Možno nebudete súhlasiť, ale máme dojem, že slovenské rozprávky sa vždy tak trochu krčili v tieni tých českých. U našich západných bratov skutočne vzniklo viac kvalitných rozprávok, to ale neznamená, že by sme sa na Slovensku nemali čím chváliť.
V tomto rebríčku vám ponúkneme 10 perfektných slovenských rozprávok, ktoré sa už stali klasikami a stálicami televíznych obrazoviek.
Kráľ Drozdia brada
Klasická rozprávka Miloslava Luthera podľa predlohy bratov Grimmovcov nám robieva spoločnosť vždy počas vianočných (a iných) sviatkov a nepochybne patrí k špičke domácej rozprávkovej tvorby.
Príbeh rozmaznanej princeznej Anny, ktorá je nútená žiť so žobrákom so znetvorenou tvárou v chudobe. V skutočnosti však ide o mladého kráľa Jána, ktorý chce týmto spôsobom napraviť povahu rozmarnej princeznej.
Perinbaba
Nesmrteľná Perinbaba patrí zrejme k našim najlepším rozprávkam vôbec. Juraj Jakubisko sa inšpiroval príbehom bratov Grimmovcov, ktorý však obohatil o nové prvky a svoju typickú imagináciu. Príbeh malého Jakuba, ktorý slúži u Perinbaby, ale chce sa stať dospelým a oženiť sa s krásnou Alžbetkou, pravidelne vídame počas Vianoc.
Opakovane sa k nemu vracajú deti aj dospelí. Jakubisko tento rok dorazí s pokračovaním, tak dúfajme, že svojmu majstrovskému dielu hanbu neurobí.
Sedem zhavranelých bratov
Vydarená česko-slovenská rozprávka podľa predlohy Boženy Němcovej, resp. Pavla Dobšinského. O scenár a réžiu sa postarala talentovaná Alice Nellis. Príbeh rozpráva o statočnom mladom dievčati, ktoré musí svojich bratov zbaviť kliatby.
Snímka bola výborne natočená a plná sympatických postáv. Rozhodne ide o vydarené dielo, pri ktorom si celá rodina príde na svoje. Niet divu, že išlo o slušný finančný aj kritický úspech.
Sedem jednou ranou
Možno menej známa slovenská rozprávka, ale za pozretie určite stojí. Režíroval ju Dušan Trančík a vyrozprával nám príbeh prefíkaného krajčíra Šimona. Ten jednou ranou zabije sedem múch, čo mu zabezpečí povesť silného bojovníka (keďže o sebe hovorí, že zabil „sedem jednou ranou“).
Čo sa týka kvality, možno nejde o úplnú topku v tomto článku, ale Miro Noga v hlavnej úlohe podáva kvalitný výkon a celkovo ide o pomerne zábavnú záležitosť.
Nebojsa
Nebojsa od režiséra Júliusa Matulu si vzala ako predlohu rozprávku od Pavla Dobšinského, hoci, ako to už pri ľudových rozprávkach býva, variácie tohto príbehu nájdeme aj v mnohých iných krajinách. Hlavným hrdinom je drevorubač Ondrej, ktorý netuší, čo je to strach.
Vydáva sa preto do sveta, aby nejakej tej hrôze pričuchol. Výborný Ján Kroner v hlavnej úlohe, slušná atmosféra (pomerne temná) a celkovo solídna zábava.
Plavčík a Vratko
Ďalšia rozprávka zo zlatého fondu domácej kinematografie. Inšpiráciu si režisér Martin Ťapák vzal od Dobšinského aj Karla Jaromíra Erbena a predstavili príbeh chudobného uhliara a kráľovskej dcéry. Tí sú si už od narodenia súdení, čo sa, samozrejme, kráľovi ani trochu nepáči.
Mladíkovi teda dá zdanlivo nesplniteľnú úlohu. Aj táto rozprávka je (aspoň v rámci žánru) pomerne temná a melancholická, ale práve v tom tkvie jej originálne čaro. Viac sa tým aj približuje svojej literárnej predlohe (resp. predlohám). Rozhodne stojí za pozornosť.
Popolvár najväčší na svete
Ďalšia vydarená rozprávka od Martina Ťapáka. Popolvár najväčší na svete rozpráva o princeznej, ktorá doplatí na svoju lásku k drahým kameňom. Unesie ju totiž obávaný temný kráľ Zemetras. Princeznú sa tak rozhodnú zachrániť traja nápadníci, vrátane Radka alias Popolvára, známeho lenivca.
Klasická rozprávka, ktorá možno už dnešné deti neosloví (i keď, ktovie…), ale pre mnohých ľudí ide o nostalgickú záležitosť, na ktorú proste nedajú dopustiť.
Soľ nad zlato
Asi každý videl českú kultovú variáciu na tento klasický príbeh pod názvom Byl jednou jeden král. Snímke s Janom Werichom možno máločo vyčítať. Je vtipná, múdra aj láskavá. Niet divu, že sa stala klasikou. Aj na Slovensku sme však natočili svoju verziu, o ktorú sa postaral Martin Hollý.
Nie je ťažké uhádnuť, prečo sa táto verzia neteší takej veľkej obľube. Je totiž vážnejšia, atmosférickejšia a nespolieha sa na ľúbivé vtipné repliky. Niekomu to, samozrejme, môže vadiť, ale to nič nemení na tom, že Soľ nad zlato je rozhodne kvalitná rozprávka.
Sokoliar Tomáš
Úspešná adaptácia literárnej predlohy Jozefa Cígera-Hronského, o ktorú sa postaral Václav Vorlíček. Príbeh mladého Tomáša, ktorý dokáže rozumieť reči zvierat a zamiluje sa do krásnej Forminy, dcéry hradného pána. Tá sa však má čoskoro vydať.
Sokoliar Tomáš je vcelku príjemnou rozprávkou s fajn stredovekou atmosférou a kvalitnými hereckými výkonmi. Je pravdou, že kvalít iných titulov v tomto rebríčku nedosahuje, stále však stojí za pozretie.
Láska na vlásku
Režisérka Mariana Čengel Solčanská sa inšpirovala v známej knihe Princ a bedár od Marka Twaina. Príbeh sa tak točí okolo dvoch úplne rovnako vyzerajúcich chlapcov, ktorí si prehodia svoje úlohy. Princ Matej sa túži dostať do sveta medzi bežných ľudí, zatiaľ čo chudobný Tomáš neváha a veľmi rád zastúpi jeho miesto v pozícii falošného princa.
Láska na vlásku sa stretla s pomerne pozitívnou diváckou odozvou, hoci kritické ohlasy boli zmiešané. Podľa nášho názoru však snímka rozhodne nie je žiadny prepadák a spolu s deťmi si ju určite užijete.