10 najlepších filmov o cestovaní v čase. Nájdete medzi nimi komédie aj temné thrillery

Na filmových plátnach sa cestuje v čase pomerne často. Preklepnite si s nami desiatku tých najlepších filmov o tejto téme.

Cestovanie v čase je u filmárov obľúbený koncept, takže sa niet čo čudovať, že s touto tematikou vzniklo obrovské množstvo filmov rôznych žánrov. Nájdeme medzi nimi komédie, temné thrillery či horory.

V jednom článku je, samozrejme, nemožné upozorniť na všetky filmy, ale napriek tomu sme sa pre vás snažili vybrať 10 takých, pri sledovaní ktorých sa určite nebudete nudiť.

Na Hromnice o deň viac

Túto kultovku jednoducho nemôžeme vynechať. Mnohým pri vyslovení slov „cestovanie v čase“ okamžite napadne táto skvelá sci-fi komédia s Billom Murrayom v hlavnej úlohe. Ten si nezabudnuteľne strihol cynického moderátora, ktorý sa ocitne v časovej slučke.

Vďaka tomu však má možnosť uvedomiť si, že jeho doterajší život asi nebol úplne ideálny. Pokiaľ ste tento film stále nevideli, je čas napraviť to. Odmenou vám bude inteligentná, zábavná a decentne dojemná romantika, ktorej sa veľmi ľahko podlieha.

12 opíc

Z ľahkej romantiky prejdeme k temného thrilleru. Aj 12 opíc od Terryho Gilliama dnes už patrí do zlatého fondu kinematografie. Prenesie nás do sveta, ktorý v roku 1996 zdecimoval smrtiaci vírus.

Zvyšok ľudstva sa rozhodne vyslať do minulosti väzňa Jamesa Colea, aby získal vzorku vírusu na výrobu protilátky. Vedci však Colea pošlú do roku 1990 a on sa ocitne v psychiatrickej liečebni. 12 opíc je poriadne atmosférický, prepracovaný a herecky brilantný thriller. Po skončení budete mať rozhodne o čom premýšľať.

Návrat do budúcnosti

Ďalšia nesmrteľná klasika, ktorá sa dokonca rozrástla na celú (a výbornú) trilógiu. Robert Zemeckis do žánru prispel nesmierne sviežou, originálnou a vtipnou komédiou.

Hlavný hrdina Marty sa v stroji času od doktora Emmeta Browna prenesie do minulosti, konkrétne do roku 1955, keď jeho rodičia ešte len chodili na strednú. Keď sa Martymu nechtiac podarí narušiť časovú kontinuitu, hrozí, že sa v budúcnosti vôbec nenarodí.

Déjà Vu

Kvalitný zástupca filmov o cestovaní v čase. Pravdaže, ako to pri týchto filmoch býva (česť výnimkám), nesmiete sa príliš rýpať vo všelijakých časových paradoxoch a podobných veciach. Déjà Vu ponúka solídny príbeh agenta Douga Carlina, ktorý vyšetruje obrovský bombový útok.

Pri vyšetrovaní však zistí, že by sa možno mohol vrátiť do minulosti a celému nešťastiu zabrániť. Film má svižnú dynamickú réžiu, sympatických hercov (Denzel Washington, Val Kilmer, Paula Patton) a celkovo ide o svižnú zábavu, ktorou rozhodne nič nepokazíte.

Zdrojový kód

Vydarený thriller s Jakeom Gyllenhaalom v hlavnej úlohe rozpráva príbeh Coltera Stevensa, ktorý môže zabrániť katastrofickému výbuchu. A poslúžiť mu v tom má experiment nazvaný Zdrojový kód. Slušne zrežírovanej žánrovke nechýba spád a originálny scenár, ktorý dokáže neraz prekvapiť.

Gyllenhaalovi navyše slušne prihrávajú aj ďalší herci, menovite Michelle Monaghan, Vera Farmiga či Jeffrey Wright. Milovníci kvalitných sci-fi by si tento titul rozhodne nemali nechať ujsť.

Donnie Darko

Richard Kelly toho nenatočil veľa, ale Donnie Darko patrí s prehľadom k jeho najlepším filmom. Surreálne ladené sci-fi rozpráva príbeh tínedžera Donnieho Darka. Ten trpí desivými víziami o mužovi s maskou králika a takmer príde o život pri bizarnej nehode.

Kellyho snímka je atmosférická (trochu podobná Davidovi Lynchovi), miestami príjemne čierno-humorná, ale hlavne znepokojivá a pohlcujúca. Pokiaľ je vašou šálkou kávy napríklad spomínaný Lynch, prídete si na svoje.

Osudový dotyk

Vydarený thriller, ktorý si okrem cestovania v čase berie inšpiráciu aj v takzvanej teórii motýlích krídel. Mladík Evan zisťuje, že má možnosť cestovať v čase do minulosti. Túto schopnosť chce využiť na napravenie svojich životných chýb, ale každý jeho čin bude mať na budúcnosť zdrvujúce následky.

Dobre napísaný a slušne zahratý thriller, ktorý kritici v domovskej Amerike síce zvozili, ale podľa nás rozhodne nejde o žiadnu tragédiu, práve naopak.

Safety Not Guaranteed

Väčšinou sa v tomto rebríčku venujeme skôr hlavnému prúdu, tak si teraz dáme aj niečo z nezávislých vôd. Sympatická komédia Safety Not Guaranteed rozpráva príbeh novinárov, ktorí sa vydajú po stope záhadného inzerátu.

Jeho autor Kenneth tvrdí, že hľadá niekoho, kto s ním podnikne cestu v čase. Safety Not Guaranteed je príjemná romantická komédia jemne cvengnutá sci-fi, pri ktorej sa všetci milovníci nezávislákov budú iste dobre baviť.

Looper

Akčný sci-fi thriller Riana Johnsona nás zavedie medzi takzvaných looperov, profesionálnych nájomných zabijakov. Jedným z nich je aj mladý Joe, ktorý jedného dňa dostane zdanlivo rutinnú úlohu na likvidáciu nepohodlného muža.

Keď sa však chystá svoj cieľ odstrániť, zistí, že zbraň mieri na staršiu verziu seba samého. Johnson pracuje s originálnym nápadom a podarilo sa mu bodovať so skvelo natočeným, komorným a herecky bezchybným filmom.

Lásky čas

Trochu romantiky ešte nikoho nezabilo, no nie? Rebríček teda ukončíme tipom na skvelú romantickú „dramédiu“ Lásky čas od Richarda Curtisa. Mladík Tim zistí, že mužskí členovia jeho rodiny dokážu cestovať v čase.

Tim sa následne pomocou tejto schopnosti snaží nájsť lásku svojho života. Curtisov film je príjemný, dojemný a ľudský. Jednoducho ide po všetkých stránkach o skvelý zážitok, ktorý vás pozitívne naladí ako máločo iné.

Titulná fotka: Summit Entertainment

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto by to vyzeralo, keby boli reklamy v televízii autentické

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME