10 nádherných krátkych filmov, ktoré vás dojmú k slzám

Nápaditosť a emócie niektorých krátkych filmov by im mohli závidieť mnohé kinohity.

Krátkometrážne filmy máme mimoriadne radi a v dnešnej internetovej a uponáhľanej dobe sa tešia čoraz väčšej popularite. Napokon, načo pozerať dvojhodinový film, ak vás dokáže zaujať a osloviť ten trojminútový?

V tomto článku sme pre vás vybrali 10 nádherných a dojemných filmov, ktoré oslovia atmosférou, animáciou či originálnym nápadom.

Father and Daughter

Krásny animovaný film uznávaného režiséra Michaëla Dudok de Wita bol v roku 2001 ocenený Oscarom a jeho témou je silné puto otca a dcéry. Keď sa musia odlúčiť, dcéra stále uchováva nádej, že sa jej otec raz vráti. Jednoduchá, ale pôsobivá animácia a nádherne melancholická atmosféra. To sú hlavné devízy tohto krátkeho filmu.

Kiwi

Nelietavý vták kiwi si chce splniť svoj najväčší sen: aspoň raz letieť! Krátky film stojí, najmä, na veľmi dobrom a dojemnom nápade. Pravda, animácia mohla byť o dosť lepšia, ale verte nám: tento krátky film vás na poli troch minút emocionálne zasiahne ako máločo.

Harvie Krumpet

Snímku Harvie Krumpet natočil talentovaný režisér Adam Elliot (na konte má okrem iného aj fantastický celovečerný animák Mary a Max) a odniesol si zaň aj Oscara (a mnoho iných cien).

Film rozpráva smutný, ale aj veselý životný príbeh večného optimistu Harvieho Krumpeta, ktorý trpí Touretteovým syndrómom. Adam Elliot pri tvorbe postavy čerpal z osudov ľudí, ktorých poznal, ako aj zo svojho vlastného života.

Muž, ktorý sadil stromy

Mimoriadne krásny a poetický film na motívy slávnej poviedky Jeana Giona si tiež odniesol Oscara za najlepší krátky animovaný film. Rozpráva príbeh osamelého muža, ktorý niekoľko rokov systematicky sadil najrôznejšie stromy uprostred pustej krajiny. Snímka osloví nielen emóciami, ale aj originálnou animáciou.

Paperman

Pôvabný animovaný romantický film Johna Kahrsa tiež dokázal bodovať pri udeľovaní Oscarov. Jeho hlavným hrdinom je osamelý mladík, ktorý jedného dňa stretne dievča svojich snov.

Následne s radosťou zistí, že jeho milovaná sedí v kancelárii na druhej strane ulice. Ako však upútať jej pozornosť? Snímka dokáže pobaviť, ako aj zaujať skvelou animáciou a sympatickými postavami.

Zero

Výtvarne originálne poňatá dráma nás zavedie do sveta, kde sa hodnota bytostí určuje podľa čísiel, s ktorými sa narodili. Hlavný hrdina sa však narodil s číslom nula, a tak je terčom šikany a ostrakizácie. Dokáže nájsť v tomto nepriateľskom svete zmysel? Zero ponúka viacero tém na zamyslenie, metaforickú kvalitu, ako aj úprimné emócie.

Lily & The Snowman

Náladotvorný a citlivý kraťas o nezvyčajnom kamarátstve snehuliaka a malého dievčatka vás zaručene dostane. Veľmi jednoducho, ale účinne nám hovorí, čo je v živote skutočne dôležité a že by sme nemali zabúdať na svoje sny a priateľov. Výborná práca.

The Lost Thing

Tvorcovia pozoruhodného filmíku The Lost Thing si v roku 2011 odniesli Ocara, a my musíme uznať, že cena pristála v správnych rukách. Ide o adaptáciu rovnako skvelej knižky Shauna Tana, ktorý sa podieľal aj na réžii tohto animáku.

Hlavným hrdinom je chlapec, ktorý na pláži objaví zvláštne stvorenie a následne sa preňho snaží nájsť domov. The Lost Thing poteší všetkých milovníkov filmovej poézie, magického realizmu a fantázie.

Signs

Príjemná romantická komédia so štipkou nejakej tej melanchólie. Osamelý hlavný hrdina pracuje v nudnom a otupujúcom kancelárskom prostredí a celý jeho život je len smutná rutina. V kancelárii v budove oproti však uvidí krásnu mladú ženu.

Komunikácia medzi mladými ľuďmi začne prebiehať netradične, a to prostredníctvom ceduliek s nápismi. Skvelý nápad, navyše veľmi dobre režisérsky zrealizovaný. Nepochybne vás chytí za srdce.

La Lettre

La Lettre je prvým samostatným krátkym filmom dnes už rešpektovaného režisérka Michela Gondryho. Jeho témou nie je nič iné ako prvá láska medzi kamarátmi na začiatku puberty.

La Lettre má viacero rysov charakteristických pre Gondryho ďalšiu tvorbu. Istý smútok, ale aj hravosť a jemný humor. Rozhodne ide o krásne dielo, ktoré vo vás vyvolá nostalgiu a prenesie vás do časov vlastného detstva či dospievania.

Titulná fotka: Zealous Creative

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 zaujímavých psychologických štúdií, ktoré zmenia tvoj pohľad na svet

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME