Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada
Zdroj: ©Cecchi Gori Distribuzione / MovieStillsDb

10 mrazivých, strašidelných a desivých filmov, ktoré však nie sú horory (2. časť)

Chceš cítiť napätie a strach? Filmy, ktoré tieto emócie vyvolajú, nemusia byť len horory.

Pokiaľ si chceš vychutnať nejaký poriadne desivý film, nemusíš nutne siahnuť po nejakom horore. Ako sme ti ukázali už v našom predchádzajúcom článku, existuje viacero strašidelných filmov, ktoré do hororového žánru nespadajú.

V tomto voľnom pokračovaní ti predstavíme ďalšiu desiatku snímok, ktoré dokážu poriadne vydesiť a po ktorých sa ti určite nebude zaspávať ľahko.

1. Musíme si pohovoriť o Kevinovi

Mrazivá trilerová dráma Musíme si pohovoriť o Kevinovi od Lynne Ramsay rozpráva o Eve (Tilda Swinton), ktorej syn Kevin (Ezra Miller) sa už odmalička správa veľmi zvláštne. Je cynický, agresívny a manipulatívny. A tieto tendencie vyvrcholia v spáchaní šokujúceho činu. Musíme si pohovoriť o Kevinovi je poriadne tiesnivá, depresívna a temná záležitosť.

Tilda Swinton a Ezra Miller podávajú výborné výkony a nezaostáva ani John C. Reilly ako otec rodiny. Ramsay sa podarilo natočiť film, ktorý sa ti zaryje do mysle a ostane s tebou ešte dlho po skončení. Skvelé. Tilda Swinton si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Zlatý glóbus.

2. Sedem

Temná kriminálka Sedem od Davida Finchera už právom patrí medzi kultové diela. V jej centre je dvojica detektívov Somerset (Morgan Freeman) a Mills (Brad Pitt), ktorá sa púšťa do pátrania po psychopatickom sériovom vrahovi. Ten si svoje obete vyberá na základe siedmich smrteľných hriechov.

Filmu dominuje parádna atmosféra, napätie, perfektní herci (okrem zmienených aj Gwyneth Paltrow a Kevin Spacey) a prepracovaný scenár, ktorý má pre diváka pripravených aj niekoľko (ne)príjemných prekvapení.

3. 12 rokov otrokom

Strhujúca dráma 12 rokov otrokom od Stevea McQueena rozpráva skutočný príbeh nadaného huslistu Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor). Ten v roku 1841 žije ako slobodný človek, ale je unesený a predaný do otroctva. V ňom strávil dlhých 12 rokov.

McQueenova snímka sa na problematiku otroctva pozerá bez ružových okuliarov a naturalisticky ukazuje, aké peklo museli ľudia tmavej pleti v minulosti znášať. Samozrejmosťou sú perfektné herecké výkony. Ejiofor si za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara, Lupita Nyong’o svoju nomináciu premenila a nominácie sa dočkal aj Michael Fassbender. Celkovo si film odniesol tri sošky, vrátane tej za najlepší film.

4. Dogtooth

Yorgos Lanthimos je majstrom bizarných, surreálnych a znepokojivých filmov, a to vôbec nemusí ísť o horory. Jedným takým je aj psychologická dráma Dogtooth. Tá rozpráva o jednej podivnej rodine. Matka (Michele Valley) a otec (Christos Stergioglou) svoje tri dospelé deti (Angeliki Papoulia, Hristos Passalis a Mary Tsoni) držia v dome a zakazujú im ho opustiť. Túžba po slobode je ale silná a môže viesť k nepredvídateľným následkom.

Dogtooth rozhodne nie je ideálnym filmom na dobrú noc. Obsahuje plno mrazivých a znepokojivých scén, ale aj podivne cynického čierneho humoru a miestami až snovej atmosféry. Je to tuhá káva, ale za vyskúšanie stojí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vysvetlenie 5 filmov, ktorých konce si (pravdepodobne) nepochopil správne

5. Choď a pozeraj sa

Choď a pozeraj sa natočil Elem Klimov a ide zrejme o jeden z najdepresívnejších filmov vôbec. Hlavným hrdinom je 14-ročný Fljora (Alexej Kravčenko), ktorý sa v roku 1943 pridáva k partizánom v boji proti nacistom. Šialenstvo vojny ale veľmi rýchlo zničí jeho naivné predstavy a Fljora na vlastné oči vidí a prežíva barbarskosť, neľudskosť a šialenosť bezbrehého vojnového vraždenia. Silné, mrazivé a nezabudnuteľné.

