Živočíšna ríša sa môže pochváliť neuveriteľne dlhou životnosťou, ktorá ďaleko presahuje priemernú dĺžku života človeka. Hoci sa môžeme dožiť v extrémnom prípade okolo 120 rokov, je to len mihnutie oka v porovnaní so storočiami a tisícročiami, ktoré sa dožívajú niektoré živočíchy. Existuje aj pár takých, ktoré dokážu úplne zastaviť alebo zvrátiť proces starnutia.
Hoci existujú suchozemské zvieratá s veľmi dlhou životnosťou (napríklad najstaršia korytnačka má takmer 190 rokov), žiadne z nich nie je na tomto zozname. Všetky z nášho zoznamu žijú vo vode.
1. Veľryba grónska (viac než 200 rokov)
Veľryby grónske (Balaena mysticetus) sú najdlhšie žijúce cicavce. Presná dĺžka života arktických a subarktických veľrýb známa nie je, ale hroty kamenných harpún nájdené u niektorých vylovených jedincov dokazujú, že sa vedia dožiť viac ako 200 rokov. Dorastajú do dĺžky 14 až 19 metrov a vážia 50 až 80 ton.
2. Sebastes aleutianus (viac než 200 rokov)
Po anglicky rougheye rockfish, cez prekladač skalník drsnooký, pre nás Sebastes aleutianus. Je jednou z najdlhšie žijúcich rýb, a to s vekom približne 205 rokov. Tieto ružové alebo hnedasté ryby žijú v Tichom oceáne od Kalifornie po Japonsko. V niektorých obdobiach si vytvárajú húfy, ale prevažnú časť roka sú väčšie ryby osamelé alebo sa túlajú v malých skupinách. Živia sa krevetami, krabmi, rybami alebo obojživelníkmi.
3. Perlorodka riečna (viac než 250 rokov)
Ide o sladkovodný druh lastúrnikov z čeľade perlorodkovitých. V minulosti išlo o významný zdroj riečnych perál. Ich dĺžka môže dosiahnuť 13 centimetrov. Lastúry k sebe úplne nepriliehajú a vyčnieva z nich okraj plášťa, prijímací a vyvrhovací otvor od seba nie sú zreteľne oddelené. Mladé jedince sú žltohnedé, v dospelosti majú čiernu farbu. Obývajú chladné potoky s nízkym obsahom živín, najčastejšie s piesčitým dnom, do ktorého sa zahrabávajú. Živia sa filtráciou drobných organických častíc rastlinného aj živočíšneho pôvodu.
4. Ospalec grónsky (viac než 272 rokov)
Je to druh žraloka z čeľade Somniosidae. Vyskytuje sa vo vodách severného Atlantického oceánu okolo Grónska a Islandu. Žije severnejšie než akýkoľvek iný druh žraloka. Bežne dorastá do veľkosti 3 až 4 metrov, ale bol zaznamenaný 6,4 metra dlhý exemplár, no teoreticky môže dorásť až do 10 metrov.
5. Tubeworms (viac než 300 rokov)
„Rúrkové červy“ sú bezstavovce, ktoré majú dlhú životnosť v chladnom, stabilnom prostredí hlbokého mora. Štúdia z roku 2017 publikovaná v časopise The Science of Nature preukázala, že jeden z druhov žijúci na dne oceánu v Mexickom zálive sa pravidelne dožíva viac než 200 rokov. Celkovo majú nízku úmrtnosť s malým počtom prirodzených hrozieb, ako napríklad nedostatok predátorov, čo im pomohlo vyvinúť sa tak, aby prežili čo najdlhšie.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane