Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Shutterstock

10 mýtov, ktorým ľudia veria, hoci ich vedecká komunita dávno vyvrátila

Vedel si, že pri hádzaní mince nie sú šance 50 na 50?

Na to, aký jednoduchý prístup k informáciám 21. storočie ponúka, stále veľa ľudí verí hoaxom, konšpiráciám a v neposlednom rade aj mýtom, ktoré vedci už dávno vyvrátili. Dnes sa na zopár takých pozrieme. Toto je 10 mýtov, ktoré do dnešného dňa mnohí považujú za fakty, hoci to tak nie je. Bol si jedným z nich?

1. Najväčší žijúci organizmus je vráskavec obrovský

Vráskavec obrovský je druh veľryby, ktorá dorastá do dĺžky tridsiatich metrov a v dospelosti váži viac ako 150 ton. Celkom solídny kandidát na najväčší žijúci organizmus sveta. Keď sa bavíme čisto o zvieracej ríši, prvej priečky sa ani vzdávať nemusí, lenže tu je reč o organizmoch. A to nie je synonymum.

Armillaria ostoyae. Tak sa volá vzdialený (ale naozaj veľmi vzdialený) bratranec toho šampiňóna, čo si nedávno krájal do polievky, s tým rozdielom, že tento v oregonských Blue Mountains zaberá takmer 1000 hektárov. Len tak pre porovnanie, to je 1665 futbalových ihrísk. Vďaka tejto skutočnosti je to práve on, ktorý si odnáša domov titul najväčšieho organizmu na svete. No ak fandíš vráskavcovi, pokojne choď z neho trochu ukrojiť – táto huba je totiž jedlá.

Shutterstock

2. Vír vody v záchode sa na južnej pologuli točí do opačnej strany

Ak si sa niekedy naozaj veľmi nudil, možno si skúmal, v akom smere sa točí voda v záchode, a možno si to len kdesi počul, no nikdy sa neunúval dogoogliť, či je to pravda. A že nie je. Na oboch pologuliach sú miesta, kde sa voda točí doprava, a miesta, kde doľava. Skôr ako na ich polohe však závisí od konkrétneho typu záchoda.

Coriolisova sila naozaj existuje a napríklad taký smer hurikánov či Golfského prúdu je ovplyvnený rotáciou Zeme ako takou, no voda v záchode? Vír, ktorý po spláchnutí vznikne, je (podobne ako tornádo, ktoré je bez diskusie podstatne väčšie) jednoducho príliš malý a zmizne skôr, ako by sa vplyv tejto sily mohol merateľne prejaviť.

Shutterstock

3. Človek má päť zmyslov

Zrak, sluch, chuť, čuch a hmat – to je päť ľudských zmyslov, o ktorých si sa učil na biológii, a možno si práve preto dospel k záveru, že toto číslo je finálne. Nie je. Okrem nich poznáme ešte minimálne štyri, veľká časť vedeckej komunity však predpokladá, že ich je dokopy aj viac ako dvadsať.

Medzi tie menej známe patrí napríklad propriocepcia (schopnosť povedať, kde sa nachádzajú jednotlivé časti tvojho tela v závislosti od ostatných), magnetocepcia (schopnosť odhaliť magnetické pole) či nocicepcia, teda iným slovom bolesť.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých faktov z rôznych oblastí, vďaka ktorým sa naučíš niečo nové

4. Z jednej rozpolenej dážďovky vyrastú dve

Priznaj si to. Mal si asi päť, keď si sa dozvedel, že dážďovka dorastá, a len čo sa vám po daždi rozliezli po záhrade, rozhodol si sa to otestovať v praxi. Pravdepodobne si bol veľmi sklamaný. Na svete skutočne existuje niekoľko živočíchov, ktoré vedia kompletne dorásť z akejkoľvek časti tela, no dážďovka k nim nepatrí.

Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale dážďovka má hlavu a chvost. Keď sa tieto dve časti oddelia, tej s hlavou dorastie nový chvost, no chvost bez hlavy ostáva prakticky bez šance. Chvost ako taký nie je schopný „vypestovať“ si novú hlavu ani ostatné orgány dôležité pre život, čo v tomto prípade znamená len jediné. Umrie.

Shutterstock

5. Čarodejnice zo Salemu upaľovali na hranici

Bol január roku 1692, keď skupinu dievčat v mestečku Salem napadla zvláštna „choroba“, ktorú lekár neskôr pripísal pôsobeniu čiernej mágie. V nasledujúcich mesiacoch začali prebiehať hromadné čistky. Za bosoráctvo napokon odsúdili a popravili devätnásť údajných čarodejníc, paradoxne však žiadna z nich nezhorela na hranici.

V súlade s vtedajším zákonom niektoré z nich putovali na šibenicu Gallows Hill, kde ich mali obesiť, iné zomreli v zajatí, kým čakali na svoj rozsudok, a jednu rozmliaždili ťažkým kameňom. Mýtus pravdepodobne pramení v európskych popravách čarodejníc, ktoré obsahovali podstatne viac ohňa ako tie za veľkou mlákou.