6. 127 hodín

Výborná dráma 127 hodín od Dannyho Boylea vychádza zo skutočných udalostí, ktoré sa stali 26-ročnému Aronovi Ralstonovi (James Franco). Tomu sa pri zliezaní skál v národnom parku Canyonlands prihodila hrozná nehoda a on ostal uväznený medzi skalami s rukou pricviknutou veľkým kameňom.

Aron sa ale napriek tomu nevzdáva a je odhodlaný prežiť. Boyle aj tomuto príbehu prepožičal svoj špecificky výrazný štýl a dynamickú réžiu. Nezabudol ani na napätie a niekoľko naozaj nepríjemných naturalistických scén.

7. Take Shelter

Silná a intenzívna dráma Take Shelter od Jeffa Nicholsa rozpráva o Curtisovi (Michael Shannon), ktorého pokojný a ničím nezaujímavý život začnú narušovať vracajúce sa nočné mory a halucinácie o apokalyptickej katastrofe.

Tie si vyberajú daň na jeho psychike a narúšajú vzťahy medzi kolegami v práci, s jeho manželkou (Jessica Chastain) a malou dcérkou (Tova Stewart). Michael Shannon predvádza v Take Shelter jeden zo svojich najlepších výkonov, ale zahanbiť sa nedali ani ostatní herci. Take Shelter je atmosférická a ťaživá dráma, ktorá vyvolá zdesenie a zimomriavky lepšie než akýkoľvek horor.

8. Klass

Drsná a naturalistická dráma Klass od Ilmara Raaga diváka zavedie do jednej zdanlivo obyčajnej triedy na strednej škole. Introvertný Joosep (Pärt Uusberg) sa stane terčom brutálnej šikany zo strany svojich spolužiakov, ktorých vodcom je sadistický Anders (Lauri Pedaja). Keď sa na Joosepovu stranu postaví Kaspar (Vallo Kirs), rozpúta sa tým kolotoč šialeného násilia.

Film sa na problematiku šikany pozerá veľmi otvorene a realisticky. Je desivý, tuhne pri ňom krv v žilách a ukazuje, kam až môže viesť systematické ničenie a ponižovanie dôstojnosti človeka.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov, ktoré mali parádne trailery, ale napokon sklamali

9. The Stanford Prison Experiment

Ako hovorí už názov, The Stanford Prison Experiment od Kylea Patricka Alvareza si ako predlohu vzal skutočný experiment, ktorý sa odohral v roku 1971 na Stanfordskej univerzite. Skupina študentov bola náhodne rozdelená medzi dozorcov a väzňov a mala dva týždne žiť v simulovanom väzení.

Veci sa ale veľmi rýchlo začali vymykať spod kontroly. O skutočnom stanfordskom väzenskom experimente sme písali aj na našich stránkach a pokiaľ ťa tento prípad zaujal, tento film by si rozhodne nemal vynechať. Dostaneš mrazivý, desivý a silný kúsok s fantastickými hercami (Billy Crudup, Michael Angarano, Ezra Miller či Olivia Thirlby).

10. Hon

Strhujúca dráma Hon od Thomasa Vinterberga rozpráva príbeh učiteľa Lucasa (Mads Mikkelsen), ktorého život je absolútne bezproblémový. Jedného dňa ale jeho žiačka vypustí do obehu lož, že sa pred ňou Lucas vyzliekol. Toto klamstvo sa začne šíriť ako požiar a Lucas sa ocitá v smrteľnom nebezpečenstve.

Mads Mikkelsen vo filme predviedol svoj ďalší majstrovský výkon. Pri Vinterbergovom filme budeš sedieť ako prikovaný a možno občas zabudneš aj dýchať. Emocionálne silná ukážka toho, čo môže spôsobiť jedno klamstvo a kolektívna hystéria. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, okrem toho pozbierala aj mnoho iných cien.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť