Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil
Zdroj: ©Universal Pictures / MovieStillsDB

10 mrazivých hororov, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo nám rok 2022 priniesol

O kvalitné horory tento rok núdza rozhodne nebola.

Máme tu koniec roka, takže je čas bilancovať. Tento rok bol na kvalitné horory rozhodne bohatý a bolo z čoho vyberať. Nižšie sme pre teba vybrali 10 mrazivých kúskov, ktoré nás dostali najviac.

1. Barbar

Barbar od Zacha Creggera je nepochybne najpríjemnejším hororovým prekvapením roka. Skromný film sa stal právom veľkým hitom a rozhodne by si ho nemal premeškať. Najlepšie však urobíš, ak doň pôjdeš úplne naslepo.

Bez spoilerov sa dá povedať len toľko, že príbeh sa točí okolo mladej ženy Tess (Georgina Campbell), ktorá dorazí do prenajatého domu, ale zistí, že sa v ňom nachádza neznámy mladík Keith (Bill Skarsgård).

Barbar má šikovne napísaný scenár, ktorý dokáže diváka stále prekvapovať, a tiež skvelých hercov. Cregger navyše film pevne drží v rukách a aj po audiovizuálnej stránke mu nie je čo vytknúť. Viac si môžeš prečítať aj v našej recenzii.

YouTube video

2. X

Režisér Ti West sa nám tento rok predstavil hneď dvoma horormi. Prvým je X, ktorý sa odohráva v roku 1979 a sleduje skupinu filmárov, ktorí plánujú v Texase natočiť film pre dospelých. Bývanie si prenajali u postaršieho manželského páru, ktorý však skrýva desivé tajomstvo.

Westova snímka stojí na postupnom budovaní napätia, sympatických postavách a štýlovom prevedení. Okrem toho tu však nájdeme aj viacero pozoruhodných myšlienok a presahov. Vydarený kúsok so skvelými hercami na čele s famóznou Miou Goth v zaujímavej dvoj-úlohe.

YouTube video

3. Menu

Veľkú radosť nám tento rok urobila aj čierna hororová komédia Menu od Marka Myloda. Tá sa točí okolo mladého páru (Anya Taylor- Joy a Nicholas Hoult), ktorý spolu s ďalšími hosťami prichádza na malý ostrov s luxusnou reštauráciou slávneho kuchára Slowika (Ralph Fiennes).

Ten si pre svojich hostí pripravil jeden prepracovaný chod za druhým, ale zdá sa tiež, že má nejaké temnejšie plány. Film stojí na perfektných hercoch, solídnom nápade a sebavedomom prevedení. Nechýba ani funkčne zakomponovaný čierny humor, ktorý nenudí a nevytrháva z diania.

YouTube video
Vianočná lotéria, výhra v lotérii, Slováci, na čo by Slováci minuli dvesto tisíc

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo by si robil, keby si vyhral 200-tisíc? Slováci prezradili, do čoho by ich investovali

4. Neprivolávaj nič zlého

Pozoruhodný dánsky horor Neprivolávaj nič zlého natočil Christian Tafdrup. Rozpráva o dánskej rodine, ktorá sa na dovolenke v Taliansku zoznámi s holandskou rodinkou. Tá ju neskôr pozve na návštevu, lenže zdá sa, že s hosťami má poriadne desivé zámery.

Neprivolávaj nič zlého je šikovne napísaná snímka, ktorá dokáže poriadne znepokojiť. Výborne nakrútený a mrazivý titul, ktorý by si nemal prehliadnuť.

YouTube video

5. Čierny telefón

Do finálovej desiatky sa prebojoval aj horor Čierny telefón od Scotta Derricksona. Ten sa točí okolo 13-ročného Finneyho (Mason Thames), ktorého unesie sadistický vrah detí s prezývkou Chytač (Ethan Hawke). Uväzní ho vo svojej pivnici, kde je len nefunkčný čierny telefón. Ale práve prostredníctvom neho začnú s Finneym komunikovať Chytačove predchádzajúce obete s jediným cieľom: pomôcť mu dostať sa na slobodu.

Solídny nápad sa tvorcom podarilo využiť celkom dobre, hoci je pravdou, že niektoré aspekty scenára by si zaslúžili doladiť. Napriek tomu je ale Čierny telefón parádne atmosférickou žánrovkou s démonickým Hawkeom a presvedčivými výkonmi detských hercov. Viac sa dozvieš v našej recenzii.

YouTube video

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.