Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Mrazenie, strach, znepokojenie, temná atmosféra. Pokiaľ chce divák zažiť podobné emócie, väčšinou siahne po nejakom horore. Nemusí to tak byť ale vždy. Máme tu totiž veľa filmov, ktoré sú poriadne strašidelné, desivé či mrazivé, a pritom vôbec nejde o horory. Práve na tie si posvietime v tomto článku, v ktorom nájdeš 10 tipov na podobné snímky.

1. The Nest

Vieš si predstaviť duchársky film bez duchov? O niečo podobné sa pokúsil režisér Sean Durkin vo svojej ťaživej dráme The Nest. Príbeh sa odohráva v 80. rokoch, keď sa obchodník Rory (Jude Law) aj s rodinou nasťahuje do rozľahlého sídla na anglickom vidieku.

Lenže časom sa ilúzia dokonalej rodiny a rýchleho zbohatnutia začne rozpadať. The Nest je príjemne mrazivou psychologickou drámou, ktorá sa spolieha na náznaky, perfektných hercov a poriadne tiesnivú atmosféru.

2. Kráľovná Zeme

Psychologická dráma s trilerovými tónmi Kráľovná Zeme od Alexa Rossa Perryho zaujme hlavne milovníkov artoviek a nezávislých filmov. Umelkyňa Catherine (Elisabeth Moss) po tragédiách vo svojom živote nájde azyl u svojej kamarátky Virginie (Katherine Waterston) v jej izolovanom dome uprostred lesov.

Lenže veľmi rýchlo sa ukáže, že vzťahy medzi údajnými najlepšími kamarátkami sú poriadne naštrbené, a napätie medzi nimi rastie každým dňom. Film má parádne skľučujúcu a až klaustrofobickú atmosféru, dokonalé herecké výkony (najmä Elisabeth Moss) a niekoľko poriadne desivých scén.

3. Requiem za sen

Requiem za sen od Darrena Aronofskyho patrí k najlepším dielam o drogovej závislosti. Sleduje príbeh starnúcej Sarah (Ellen Burstyn), ktorá sa stáva závislou od tabletiek na chudnutie, ako aj jej syna Harryho (Jared Leto) a jeho kamarátov Marion (Jennifer Connelly) a Tyrona (Marlon Wayans), ktorí sú závislí od heroínu.

Postupne sa každý z nich prepadá do vlastného pekla bez nádeje na východisko. Requiem za sen je dnes už kultovým dielom, ktoré sa ti zaryje do mysle silnými a naturalistickými scénami a mrazivou kvílivou hudbou.

4. The Falling

The Falling patrí k filmom, ktoré sú nenápadné a vlastne o nich takmer nikto nepočul. Je to škoda, pretože hoci snímka Carol Morley rozhodne nie je pre každého, určite ide o kvalitný kus filmárčiny. Príbeh sa odohráva v roku 1969 na anglickej dievčenskej škole, ktorú zasiahne podivná epidémia.

Študentky pri nej z neznámych dôvodov upadajú do bezvedomia a silných kŕčov. Filmu dominuje skvelá mysteriózna, temná a tak trochu snová atmosféra, znepokojivé scény, výborné herecké výkony (Maisie Williams či Florence Pugh) a v závere aj silné emócie. Stojí za vyskúšanie, hoci sa priprav na to, že pri sledovaní budeš musieť zapojiť mozog.

5. Macbeth

Klasická divadelná hra Macbeth od Williama Shakespearea bola sfilmovaná už mnohokrát. V tomto prípade by sme ti chceli odporučiť verziu od Justina Kurzela, v ktorej si bojovníka Macbetha s túžbou po absolútnej moci zahral Michael Fassbender. Ten predviedol jeden zo svojich najlepších výkonov.

Nezaostáva ale ani Marion Cotillard ako lady Macbeth. Film má poriadne hustú atmosféru, realisticky vykreslený svet temného stredoveku a stále dokonalé Shakespeareove verše. Výborná záležitosť.

6. Saulov syn

Saulov syn od Lászla Nemesa je sfilmovanou nočnou morou. Odohráva sa v koncentračnom tábore v Osvienčime. Hlavným hrdinom je maďarský žid Saul (Géza Röhrig), ktorý je členom takzvaného Sonderkommanda. Je tak nútený pomáhať nacistom pri vraždení nevinných. Uprostred celého šialenstva sa rozhodne dôstojne pochovať mladého chlapca.

Toto rozhodnutie ale môže stáť život nielen jeho, ale aj jeho spoluväzňov. Saulov syn je ohromne silný, desivý a strašný film. Vďaka Nemesovej naliehavej kamere budeš mať pocit, akoby si bol so Saulom priamo účastníkom diania. Silné emócie sú zaručené. Snímka si odniesla mnoho cien, vrátane Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

7. Pochovaný za živa

Civilný pracovník Paul Conroy (Ryan Reynolds) pracuje v Iraku a jedného dňa sa prebudí v drevenej rakve, niekoľko metrov pod zemou. Má pri sebe len zapaľovač a mobil. Kyslík sa míňa, ale Paul sa nemieni vzdať bez boja, hoci jeho situácia vyzerá beznádejne.

Výborný minimalistický triler Pochovaný za živa od Rodriga Cortésa disponuje jednoduchým, ale mimoriadne účinným nápadom, ktorý je navyše skvele spracovaný. Reynolds podáva výborný výkon a samotný film ťa dostane svojou stiesnenosťou, nepríjemnou atmosférou, ale aj pozoruhodným napätím. Silný kúsok.

8. Schindlerov zoznam

Vojnová dráma Schindlerov zoznam od Stevena Spielberga patrí do zlatého fondu kinematografie. Pokiaľ si ju doteraz nevidel, tak by si to mal čo najskôr napraviť. Ide o skutočný príbeh obchodníka Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý je svedkom nacistických zverstiev voči Židom a rozhodne sa ich zachrániť toľko, koľko bude môcť.

Drsný, krutý a smutný film, ktorý obdržal 12 nominácií na Oscara a odniesol si 7 sošiek, vrátane ocenenia za najlepší film, réžiu či adaptovaný scenár.

9. Unesené

Milovníkom temných kriminálok dávame do pozornosti skvelú snímku Unesené od Denisa Villeneuvea. V centre príbehu je Keller Dover (Hugh Jackman), ktorého 6-ročná dcérka Ann a jej kamarátka Joy jedného dňa bez stopy zmiznú. Stopy prakticky neexistujú, do pátrania po dievčatkách sa ale púšťa detektív Loki (Jake Gyllenhaal).

Podarí sa mu zatknúť podozrivého Alexa (Paul Dano), ale pre nedostatok dôkazov ho musí prepustiť. Dni ubiehajú a do celého prípadu sa na vlastnú päsť vloží aj sám Dover. Unesené disponujú perfektným scenárom, bezchybnými hercami a pre diváka majú pripravených aj niekoľko zaujímavých twistov. Pecka.

10. Lady Macbeth

Článok zakončíme mrazivou drámou Lady Macbeth od Williama Oldroyda, ktorá ťa zavedie do Anglicka roku 1865. Mladá Katherine (Florence Pugh) musí podstúpiť vynútený sobáš s Alexandrom (Paul Hilton). Počas svadobnej noci sa však Katherine ani nedotkne a čoskoro z domu na niekoľko týždňov odchádza kvôli práci. Katherine sa nudí, ale napokon nadviaže vášnivý vzťah so sluhom Sebastianom (Cosmo Jarvis). A pre jeho záchranu je ochotná urobiť čokoľvek.

Lady Macbeth je výborná charakterová štúdia o tom, ako sa z mladého, tichého dievčaťa postupom času stáva cynická a krutá žena, ktorá sa neštíti absolútne ničoho. Fantastická Florence Pugh si za svoj výkon právom odniesla mnoho ocenení a snímka jej otvorila dvere k ďalším zaujímavým úlohám.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.