Švihajúce korbáče so stužkami, veľa rozliatej vody, ozdobné maľované vajíčka všade navôkol, bohatý výber jedál na stole, koláče, alkohol v krvi už v dopoludňajších hodinách… Nebudeme si klamať, zrejme takto vyzerá Veľká noc u bežnej slovenskej rodiny.
Niekto to miluje a čaká na to každý rok, iní nad tým dodnes krútia hlavami. Síce sa počas tohto najvýznamnejšieho kresťanského sviatku, ktorý je oslavou vzkriesenia Ježiša Krista, najmä stmeľuje rodina pri spoločnej hostine, my sme sa rozhodli, že ti poradíme, ako si tieto dni oživiť skvelými filmami.
Tentoraz však nemyslíme jednoduché a priamočiare rozprávky. Tieto snímky so sebou prinášajú nemalú dávku filozofie a hlbokých myšlienok, ktoré pravdepodobne potrápia tvoju hlavu, no zaručene v tebe zanechajú pocity, ktoré nezažiješ každý deň. A čo je najpodstatnejšie? Dostanú ťa bez ohľadu na to, či si veriaci alebo nie. Filmy sú totiž pre každého.
The Last Temptation of Christ (1988)
Amerického režiséra Martina Scorseseho určite poznáš najmä vďaka gangsterkám ako Goodfellas, Casino, The Departed a The Irishman či filmom ako The Wolf of Wall Street alebo Killers of the Flower Moon. Vo svojej filmografii má však aj mimoriadne intenzívnu drámu The Last Temptation of Christ, ktorú nakrútil podľa rovnomennej predlohy Gréka Nikosa Kazantzakisa.
Síce sa naňho po tomto filme spustila vlna ostrej kritiky od konzervatívnych kresťanských skupín a dostal dokonca vyhrážky smrťou, avšak jeho zámerom nikdy nebolo urážať. Naopak, chcel ľudsky a empaticky zobraziť, ako by vyzeral život Krista, keby sa neobetoval na kríži, ale žil život ako bežný smrteľník.
Snímka ho zobrazuje ako zraniteľného človeka plného pochýb aj túžob, nielen ako dokonalú modlu. Nepochybne tento obraz Ježiša vyčnieval z dovtedajších konvencií, čo sa mnohým nepozdávalo, no priniesol originálny a invenčný nový pohľad na stokrát omieľaný príbeh.

Silence (2016)
Pri Scorsesem ešte na chvíľku zostaneme. K téme viery sa vrátil v roku 2016 pôsobivou snímkou Silence, ktorá zarezonovala ešte viac než vyššie spomenutá dráma o Kristovi. Tentoraz sa zameral na príbeh dvoch jezuitských mníchov, ktorí prichádzajú v 17. storočí šíriť kresťanskú vieru práve v čase, keď tam prebieha prenasledovanie a krvavé vraždenie kresťanov.
Hlavní hrdinovia snímky tak prechádzajú neľahkou skúškou. To, či ňou prešli, alebo neprešli, však už necháva režisér na samotnom divákovi. Vo filme si zahralo nečakané trio Andrew Garfield, Adam Driver a Liam Neeson, pričom posledný menovaný tu predvádza životný výkon.
Incendies (2010)
Po tomto filme zrejme budeš potrebovať panáka. Upozorňujeme, zaručene ho nepozeraj dopoludnia, ale skôr vo večerných hodinách, pretože to môže mať dosť nepekné následky. Vojnovú drámu Incendies natočil Kanaďan Denis Villeneuve, dnes známy predovšetkým vďaka najnovšej adaptácii Duny.
Toto je však iná šálka kávy. Priprav sa na drsný rodinný príbeh, ktorý ťa v závere zoseká na malé kúsky. Villeneuve rozoberá viacero dôležitých a dodnes aktuálnych tém, pričom jednou z nich je aj náboženský fanatizmus, ktorý môže mať fatálne následky a narobiť viac škody než úžitku. Hlavné postavy sa o tom presvedčia poriadne tvrdo a na vlastnej koži.

The Passion of the Christ (2004)
Surový, ťaživý, depresívny… Presne taký je tento film od slávneho herca a režiséra Mela Gibsona. Hádam nikto však dôkladnejšie, desivejšie a zároveň uveriteľnejšie nezobrazil posledné hodiny Ježiša Krista. Z niektorých scén ti zostane až fyzicky zle, po psychickej stránke sa budeš musieť pár dní zotavovať. A pri spomienke na film tebou zakaždým prejde mráz.
Treba dodať, že Gibson je hlboko veriaci, paradoxne sa však neskôr stal v Hollywoode „personou non grata“ po tom, ako opitý urážal Židov. Po náročnej „odvykačke“ ho napokon medzi filmársku elitu znova prijali, aj keď to rozhodne nebolo zadarmo, a dnes sa naňho stále veľa ľudí pozerá cez prsty. Bez ohľadu na to je jeho snímka o umučení Krista čistým majstrovským dielom.
Hacksaw Ridge (2016)
Rovnako ako sme dvakrát spomenuli Scorseseho, spomenieme v tomto článku aj Gibsona. Jeho polemika nad hranicami viery a kresťanskými hodnotami je hlboko prítomná aj v silnej vojnovej dráme Hacksaw Ridge o vojakovi Desmondovi Dossovi. Ten skutočne žil a bojoval v druhej svetovej vojne. Bojoval však bez zbrane, pretože pre svoju vieru v Boha nedokázal zabíjať.
Znie to šialene, ale Doss skutočne prežil na fronte a držal sa svojich zásad za každú cenu. Napokon si od prezidenta USA prevzal Medailu cti. Namiesto zabíjania protivníkov zachraňoval, ako medik, životy svojich kolegov. Neuveriteľný skutočný príbeh, aký sa nevidí každý deň, nakrútil Gibson mimoriadne empaticky a emotívne. Jeho snímka získala dokopy šesť nominácií na Oscara, pričom premenila dve.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane