Počas histórie kinematografie sme sa (najmä v hororovom žánri) mohli stretnúť s celou plejádou nadprirodzených potvor, duchov či démonov.
V nasledujúcom článku sme sa pre vás rozhodli vybrať 10 tých najzaujímavejších, najdesivejších či tých, ktorí sa do diváckeho povedomia zapísali najviac. Nájdete medzi nimi čarodejnice, mimozemské entity či záhadné prízraky. Nech sa páči.
Batsheba (V zajatí démonov)
Duch čarodejnice Batsheby bol nepochybne skvelým protihráčom manželov Warrenovcov v horore V zajatí démonov od Jamesa Wana. Vo filme si ju, mimochodom, zahral Joseph Bishara, ktorý pre film zložil hudbu. Skutočná Batsheba, na ktorú sa vo filme odkazuje, však žiadnou čarodejnicou nebola. Podľa všetkých prameňov žila úplne obyčajný život a dostalo sa jej dokonca kresťanského pohrebu.
Predátor (Predátor)
Kultový vesmírny lovec Predátor sa nám prvýkrát predstavil v roku 1987 v rovnomennom filme s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe. Zo snímky sa stala klasika a neskôr sme sa ešte dočkali sequelu, ako aj tragických crossoverov Alien vs. Predator a Alien vs. Predator 2.
Minulý rok do kín zavítal Predátor: Evolúcia od Shanea Blacka (ktorý si zahral už v pôvodnom filme, kde aj pomáhal so scenárom), ale film kriticky aj finančne vyhorel.
Votrelec (Votrelec)
Legendárny Xenomorph dorazil v kultovom sci-fi horore Votrelec od Ridleyho Scotta a následne ešte v troch ďalších pokračovaniach, ako aj vo vyššie spomínaných crossoveroch s Predátorom.
Rovnako ako on, aj Votrelec sa stal už neoddeliteľnou súčasťou popkultúry a námetom pre mnohé príbehy kníh či komiksov. Ridley Scott sa ku Xenomorphovi vrátil v prequeloch Prometheus a Alien: Covenant, ale fanúšikovia aj kritika ich prijali pomerne rozpačito.
Pennywise (To)
Tajomné To, zlo nie úplne jasného pôvodu, ktoré na seba najčastejšie berie podobu vraždiaceho klauna menom Pennywise, sa divákom predstavilo vo výbornej adaptácii Andyho Muschiettiho z roku 2017, kde ho famózne stvárnil Bill Skarsgård.
Tento rok sa dočkáme aj očakávanej dvojky. S Pennywiseom sa fanúšikovia mohli stretnúť aj na televíznych obrazovkách. V minisérii podľa Kingovho románu ho stvárnil Tim Curry.
Clover (Cloverfield)
Obrovské monštrum prezývané Clover z katastrofického monster found footage Cloverfield z roku 2008 dokázalo poriadne podráždiť divácku fantáziu. Bolo to najmä z toho dôvodu, že nám ho tvorcovia príliš neukazovali a zároveň ostali dráždivo mlčanliví ohľadom otázok jeho pôvodu.
V druhom filme z „Cloverfield univerza“ s názvom 10 Cloverfield Lane monštrum absentovalo. Na malý moment sme sa ho dočkali až v pomerne mizernom treťom filme The Cloverfield Paradox.
Crawlers (Pád do tmy)
Vynikajúci britský horor Pád do tmy nám predstavil skutočne odpudivú tajomnú rasu oblúd, ktorá žije hlboko v jaskynných systémoch, kde sa ukrýva pred svetlom. Práve tu na nich narazí skupina dobrodružne naladených žien. Bytosti dostali pomenovanie Crawlers a vo filme pôsobili rozhodne nadmieru desivo.
The Pale Man (Faunov labyrint)
The Pale Man je pomenovanie pre jedného zo záporákov fantastickej temnej fantasy Faunov labyrint od Guillerma del Tora. Bledý humanoid s očami na dlaniach a so zvykom požierať deti sa stal do istej miery symbolom celého filmu. Strihol si ho herec Doug Jones a hlavnej hrdinke dokázal poriadne skomplikovať život.
Sauron (Pán prsteňov)
Temného pána Saurona z trilógie Pána prsteňov všetci dobre poznáte. Hoci najčastejšie sme ho videli v podobe ohnivého oka (s výnimkou prológu v Spoločenstve prsteňa), aj tak na nás pôsobil nesmierne démonickým dojmom.
Dokázal sa hrdinom dostať do hlavy a postupne ničiť ich psychiku. V trilógii Hobit sme ho na moment mohli zahliadnuť v podobe akéhosi humanoidného tieňa v Dol Guldure a postavu obklopenú plameňmi. Rozhodne patril k záporákom, ktorí vyvolávajú veľký rešpekt a hrôzu.
Dvojičky (Osvietenie)
Dvojičky z kultového hororu Osvietenie od Stanleyho Kubricka síce mali vo filme len menšiu úlohu, ale napriek tomu sa už nezmazateľne zapísali do myslí hororových divákov. O tom koniec-koncov svedčí aj viacero odkazov z iných filmov či množstvo paródií.
Zahrali si ich Lisa a Louise Burnsové a scény s nimi majú dodnes neuveriteľnú atmosféru. Keď na nich malý Danny narazí na rozľahlých chodbách prekliateho hotelu Overlook, tak nám veru nie je všetko jedno.
Samara (Kruh)
Samara sa prvýkrát objavila v japonskom originále Kruhu (pod menom Sadako) a neskôr aj v jeho americkom remaku od Gorea Verbinského. Prízrak pomstychtivého ducha zavraždeného mladého dievčaťa s charakteristickými dlhými čiernymi vlasmi, sa už tiež do istej miery stal popkultúrnou ikonou. Naposledy sme Samaru mohli vidieť v mizernom pokračovaní Rings z roku 2017.
Titulná fotka: 20th Century Fox