10 mrazivých a desivých filmov o sériových vrahoch, z ktorých vám nabehne husia koža

Temné kriminálky, ktoré vás strhnú a pohltia.

Sérioví vrahovia sú pre filmárov vďačným objektom. Vzniklo o nich množstvo filmov – niektoré podľa skutočných udalostí, iné sú len fantáziou ich tvorcov.

V tomto článku vám predstavíme 10 snímok, ktoré by ste nemali minúť, pokiaľ vás kriminálky so sériovými vrahmi zaujímajú.

Sedem

Temný thriller od Davida Finchera vám predstaví dvojicu detektívov, ktorí riešia mimoriadne znepokojivé prípady brutálnych vrážd. Zdá sa, že psychopatický maniak sa rozhodol potrestať každý zo siedmich smrteľných hriechov.

Filmu dominuje famózne temná a depresívna atmosféra, skvelý Morgan Freeman a Brad Pitt v hlavných úlohách, ako aj diabolský Kevin Spacey. Finále z hlavy len tak nedostanete.

Zodiac

Opäť David Fincher a opäť výborne! Zodiac vychádza z prípadu skutočného a nikdy neodhaleného sériového vraha, ktorý vraždil v 60. a 70. rokoch v Kalifornii. Do novín posielal zašifrované odkazy, z ktorých sa podarilo dešifrovať len niekoľko.

Zodiac je veľmi komplexným a podrobným procedurálnym thrillerom s premakaným scenárom a výbornými hercami. Rozhodne by ste ho nemali minúť.

Mlčanie jahniat

Mlčanie jahniat je už nesmrteľná klasika a bolo by hriechom, ak by sme ju nespomenuli. Mladá agentka FBI, Clarice Starling, pátra po sériovom vrahovi s prezývkou Buffalo Bill. Pri pátraní jej musí pomôcť uväznený psychiater, sériový vrah a kanibal Hannibal Lecter.

Ten však informácie neposkytne zadarmo. Ak ste film doteraz nevideli, tak to určite napravte. Čaká na vás dokonalá psychologická hra dvoch výrazných postáv a mrazivý Anthony Hopkins, ktorý si za svoj výkon odniesol Oscara. Celkovo ich snímka získala 5, vrátane ocenenia za najlepšiu herečku, réžiu a najlepší film.

Parfém: Príbeh vraha

Adaptácia kultového románu Patricka Süskinda rozpráva príbeh Jeana-Baptiste Grenouillea, muža s nadmerne vyvinutým čuchom, ktorý začne zabíjať mladé a krásne ženy, aby z nich vytvoril ten najkrajší a najomamnejší parfém všetkých čias.

Pred režisérom Tomom Tykwerom stála náročná predloha, ale ten sa jej zhostil bravúrne. Pomohli mu v tom aj výborní herci, ako Ben Whishaw, Alan Rickman či Rachel Hurd-Wood.

Monštrum

Skutočný príbeh jednej z najhorších sériových vrahýň v dejinách Spojených štátov. Aileen Wuornos pochádzala z násilného prostredia, živila sa ako prostitútka a nenávidela mužov. Film sleduje jej vzťah s mladou Selby Wall, snahu zaradiť sa do spoločnosti a napokon aj dráhu sériovej vrahyne. Famózna Charlize Theron si za svoj výkon odniesla Oscara.

Normal

Tentokrát si pre zmenu dáme niečo z nám blízkych končín. Český thriller Normal rozpráva príbeh skutočného vraha Petera Kürtena. Ten zavraždil viac ako 9 ľudí, medzi nimi aj deti. Film je z veľkej časti postavený na rozhovoroch Kürtena a jeho idealistického obhajcu. Tešiť sa môžete nielen na výborné dialógy, ale aj desivého Milana Kňažka v hlavnej úlohe a prepracovanú vizuálnu stránku.

Takí normálni zabijaci

Takí normálni zabijaci patrí k mimoriadne kontroverzným filmom. Scenár pôvodne napísal Quentin Tarantino, ale režisér Oliver Stone ho následne radikálne prekopal. Tarantino sa od výsledného filmu dištancoval a priznal sa, že ho nenávidí.

Čierno-humorná a drsná satira rozpráva príbeh dvoch milencov – Mickeyho a Mallory, ktorí sa stanú sériovými vrahmi a zároveň miláčikmi médií. Snímkou Olivera Stonea sa inšpirovalo niekoľko skutočných vrahov (napríklad strelci na rôznych školách či Jeremy Allan Steinke a Jasmine Richardson, ktorí zavraždili Jasmininých rodičov, ako aj jej 8-ročného brata).

Americké psycho

Extrémne cynická a čierno-humorná satira s hororovými prvkami rozpráva príbeh bohatého finančníka Patricka Batemana. Ten žije vo vyprázdnenom svete luxusu a konzumu. Uvedomuje si prázdnotu svojej existencie, čo ho dovedie k tomu, že sa stane brutálnym a sadistickým sériovým vrahom.

Adaptácia románu Breta Eastona Ellisa rozhodne nie je taká brutálna ako predloha, krvou sa ale aj tak rozhodne nešetrí. Z hercov vyniká najmä maniakálny Christian Bale v hlavnej úlohe.

Henry: Portrait of a Serial Killer

Režisér John McNaughton si ako základ svojho filmu Henry: Portrait of a Serial Killer zvolil príbeh skutočného sériového vraha Henryho Leeho Lucasa. A rozhodne nejde o žiadny ľahký thriller!

Je prestúpený surovosťou, naturalizmom a špinavou, depresívnou atmosférou. Vo svojej dobe sa snímka radila k vôbec najkontroverznejším filmom, aké kedy vznikli. Zub času jej na pôsobivosti rozhodne neubral.

The Poughkeepsie Tapes

Na záver si dáme menší výlet do sub-žánru found footage. The Poughkeepsie Tapes je koncipovaný ako tradičný dokument (hoci rozpráva fiktívny príbeh) o pátraní po neznámom sadistickom vrahovi, ktorý si svoje vraždy nakrúcal na video.

The Poughkeepsie Tapes je drsný, temný a depresívny film, ktorý je navyše veľmi presvedčivý, aj keď viete, že sa pozeráte na hercov. Režisér sa navyše nesnaží šokovať prázdnou brutalitou (tá sa väčšinou len naznačuje), ale skôr umne vytváraným psychologickým tlakom. A ten na diváka najmä v závere dopadne ohromnou silou.

Titulná fotka: Paramount Pictures, Constantin Film

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Prvoaprílové žarty, na ktoré sme sa takmer nachytali. Takto si z ľudí strieľajú značky

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME