10 nádherných melancholických filmov, ktoré sa dokonale hodia na jesennú depresiu

Filmy ako stvorené na jesenné obdobie.

Zdroj: American Zoetrope / moviestillsdb.com

Sychravé jesenné počasie v mnohých z nás často prebúdza melancholické pocity. Jeseň v sebe skutočne má akýsi smútok. Niekedy môže byť výraznejší, inokedy menej. Nie vždy je však vyslovene negatívny. V tomto článku ti predstavíme 10 výborných filmov, ktoré sú svojou atmosférou ako stvorené na jesenné obdobie.

Sú melancholické, dojemné a smutné. Pri ich sledovaní si príde na svoje každý introvert.

1. Anomalisa

Vynikajúci animák Anomalisa natočil geniálny Charlie Kaufman v spolupráci s Dukeom Johnsonom. Príbeh sa točí okolo motivačného kouča Michaela Stonea, ktorý sa trápi s depresiami. Všetkých ľudí okolo vníma ako postavy s rovnakými tvárami aj hlasmi. Na obchodnej ceste sa ale zoznámi s mladou Lisou, ktorá sa zo šedivej okolitej masy vymyká.

Kaufman je majster existenciálnych drám a potvrdil to aj v tomto filme. Anomalisa je krásna snímka, ktorej nechýba nápaditosť, melancholická atmosféra a výborná animácia. Odniesla si aj nomináciu na Oscara v kategórii najlepší animovaný film.

2. Stratené v preklade

Kultová dráma Stratené v preklade vznikla pod režijným dohľadom Sofie Coppoly. Uprostred moderného Tokia sa stretnú dvaja osamelí, stratení ľudia. Starnúci herec Bob (Bill Murray), ktorý tu natáča reklamu, a mladá Charlotte (Scarlett Johansson), ktorá sprevádza svojho manžela.

Medzi dvomi úplne rozdielnymi ľuďmi počas niekoľkých dní vznikne silné puto. Stratené v preklade je pomaly a dômyselne vyrozprávaný príbeh o priateľstve a porozumení, ktorý si nepotrpí na veľké gestá a dokáže úprimne a nefalšovane dojať. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara, pričom premenila sošku za najlepší originálny scenár.

3. Mary a Max

Animovanú čiernu dramédiu Mary a Max natočil Adam Elliot. Príbeh sa točí okolo dvoch úplne odlišných osamelých ľudí. Na jednej strane je tu 8-ročná Mary Daisy Dinkle, na druhej strane 44-ročný Max Horowitz s Aspergerovým syndrómom. Ona žije v Austrálii, on v New Yorku. Začnú si písať listy a snažia sa jeden druhého podporovať.

Aj napriek tomu, že sa osobne nestretli, sa medzi nimi rozvinie silné priateľstvo. Snímka je plná skvelého čierneho humoru, ale aj silných emócií a smútku. Rozoberá tiež veľmi závažné problémy dnešnej doby (osamelosť, duševné choroby, alkoholizmus) a robí to mimoriadne vydarene a citlivo.

4. Ona

Za zmienku stojí aj skvelá romantická sci-fi dráma Ona od Spikea Jonzea. Tá sa odohráva v blízkej budúcnosti v Los Angeles. Hlavným hrdinom je introvertný Theodore (Joaquin Phoenix), ktorý sa práve spamätáva z čerstvého rozchodu. Potom ale nadviaže vzťah so Samanthou (Scarlett Johansson), inteligentným operačným systémom.

Ako táto nevšedná love story môže dopadnúť? Ona má výbornú atmosféru, skvelých hercov (okrem spomenutých aj Amy Adams, Olivia Wilde či Rooney Mara) a perfektne napísaný scenár. Práve za ten si Spike Jonze odniesol aj sošku Oscara (z celkových piatich nominácií).

5. Miesto pri mori

Ohromne silnú drámu Miesto pri mori natočil Kenneth Lonergan. Príbeh sa točí okolo osamelého Leeho (Casey Affleck), ktorý sa po smrti brata (Kyle Chandler) vracia do rodného mestečka Manchester by the Sea. Jeho brat ho totiž ustanovil opatrovateľom svojho syna Patricka (Lucas Hedges). Návrat do Manchester by the Sea je pre Leeho ťažký, keďže je to preňho miesto veľmi ťaživých, traumatických spomienok.

