Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Summit Entertainment / MovieStillsDB

10 mrazivých filmov, ktoré autenticky zachytávajú peklo druhej svetovej vojny

Fantastické vojnové drámy, ktoré tebou poriadne otrasú.

Na filmy s tematikou prvej svetovej vojny sme sa pozreli v predchádzajúcom článku, takže tentoraz zabrúsime do vôd druhej svetovej vojny. Tá sa odjakživa tešila väčšiemu záujmu filmárov, čo znamená, že sme rozhodne mali z čoho vyberať. Bokom v tomto prípade ostali drámy o holokauste, ktorým sa povenujeme niekedy v budúcnosti.

Iste sa nám do rebríčka nedostalo všetko, túto desiatku však považujeme za povinnú jazdu, pokiaľ sa zaujímaš o filmy z tohto temného obdobia.

1. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Mel Gibson sa po období vynútenej prestávky vrátil s novým filmom a musíme povedať, že dorazil v excelentnej forme. Jeho vojnová snímka Hacksaw Ridge rozpráva skutočný príbeh Desmonda Dossa. Ten, ako hlboko veriaci, však odmietal zabíjať a nosiť zbraň.

Napriek tomu sa stal hrdinom, ktorý zachránil mnoho ľudských životov. Gibsonova snímka je brutálna a nekompromisná, ale aj herecky brilantná a emocionálne pôsobivá.

2. Zachráňte vojaka Ryana

Klasická vojnová dráma Stevena Spielberga, ktorú ste určite všetci videli a pokiaľ nie, tak by ste to mali okamžite napraviť. Vojenská jednotka kapitána Johna Millera dostane úlohu nájsť vojaka Jamesa Francisa Ryana, ktorého majú poslať domov.

Brilantne natočený film vám vezme dych už v úvodnej scéne vylodenia v Normandii, ktorá je natočená brutálne, surovo a poriadne intenzívne. Aj zvyšok filmu je však špičkový, silný a rozhodne vám ostane v pamäti. Na Oscaroch sa filmu podarilo pozbierať 11 nominácií, pričom si odniesol 5 sošiek (vrátane tej za najlepšiu réžiu).

3. Pád tretej ríše

Z vojnového pekla bojových polí sa presunieme priamo do Berlína, konkrétne do bunkra Adolfa Hitlera. Práve prebiehajú posledné dni druhej svetovej vojny a sovietski vojaci sa približujú k Berlínu.

Fantastický pohľad na udalosti záveru vojny zo strany nacistického Nemecka je plný skvelých hereckých výkonov a niekoľkých mrazivých scén. Snímka si právom odniesla nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film.

Odporúčame prečítať:

Hups, toto nemali povedať. Herci, ktorým sa podarilo vytárať zápletky svojich filmov

4. Zástavy našich otcov + Listy z Iwo Jimy

V tomto prípade odporúčame rovno dva filmy, keďže režisér Clint Eastwood oba natáčal naraz. Zameriavajú sa na jednu udalosť, a síce bitku o ostrov Iwo Jima. Práve tam sa na samom konci vojny odohrali nesmierne krvavé a brutálne boje medzi americkými a japonskými vojakmi.

Zástavy našich otcov sa na túto udalosť pozerajú z amerického pohľadu, pričom Listy z Iwo Jimy sa zameriavajú na japonskú stranu. Oba filmy sú pozoruhodné, hoci Listy z Iwo Jimy sú pravdepodobne o niečo lepšie.

5. Dunkirk

Na jar roku 1940 sa francúzski, belgickí a britskí vojaci ocitli v obkľúčení nemeckých vojsk na plážach Dunkirku. Veľká Británia však spúšťa pokus o hromadnú evakuáciu, zatiaľ čo vojaci konajú na vlastnú päsť a pokúšajú sa zachrániť.

Silný a výborne natočený vojnový drasťák, ktorý je veľmi obratne rozprávaný v troch časových líniách (na zemi, na mori a vo vzduchu) vám rozhodne naženie tie správne pocity úzkosti a napätia. Snímka si odniesla troch Oscarov z celkovo ôsmich nominácií.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.