Mohlo by ťa zaujímať:

Desivé čarodejnícke procesy v Saleme stáli životy 19 nevinných ľudí. Odštartovali ich malé dievčatá

Shutterstock

6. Keď pôjdeš plávať s plným bruchom, dostaneš kŕč

Určite si už počul, že komu nevonia tragická smrť pod vodnou hladinou, mal by po jedle minimálne 30 minút počkať, inak dostane vo vode kŕč. Dobrý spôsob, ako udržať decká na deke, kým si rodičia dopijú pivo, ale pravdy na ňom nie je nič. Tvoje telo síce potrebuje viac krvi, aby mohlo jedlo stráviť. Rozhodne jej však nepotrebuje toľko, aby kompletne odstavilo tvoje končatiny. Takže hor sa do vody s tými tromi hotdogmi v žalúdku – možno ťa vlastné brucho stiahne ku dnu, ale kŕč kvôli nemu určite nedostaneš.

Shutterstock

7. Zakázané ovocie z Biblie bolo jablko

Bez ohľadu na tvoj postoj k náboženstvu, príbeh o Adamovi a Eve si už určite počul. Prvý muž a žena si spokojne nažívajú v Rajskej záhrade, až sa jedného pekného dňa Eva nechá zlanáriť hadom, odhryzne si zo zakázaného ovocia a ponúkne kúsok aj Adamovi. Čo presne však bolo toto zakázané ovocie?

Jablko. Určite ti ako prvé napadlo jablko, na každom obrázku je predsa jablko, všetkým sa s týmto biblickým príbehom spája jablko, tak prečo by to nebolo jablko? Nuž, lebo nebolo. Písalo sa štvrté storočie nášho letopočtu, keď pápež Damazus I. kázal svojmu učencovi Hieronymovi preložiť hebrejskú bibliu do latinčiny. A tam prišlo k zrodu legendárneho jablka.

Hebrejská biblia opísala inkriminované ovocie slovom peri, ktorým vo všeobecnosti možno označiť akékoľvek ovocie, od fíg až po citróny. Do latinčiny ho Hieronymus preložil ako malus. Toto slovo má však dva významy. Prvým je jablko, no druhým je zlo. Vzhľadom na to, že malus mal opisovať plod, ktorému sa mali Adam s Evou oblúkom vyhýbať, nie je úplne jednoznačné, že v tomto prípade myslel učenec na jablko.

Shutterstock

8. Slnko je žlté…

…alebo oranžové. Občas dokonca červené. Nežiješ v jaskyni, už si ho zopárkrát videl, a keď si tak sledoval, ako pomaly zlieza za horizont, prisahal by si na všetko živé aj neživé, že je žlté. Alebo oranžové. Občas dokonca červené. Lenže veda nepustí a dnes už nikto nič negarantuje, preto sa v nasledujúcich riadkoch dozvieš, že to tvoje žlto-oranžovo-červené Slnko je vlastne… pestrofarebné?

Slnko vo svojej podstate hýri všetkými farbami, ktoré si za bieleho dňa naše oko zleje do bielej. No keď zapadá, vyzerá úplne inak. Dôvodom sú farby s krátkou vlnovou dĺžkou (zelená, modrá či fialová), ktoré v tejto fáze pohltí zemská atmosféra a ostanú len tie zvyšné. To sú, ako si sa už asi dovtípil, žltá, oranžová a červená.

Shutterstock

Mohlo by ťa zaujímať:

Prečo má Socha slobody korunu? 5 zaujímavých faktov o svetových pamätihodnostiach

9. Voda v bazéne vďaka chemikálii zmení farbu, keď príde do kontaktu s močom

Povráva sa, že ľudia do verejných bazénov vypúšťajú kadejaký telesný odpad, no ak sa chceš ešte niekedy v živote okúpať inde ako vo vlastnej vani, musíš túto informáciu úplne vytesniť z hlavy. Bolo by skvelé, keby existovala chemikália, ktorá by týchto nenápadných páchateľov pomohla identifikovať. Predsa len, po takej spoločenskej samovražde by si asi dvakrát rozmysleli, kde si čo odložia.

Povráva sa, že taká chemikália existuje. Internet obleteli články o magickej substancii, ktorá zreaguje s močom, vďaka čomu sa voda okolo „špiniteľa“ sfarbí do tej či onej farby a pomôže ho usvedčiť. Žiadny z nich však nespomína jej názov. Prečo? Nuž, preto, že žiadna taká chemikália v skutočnosti nie je.

Existuje hneď niekoľko takých, ktoré reagujú s močom, no žiadna taká, ktorá zároveň nereaguje s ničím iným. Pre túto špecifickú problematiku sú teda nepoužiteľné.

Shutterstock

10. Pri hádzaní mince sú šance vždy 50/50

Minca má dve strany, a teda by logicky mali byť šance, že po dopade ostane ležať na jednej alebo druhej, 50 na 50. No ako sa zdá, nie je to úplne tak. Minimálne nie, ak si ortodoxný detailista. Skupine vedcov z univerzity v Stanforde sa po únavných a zdanlivo nekonečne dlho sa opakujúcich hodoch podarilo dospieť k záveru, že v skutočnosti je to 49 na 51. Tak. A máš to.

Shutterstock

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.