Miesto pri mori je poctivá ľudská dráma, ktorá sa ti zažerie do mysle a zasiahne ťa priamo do srdca. Emotívne a herecky brilantné. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, pričom premenila dve sošky (za najlepšieho hlavného herca a najlepší pôvodný scenár).

6. Zelená míľa

Zelenú míľu od Franka Darabonta iste mnohí z našich čitateľov videli (a nie raz), ale v prípade, ak sa ti z nejakého dôvodu do filmu nechcelo, tak je načase to napraviť. Nenechaj sa odradiť trojhodinovou stopážou, ide o naozaj perfektne natočený a emocionálne silný kus filmárčiny.

Príbeh sa odohráva v roku 1935 v Louisiane, kde Paul Edgecomb (Tom Hanks) pracuje ako dozorca vo väzení pre zločincov, ktorí tu čakajú na trest smrti. Jedného dňa do cely pribudne John Coffey (Michael Clarke Duncan), ktorý bol odsúdený za vraždu dvoch malých dievčatiek. Paul a jeho kolegovia ale zistia, že John je nadaný nadprirodzenou schopnosťou uzdravovať.

7. Marriage Story

Silná dráma Marriage Story od Noaha Baumbacha rozpráva príbeh Nicole (Scarlett Johansson) a Charlieho (Adam Driver). Sú manželia, majú spolu syna, ale už to medzi nimi nie je ako kedysi a chcú sa rozviesť. Najprv sa snažia rozviesť po dobrom, ale keď sa do všetkého zapoja advokáti, začne to byť naozaj tvrdé.

Marriage Story stojí na geniálnych hereckých výkonoch, skvelom scenári a silných emóciách. Pre režiséra ide o veľmi osobný projekt, keďže si v minulosti sám prešiel podobne bolestivým rozvodom. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara a z výhry sa tešila Laura Dern v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

8. Still Alice

Drámu Still Alice natočila dvojica Richard Glatzer a Wash Westmoreland. Hlavnou postavou je Alice Howland (Julianne Moore), uznávaná profesorka, ktorá má skvelú rodinu a priateľov. Do jej života ale kruto zasiahne diagnóza Alzheimerovej choroby. Alice sa začína pred očami rodiny meniť a choroba si na nej začína vyberať svoju daň.

Julianne Moore v hlavnej úlohe podáva parádny výkon (právom ocenený Oscarom), ale výborní sú aj ďalší herci (Kristen Stewart, Alec Baldwin či Kate Bosworth). Smutný a silný príbeh.

9. A Ghost Story

Pokiaľ máš rád nezávislé či artovejšie ladené filmy, A Ghost Story by ti mohol sadnúť. Poetická dráma rozpráva o manželskom páre (Casey Affleck a Rooney Mara). Manžel jedného dňa tragicky zahynie a jeho žena sa snaží vyrovnať s jeho smrťou. On sa však vráti ako duch a svoju milovanú pozoruje.

To je len zbežný nástrel príbehu, v ktorom sa skúma sila plynúceho času, zármutku a osamelosti. Nádherne melancholická a dojemná pecka.

10. Smrť panien

Lyrickú drámu Smrť panien natočila Sofia Coppola. Film rozpráva príbeh piatich krásnych sestier Lisbonových (Kirsten Dunst, A. J. Cook, Hanna Hall, Leslie Hayman a Chelse Swain), do ktorých sa zamiluje skupina chlapcov zo susedstva.

Dievčatá ale majú veľmi prísnych rodičov (James Woods a Kathleen Turner) a zdá sa, že v ich domácnosti sa skrýva ťaživé tajomstvo. Tragické udalosti odštartuje samovražedný pokus jednej zo sestier. Smrť panien je krehká, atmosférická a dráždivo mysteriózna snímka, ktorá priam preteká melanchóliou a smútkom.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Deväť z desiatich Slovákov je spokojných so životom v Bratislave a Košiciach


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME