10 mrazivých a desivých hororov o posadnutosti a exorcistických rituáloch

Exorcisti verzus temné sily. 10 hororov, ktoré by nemal minúť žiadny fanúšik žánru.

Zdroj: Ghost House Pictures

Démonická posadnutosť a exorcistické rituály vyháňania diabla sa u hororových tvorcov vždy tešili veľkej obľube. Je však smutnou pravdou, že väčšina exorcistických hororov je svojou kvalitou vyslovene príšerná.

Napriek tomu aj v tomto subžánri môžete objaviť hneď niekoľko skvelých a mrazivých kúskov. Vybrali sme pre vás 10 tých najlepších.

Vyháňač diabla

Absolútna klasika a povinná výbava každého hororového fanúšika. Adaptácia románu Williama Petera Blattyho, ktorú na plátna kín dostal William Friedkin, patrí dodnes k špičke nielen satanského hororu, ale hororu ako takého.

Príbeh 12-ročnej Regan, ktorú posadnú temné sily, je aj dnes poriadne atmosférický, temný a intenzívny. Snímka si odniesla 10 nominácií na Oscara, vrátane kategórií najlepší film, réžia či najlepšia herečka (na horor je to priam neuveriteľné skóre). Tvorcom sa napokon podarilo získať dve sošky (za mix zvuku a adaptovaný scenár).

V moci diabla

V moci diabla vychádza zo skutočného prípadu, ktorý sa stal v 70. rokoch v Nemecku. Režisér Scott Derrickson príbeh preniesol do Spojených štátov a pridal mu na hororovej atmosfére. V jadre príbehu je súdny proces s kňazom, ktorý viedol exorcizmus mladej študentky Emily.

Tá však zomrela a kňaz sa môže ocitnúť vo väzení. Zaujímavý príbeh pochybností a viery je herecky veľmi dobre zvládnutý a scéna samotného vyháňania je poriadne mrazivá.

Zbav nás zlého

Pod snímkou Zbav nás zlého je opäť podpísaný Scott Derrickson. Tentokrát síce nebodoval tak dobre ako v prípade V moci diabla, ale jeho film aj tak stojí za skúšku. Opäť ide o (veľmi voľnú) inšpiráciu skutočnými udalosťami.

Hlavným hrdinom je policajt Ralph, ktorý sa pri vyšetrovaní bizarných zločinov spojí s katolíckym kňazom. Ten tvrdí, že v celom prípade zohrávajú rolu nadprirodzené sily.

V zajatí démonov

Čo povedať. Jamesa Wana skrátka vynechať nemôžeme. Jeho horor V zajatí démonov sa zaslúžene stal obrovským hitom. Rozpovedal nám údajný skutočný príbeh vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov, ktorí sa špecializujú na paranormálne úkazy.

Keď ich vyhľadá zúfalá rodina Perronovcov, Warrenovci nadobudnú podozrenie, že tu môže ísť o prípad démonickej aktivity. Skvelá atmosféra, výborná gradácia a sympatické postavy. To sú hlavné prednosti Wanovej snímky. Ak ste ju stále nevideli, rozhodne jej dajte šancu.

Constantine

Fantasy thriller Constantine vychádza z komiksovej predlohy a jeho hrdinom je cynický exorcista John Constantine v podaní Keana Reevesa. Práve mu diagnostikovali rakovinu pľúc a John vie, že po smrti zaklope na pekelné brány. Napriek tomu sa púšťa do boja s temnými silami o záchranu sveta.

Snímka je skôr solídnym thrillerom než regulérnym hororom, avšak svojskú atmosféru jej uprieť nemožno.

The Last Exorcism

Sympatický found footage horor rozpráva o exorcistovi, ktorý dokumentárnemu štábu otvorene tvrdí, že celé vyháňanie diabla je podvrh. Aby to dokázal, vyberie sa s nimi k rodine Sweetzerovcov, ktorá ho žiada o pomoc. Louis Sweetzer má totiž podozrenie, že jeho dcéra Neil je posadnutá diablom.

The Last Exorcism je svižne odrozprávaná jednohubka, ktorá neurazí a dokonca vyčaruje aj nejaké to príjemné napätie. Stojí za pozornosť.

Kliatba z temnôt

Dievčatko Em nájde na blšom trhu starodávnu skrinku. V nej sa však podľa legendy nachádza židovský démon Dybbuk, ktorý Em posadne.

Diváci si už viac-menej zvykli, že exorcistické horory väčšinou vychádzajú z kresťanskej, resp. katolíckej viery. Kliatba z temnôt je však výnimkou a v tomto ohľade pôsobí veľmi osviežujúco. Filmu tiež nechýba solídna atmosféra a herecké výkony. Nejaká klasika sa z toho nestane, ale ak tento subžáner obľubujete, sklamaní nebudete.

Insidious

Ďalšia variácia Jamesa Wana na obľúbenú schému o strašidelnom dome. V tomto prípade sa však Wan neuspokojil len s nejakými náhodnými prízrakmi, ale ponúkol pomerne zaujímavú mytológiu. Práve tým jeho snímka vyniká a zaslúžene získala silný divácky ohlas. Ďalšie diely už boli slabšie, ale jednotka je stále veľmi solídnym kusom hororového remesla.

Requiem

Tvorcovia Requiemu sa (podobne ako autori V moci diabla) inšpirovali príbehom Anneliese Michel, mladej nemeckej študentky, ktorá sa v 70. rokoch podrobila rituálu exorcizmu.

Na rozdiel od Derricksonovho filmu je však Requiem skôr psychologickou drámou, ktorá dbá na realizmus a podáva exorcizmus ako výsledok náboženského fanatizmu. Ide však o solídne mrazivý a hlavne veľmi smutný zážitok, ktorý z hlavy len tak nedostanete.

Rituál

Rituál si svojho času odniesol pomerne zdrvujúce recenzie, napriek tomu zastávame názor, že film samotný až taká hrôza nie je. Iste, pokiaľ vyslovene nevyhľadávate tento typ hororov, tak snímku Mikaela Håfströma môžete minúť. Pokiaľ ale satanské filmy obľubujete, týmto titulom nič nepokazíte.

Hlavným hrdinom je skeptický študent kňazského seminára, ktorý na žiadnu posadnutosť démonmi neverí. Keď sa však zoznámi s charizmatickým exorcistom Lucasom, stane sa svedkom tajomných udalostí, ktoré jeho skepsu nahlodajú.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zaujímavé spôsoby, akými si ľudia v minulosti prejavovali náklonnosť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME