Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Do slovenských kín prichádza nový nádejný horor Nočné mory z temnôt. Ten vychádza z rovnomernej knižnej série, ktorá čitateľom prináša viacero mrazivých poviedok. Tie sú založené na modernom folklóre, desivých mestských legendách či príbehoch, ktoré si deti rozprávajú pri táborových ohňoch. Knižná predloha Alvina Schwartza je totiž určená aj pre deti, pretože, povedzme si úprimne: práve deti podobné strašidelné príbehy milujú.

Poď sa s nami pozrieť na 10 najzaujímavejších príbehov, ktoré v Schwartzových knihách nájdeme. Dočkáme sa ich aj v celovečernej adaptácii? Na to si budeme zrejme musieť sami vyraziť do kina. Premiéra Nočných môr z temnôt je stanovená na 8. augusta 2019.

Pozor, tento článok obsahuje spoilery

1. Wendigo

Príbeh Wendigo vychádza z príbehov amerických Indiánov. Podľa nich ide o desivého zlého ducha, ktorý požiera ľudské obete. Môže taktiež posadnúť človeka, ktorý sa následne dopúšťa vrážd či kanibalizmu. Základ tejto legendy poslúžil aj pre poviedku s rovnomenným názvom, ktorú nájdeme v knihe Nočné mory z temnôt (v originále Scary Stories to Tell in the Dark).

Tá rozpráva príbeh stopára, ktorý sa vydá loviť do nebezpečných zasnežených hôr v spoločnosti Indiána Defaga. Už počas prvej noci sú konfrontovaní so záhadným vetrom, ktorý zdanlivo volá Defagove meno. Ten následne zošalie a utečie do divočiny.

Stopár sa ho snaží nájsť, ale Defagove stopy končia pri zamrznutom jazere. O rok neskôr sa lovec vráti do týchto končín a stretne tajomného Indiána, ktorý má tvár zahalenú pod plachtou. Lovec si myslí, že je to Defago, ale Indián na otázky neodpovedá. Keď sa mu lovec snaží nadvihnúť plachtu, aby uvidel jeho tvár, tak s hrôzou zisťuje, že Indián má namiesto tváre hromadu popola.

2. The Babysitter

Pod názvom The Babysitter či The Babysitter and The Man Upstairs sa skrýva ďalšia zaujímavá urban legenda. Jej zrod sa datuje niekedy do 60. rokov 20. storočia a príbeh za ten čas získal viacero verzií. V knihe Nočné mory z temnôt nám Schwartz vyrozprával príbeh mladého dievčaťa, ktoré stráži trojicu detí. Vtom zazvoní telefón. Dievča začuje len smiech neznámeho muža, keď sa ho však spýta na meno, neznámy telefón položí. Telefón však zazvoní znovu a mužský hlas povie, že sa blíži k domu.

Tieto hovory sa opakujú ešte niekoľkokrát a zdá sa, že muž je stále bližšie a bližšie k domu, kde sa skrýva mladé dievča a tri deti. Vystrašené dievča zavolá na políciu. Keď policajti dorazia, zistia, že neznámy muž sa celý čas skrýval na poschodí vo vnútri domu.

Príbeh má viacero verzií a nie všetky končia takto šťastne. V niektorých verziách muž zavraždí tri deti, ale opatrovateľka vyviazne. V niektorých sa mu podarí zavraždiť aj ju. Inšpiráciu touto legendou si vzalo aj viacero filmárov, spomenúť môžeme tituly ako Black Christmas, The Sitter či Amusement.

3. The Hearse Song

The Hearse Song je názov piesne, ktorá rozpráva o pohrebe a rozklade ľudského tela. Jej vznik nemožno presne vystopovať, ale predpokladá sa, že vznikla medzi britskými vojakmi počas Krymskej vojny (1853-1856). Známa je aj pod názvom The Worms Crawl In. Do svojej knihy ju zaradil aj Alvin Schwartz.

Nájdeme v nej niekoľko mrazivých pasáží, ale aj svojského čierneho humoru.

4. Alligators

V prípade tejto poviedky sa Schwartz inšpiroval príbehmi o aligátoroch, ktoré údajne žili v kanalizačných tuneloch pod mestom. Tieto príbehy cirkulovali medzi ľuďmi najmä v rokoch 1920-1930. Príbeh, ktorý rozpovedal Schwartz, sa točí okolo ženy, ktorej manžel miluje plávanie v miestnej rieke.

Narodia sa im dve deti a muž ich jedného dňa vezme, aby si zaplávali v rieke. Už nikdy sa však nevrátili. Žena prepadne myšlienke, že sa jej manžel a deti zmenili na aligátorov, ale lekári usúdia, že prišla o rozum. Miestny rybár však jedného dňa uvidí v rieke dospelého aligátora s dvomi mláďatami. Nikto mu však neverí, pretože aligátory v tej oblasti nežijú.

5. High Beams

Príbeh s názvom High Beams je známy aj ako Killer in the Backseat. Ide o známu urban legendu, ktorá je rozšírená najmä v Spojených štátoch a Veľkej Británii. V knihe Nočné mory z temnôt sa môžeme stretnúť s jednou z jej verzií.

Hlavnou hrdinkou je mladá žena, ktorá si zájde do baru s priateľmi. Keď sa však sama autom vracia domov, všimne si v spätnom zrkadle rýchlo sa približujúce svetlá iného auta. To sa ju najprv pokúsi predbehnúť, potom sa však znova zaradí za ženino auto. Hlavnú hrdinku to zvervózni. Auto ju začne prenasledovať a blikať na ňu svojimi svetlami a žena ho neustále sleduje v spätnom zrkadle.

Napokon zavolá políciu, ktorá dorazí a zablokuje cestu. Záhadný šofér je nútený vystúpiť a polícia ho zatkne. Zmätene však vykrikuje, že „niekto je v aute!“ Keď sa policajti pozrú smerom k mladej žene, namieria na ňu zbrane a vystrelia. Žena sa otočí a uvidí krvavú mŕtvolu vraha, ktorý sa celý čas skrýval na jej zadnom sedadle s obrovským nožom v ruke.

6. The Hook

The Hook alebo The Hookman je názov legendy, ktorá rozpráva o vrahovi s hákom namiesto ruky. Ten vraždí zamilované páry v odparkovaných autách. Príbeh pravdepodobne vznikol niekedy v 50. rokoch, ale veľkej popularity sa mu dostalo až v nasledujúcich rokoch šesťdesiatych.

Alvin Schwartz vo svojej knihe vyrozprával príbeh Donalda a Sarah, mladého zamilovaného páru, ktorí po príjemnom večeri strávenom v kine, zájdu autom na odľahlý kopec, aby si spolu užili pár chvíľ osamote. V rádiu začujú varovanie, že z väznice utiekol nebezpečný vrah s hákom namiesto ruky.

Sarah je znepokojená a chce odísť, ale Donald správy berie na ľahkú váhu. Keď idú autom domov, začujú ostrý zvuk, akoby niekto zvonku škrabal po aute. Keď vystúpia, zistia, že vo dverách auta je zapichnutý ostrý a krvavý hák.

7. Harold

Zdá sa, že strašiaka menom Harold sa v prichádzajúcom filme predsa len dočkáme, keďže sme ho mali možnosť vidieť už v traileroch. Strašiak Harold bol vytvorený dvomi farmármi Alfredom a Thomasom. Keď však získajú podozrenie, že strašiak vydáva ľudské zvuky, rozhodnú sa ho spáliť. Potom to však zvalia na svoju imagináciu a nechajú ho tak.

Následne sa im zdá, že sa Harold zväčšil, ale opäť to pripisujú svojej bujnej fantázii. Jedného dňa však Harold skutočne ožije a začne oboch farmárov terorizovať. Ich hra na mačku a myš skončí tým, že Alfred zdesene sleduje, ako Harold stojí na streche a v ruke drží mŕtvolu Thomasa stiahnutú z kože.

8. The Red Spot

Kratučká poviedka The Red Spot rozpráva o mladom dievčati, ktoré sa jedného rána prebudí so zvláštnou vyrážkou na tvári. Tú jej tam zanechalo hryznutie od pavúka. Vyrážka následne rastie, až konečne praskne a z tváre hlavnej hrdinky sa vyrútia desiatky obrovských nechutných pavúkov.

View this post on Instagram

I am so pumped for Scary Stories to Tell in the Dark?

A post shared by Hilary?? (@horrorhilary) on

9. The Big Toe

Táto poviedka rozpráva pomerne mrazivý príbeh malého chlapca, ktorý nájde na dvore odrezaný ľudský prst. Spolu s rodičmi si prst uvaria na večeru. Neskôr v noci však chlapec začuje tajomný hlas: „Kde je môj prst?“ Hlas je stále bližšie a bližšie, a chlapec si s hrôzou uvedomí, že v jeho izbe sa nachádza odporná obluda, ktorá sa ho chystá zožrať.

10. The Attic

Skončíme na trochu čierno-humornú nôtu. Hlavným hrdinom poviedky The Attic je lovec menom Rupert, ktorý so svojím psom žije hlboko v lesoch. Jedného dňa nechá psa doma, aby strážil chatrč, zatiaľ čo sa Rupert vyberie na lov. Keď sa však vráti, uvedomí si, že pes zmizol.

Aj napriek tomu, že ho niekoľko dní hľadá, nemôže ho nájsť. Jedného večera začuje vychádzať zvláštne zvuky z podkrovia. Vyzbrojí sa zbraňou a pomaly vystúpi po schodoch a otvorí dvere. A odrazu s hrôzou zakričí. Prečo? Pretože bosou nohou stúpil na klinec trčiaci z podlahy.

View this post on Instagram

#areyouafraidofthedark #attic #scaryattic #creepyattic

A post shared by Samuel Brown (@thestarvingartistlord) on

Zdroj: scaryforkids.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť