10 najlepších animovaných filmov od štúdia Pixar, ktoré vás pobavia aj dojmú

Animované filmy, ktoré si užijú deti aj dospelí.

Zdroj: Pixar

Štúdio Pixar vám iste nemusíme siahodlho predstavovať. Už od roku 1995 nám jeho tvorcovia pravidelne prinášajú famózne animované celovečeráky (a sem-tam aj nejaké krátke filmy). Tie sa už pravidelne dostávajú do oscarovej súťaže, kde si väčšina z nich aj spomínanú sošku odniesla. Niet divu. Ide o originálne, zábavné a zároveň citlivé a emocionálne filmy, ktoré vždy dobre naladia.

Nedávno sme vám predstavili výber najlepších krátkych animovaných filmov od Pixaru, a v tomto článku sa pozrieme na ich TOP 10 celovečerákov. Berte však tento rebríček s istým nadhľadom, je do veľkej miery subjektívny. Pokojne nám ale dajte vedieť, ktorý film nám v článku chýba a prečo.

Toy Story

Toy Story je klasika a videl ju (snáď) každý. Treba povedať, že od premiéry prvého dielu (1995) tento skvelý film Johna Lassetera ani trochu nezostarol. Fantastická animácia, humor a kvalitný príbeh. Nádhera.

Odporúčame vám rovno aj druhý a tretí diel, ktoré dokázali na originál bravúrne nadviazať. Štvrtej časti sa dočkáme 8. augusta tohto roka.

Život chrobáka

Život chrobáka je ďalšou notoricky známou pixarovkou, ktorá si svojho času podmanila kiná na celom svete. Režisérske duo John Lasseter a Andrew Stanton nám v roku 1998 ponúklo fascinujúci pohľad do života hmyzu, ktorý aj dnes berie dych.

Je pravdou, že v kontexte ostatných filmov Pixaru je tento možno až príliš zameraný na detského diváka, ale to rozhodne neznamená, že sa budú dospelí nudiť.

V hlave

Režiséri Pete Docter a Ronaldo Del Carmen sa poriadne pochlapili a v roku 2015 pustili do kín jednu z najlepších pixaroviek vôbec.

Originálny nápad s rôznymi emóciami, ktoré sídlia v hlave hlavnej hrdinky, je nádherne rozvinutý a film doslova prekypuje skvelými nápadmi. Samozrejmosťou je výborný humor, emócie a nádherná vizuálna stránka. Snímka si tak právom odniesla Oscara za najlepší animovaný film.

Rodinka úžasných

Ďalší animák z dielne Pixaru, ktorý uchvátil svet. Rodinka úžasných rozpráva podarený príbeh o rodine superhrdinov, kde má každý člen nejakú tú zaujímavú schopnosť. Film stojí na výborných postavách, kvalitnom záporákovi a klasicky bezchybnej animácii.

Snímka si okrem Oscara za najlepší animovaný film odniesla aj sošku za strih zvuku. Druhý diel dorazil do kín v roku 2018 a hoci nešlo o sklamanie, tú skvelú atmosféru jednotky už sequel predsa len nemal.

Hľadá sa Nemo

Tentokrát nás Pixar pozval do morských hlbín a vyrozprával nám príbeh oddaného Marlina, ktorý sa vydáva naprieč celým oceánom zachrániť svojho strateného syna Nema. Režijne sa pod snímku podpísali Andrew Stanton a Lee Unkrich a dodnes berie dych strhujúcou animáciou podvodného sveta.

Je všeobecne známe, že voda je pre animátorov jedným z najťažších orieškov, tu sa to ale podarilo dokonale. Snímka si odniesla 4 nominácie na Oscara, premenila sošku za najlepší animovaný film.

Príšerky, s. r. o.

Pri práci na tomto animáku sa vystriedali až traja režiséri, menovite Pete Docter, Lee Unkrich a David Silverman. Práca však stála za to, pretože výsledkom bola svižná, milá a originálna pixarovka so zaujímavo vykresleným svetom príšer, ktorých pracovnou náplňou je strašiť deti.

Aj Príšerky si odniesli 4 nominácie na Oscara, ale tentokrát sa museli uspokojiť len so soškou za najlepšiu pieseň. Cenu za najlepší animovaný film Príšerkám v tom roku vyfúkol Shrek.

Wall-E

Overený Andrew Stanton v roku 2008 dorazil s roztomilým animákom Wall-E. Hlavným hrdinom je malý robot, ktorý v roku 2700 čistí Zem plnú odpadkov. Keď sa však zoznámi s robotkou Eve, jeho doterajší nudný život sa obráti hore nohami.

Aj Wall-E (podobne ako iné pixarovky) doslova prekypuje vizuálnymi a scenáristickými nápadmi a úprimnými emóciami. Film si odniesol 6 nominácií na Oscara, napokon si odniesol sošku za najlepší animovaný film roka.

Hore

Animák Hore sa do myslí divákov zapísal aj absolútne perfektnou úvodnou scénou (ktorú sme spomenuli aj v našom samostatnom článku). Tá je jednoducho skvelá, dojemná, vtipná a romantická. Ale to neznamená, že by si tvorcovia vyplytvali všetku muníciu už v prvých minútach.

Čaká vás totiž milý príbeh staršieho pána Carla a 8-ročného Russella, ktorí na letiacom Carlovom dome brázdia Južnú Ameriku. Okrem Oscara za nejlepší film si Hore odniesol aj sošku za najlepšiu hudbu.

Ratatouille

Niet sa o čom baviť. Ratatouille je jedna z tých najlepších pixaroviek (a že je z čoho vyberať!). Príbeh sympatického potkana Remyho, ktorý sa chce stať šéfkuchárom vo vyhlásenej parížskej reštaurácii, chytil za srdce divákov aj kritikov po celom svete. Snímka ukoristila 5 nominácií na Oscara a odniesla si ocenenie za najlepší animovaný film roka.

Coco

V tomto prípade zabrúsime trochu do rokov nedávno minulých. Tak trochu burtonovsky pôsobiaca pixarovka Coco z roku 2017 je totiž absolútne skvelá. Navyše ňou Pixar dokázal (po niekoľkých slabších výkonoch), že je stále kráľom animovaných filmov.

Cesta do sveta mŕtvych ešte nikdy nebola zábavnejšia a dojímavejšia. Coco má na svojom konte 2 Oscarov, za najlepší animovaný film a najlepšiu pieseň. Pokiaľ ste film doteraz nevideli, určite to napravte.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
14 najčastejších mýtov o víne, s ktorými by si nemal machrovať

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME