

YouTube video

2. Portrét ženy v plameňoch

Fantastická romantická dráma od Céline Sciamma Portrét ženy plameňoch si podmanila divákov aj kritikov na svetových festivaloch, a ty by si ju tiež nemal minúť. Príbeh sa odohráva vo Francúzsku roku 1760. Mladá maliarka Marianne prichádza na izolovaný ostrov, aby tu namaľovala svadobný portrét pôvabnej Héloise.

Tá sa proti svojej vôli musí vydať a najprv sa portrétovať odmieta. Časom však medzi oboma ženami začne vznikať silnejšie puto. Precízna réžia, pôsobivá atmosféra a ohromná emocionálna sila v spojení s dokonalými hereckými výkonmi Adèle Haenel a Noémie Merlant ťa priklincuje k sedačke. Chválu snímka zbiera úplne zaslúžene.

YouTube video

3. Perfect Sense

Romantická dráma na pozadí svetovej apokalypsy? A prečo nie? Perfect Sense od režiséra Davida Mackenzieho rozpráva príbeh lásky šéfkuchára Michaela a epidemiologičky Susan. Vo svete okolo nich sa však niečo deje. Vypukne záhadná nákaza a ľudia po celom svete postupne strácajú jeden zmysel za druhým.

Perfect Sense je silná snímka, ktorá sa cez lásku dvoch ľudí dotýka univerzálnych civilizačných tém. Eva Green a Ewan McGregor sú navyše v hlavných úlohách výborní. Po skončení rozhodne budeš mať o čom premýšľať.

YouTube video

4. Na konci sveta

Výborná romantická dráma Na konci sveta od Francisa Leeho si v roku 2017 podmanila svetové festivaly, a je nutné dodať, že zaslúžene. Hlavným hrdinom príbehu je frustrovaný mladík Johnny Saxby. Ten ťažko pracuje na farme svojho otca a negatívny pocit zo života rozrieďuje alkoholom a príležitostným sexom.

Všetko sa ale zmení, keď na farmu dorazí rumunský pomocník Gheorghe. Hoci je k nemu Johnny najprv odmeraný až nepriateľský, postupne v ňom Gheorghe začne prebúdzať city, ktoré doteraz nepoznal. Režisérovi sa podarilo majstrovsky navodiť atmosféru ťažkej farmárskej driny, ale aj silné emócie a dojatie. Josh O’Connor a Alec Secareanu v hlavných úlohách navyše hrali ako o život.

YouTube video

5. Prežijú len milenci

Jim Jarmusch je stálicou americkej nezávislej scény. Svoj talent potvrdil aj v originálnej romantickej dráme Prežijú len milenci. Hlavnými hrdinami sú upíri Adam a jeho priateľka Eva. Tí žijú už tisíc rokov a najmä na Adamovi sa to začína prejavovať sklonmi k depresii.

Ich vzťah bude otestovaný ešte nejednou prekážkou. Asi by sa patrilo povedať, že pokiaľ Jarmuschovi neholduješ, tak ti táto jeho upírska balada asi veľa nepovie. Fanúšikovia režiséra si však prídu na svoje. Tom Hiddleston a Tilda Swinton v hlavných úlohách sú parádni, rovnako ako štýlová atmosféra a jemný humor.

YouTube video

6. Bright Star

O zaujímavý kúsok Bright Star sa postarala režisérka Jane Campion. Príbeh sa odohráva v Londýne roku 1818, keď sa začal písať určujúci ľúbostný vzťah medzi básnikom Johnom Keatsom a Fanny Brawne. Tá sa stala Keatsovou múzou a významne ovplyvnila jeho tvorbu.

Bright Star je kvalitne napísaná, skvele zrežírovaná a herecky bezchybná (Ben Whishaw, Abbie Cornish) dráma, ktorá poteší všetkých milovníkov poézie, citlivých duší a romantiky.

YouTube video

7. Loving

Parádna životopisná romantická dráma Loving od Jeffa Nicholsa u nás, žiaľ, v kinách neštartovala, takže si tu nenašla ani nejaké väčšie publikum. Je to ohromná škoda, pretože ide o silný a herecky brilantný film (Joel Edgerton a Ruth Negga), ktorý dokáže nenútene dojať a neskĺznuť pritom do vôd pátosu.

Príbeh rozpráva o rasovo zmiešanom páre Mildred a Richardovi Lovingovcoch, ktorí sa aj napriek rasistickým zákonom vezmú. Dôsledky na seba nenechajú dlho čakať, ale manželia sa nemienia vzdať bez boja.

YouTube video

8. Anomalisa

Pokiaľ si oboznámený s dielom geniálneho Charlieho Kaufmana, tak iste vieš, že v prípade jeho filmov nemôžeš očakávať žiadne konvenčné diela. Inak tomu nie je ani pri ambicióznom animáku Anomalisa. Ten je určený výhradne pre dospelých. Rozpráva príbeh motivačného kouča Michaela Stonea, ktorý sa potýka so silnými depresiami.

Všetkých ľudí naokolo vníma ako bytosti s rovnakými tvárami a hlasmi. Na služobnej ceste však spozná mladú, introvertnú Lisu, ktorá sa z okolitej masy ľudí vymyká. Anomalisa je famózne napísaná a citlivo zrežírovaná pocitovka, ktorá s tebou zostane ešte dlho po skončení titulkov. Paráda.

YouTube video

9. Ďaleko do neba

V Amerike 50. rokov sa odohráva skvelá romantická dráma Ďaleko do neba od Todda Haynesa. V centre príbehu je Cathy, na prvý pohľad ideálna žena v domácnosti a milujúca manželka a matka. Jej vzťah s manželom Frankom však dostane vážne trhliny a Cathy začne byť priťahovaná k afroamerickému záhradníkovi Raymondovi.

Todd Haynes natočil citlivú a veľmi silnú snímku, ktorá si berie na paškál dobové predsudky (rasizmus, homofóbia), ktoré, bohužiaľ, stále z našej spoločnosti nezmizli. Julianne Moore v hlavnej úlohe navyše podáva dokonalý výkon.

YouTube video

10. Náuka o snoch

Michel Gondry patrí k mimoriadne originálnym a svojským režisérom. Jeho diela možno nesadnú každému, ale pokiaľ patríš medzi nevyliečiteľných rojkov, tak by na teba mali pôsobiť ako balzam na dušu. To je prípad aj skvelej poetickej komédie Náuka o snoch.

Hlavným hrdinom je Stephan, ktorého sny začnú čoraz viac ovplyvňovať jeho reálny život. Okrem toho je zamilovaný do svojej susedky Stephanie. Cesta za získaním si jej priazne bude ale tŕnistá. Náuka o snoch je nápaditá, citlivá, vtipná a roztomilá snímka so skvelým Gaelom Garcíom Bernalom a Charlotte Gainsbourg, ktorí si ťa na sto percent získajú.

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje