10 najlepších filmov so šokujúcimi pointami

Desiatka filmov vás svojím vyústením nechá bez slov.

Filmov s prekvapivými pointami máme, pravdaže, ako húb po daždi. V našom článku sme sa pre vás rozhodli vybrať 10 (podľa nás) najkvalitnejších. Nájdete medzi nimi aj dnes už kultové filmy, ako aj snímky, ktorých pointy sú už notoricky známe.

Napriek tomu berieme do úvahy, že nie všetci čitatelia videli nami menované filmy, takže vám žiadne odhalenie, samozrejme, neprezradíme. Rozhodne však prípadné resty dožeňte, budete viac než spokojní.

Šiesty zmysel

Kultový psychologický hororový thriller od M. Nighta Shyamalana patrí asi k najznámejším filmom s prekvapivou pointou. Koniec-koncov, samotný Shyamalan si na šokujúcich záverečných twistoch vybudoval solídnu povesť. Niekedy boli jeho pointy slabé, ale to rozhodne nie je prípad Šiesteho zmyslu. Okrem toho ide aj o mrazivý, atmosférický thriller, ktorý vás absolútne pohltí.

Zvyčajní podozriví

Kultová kriminálka Bryana Singera rozpráva pomerne zamotaný príbeh skupiny, ktorá sa rozhodne pre krádež smaragdov. To je však len veľmi zjednodušený základný popis. V skutočnosti na diváka čaká poriadna dávka nejednoznačnosti, falošných stôp a strhujúceho vyvrcholenia.

Na tomto všetkom majú okrem presnej réžie podstatný podiel aj herci ako Gabriel Byrne a najmä Kevin Spacey, ktorý bol právom ocenený Oscarom.

Tí druhí

Duchársky horor s vystresovanou matkou v podaní Nicole Kidman, ktorá chráni svoje dve deti pred slnečným svetlom v strašidelnom sídle, je majstrovsky zrežírovaný a hlavne, poriadne atmosférický.

Režisér Alejandro Amenábar úplne s prehľadom vedie diváka za nos a vďaka jeho zručnosti budete v napätí až do samotného konca, ktorý mnohých z vás iste prekvapí. Pokiaľ máte radi horory a zatiaľ ste sa tomuto filmu z nejakého dôvodu vyhýbali, je čas napraviť to.

Prvotný strach

Skvelá, aj keď trochu málo známa, kriminálka, stojí hlavne na fantastických hereckých výkonoch Richarda Gerea a Edwarda Nortona. Druhý menovaný týmto filmom debutoval a rovno si odniesol nomináciu na Oscara.

Gere hrá prominentného právnika, ktorý sa rozhodne obhajovať mladého miništranta obvineného z vraždy. Aká je však v tomto prípade skutočná pravda? Kvalitný scenár a skvelé dialógy vás udržia v pozore po celú dobu stopáže a záverečné odhalenie vás nechá bez slov.

Identita

Dnes už kultový hororový thriller rozpráva príbeh niekoľkých neznámych ľudí, ktorí nájdu útočisko pred silnou búrkou v malom moteli. Veci sa zdramatizujú, keď ich jedného po druhom začne niekto zabíjať.

Výborne premyslená žánrovka Jamesa Mangolda s kvalitnými hercami ako John Cusack, Alfred Molina, Ray Liotta či Amanda Peet boduje atmosférou, všadeprítomnou neistotou, no a hlavne geniálnou pointou.

Klub bitkárov

Legendárna adaptácia kultovej knihy Chucka Palahniuka v podaní Davida Finchera vyvolala v dobe svojej premiéry rozporuplné reakcie. Dnes však už ide o zaslúženú klasiku.

Nekompromisná satira s čiernym humorom, niekoľkými pozoruhodnými námetmi na premýšľanie, skvelou formálnou stránkou a vynikajúcimi hercami (Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carter). Pointa je dnes už pomerne prefláknutá, pokiaľ ste však Klub bitkárov stále nevideli, tak si nič nezisťujte a choďte rovno do toho.

Dokonalý trik

Ďalšia majstrovská pecka Christophera Nolana. Z jeho filmografie by sa do tohto rebríčka hodil aj jeho premyslený kúsok Memento, ale napokon sme sa rozhodli dať priestor Dokonalému triku. Súboj dvoch súperiacich kúzelníkov je totiž scenáristickou a hereckou lahôdkou, ktorá vám poriadne zamotá hlavu.

Už samotná téma je pre diváka atraktívna, Nolanovi sa však okolo nej podarilo vytvoriť naozaj strhujúci príbeh, ktorý vás neraz prekvapí či rovno šokuje.

Prvý kontakt

Pozoruhodné a ambiciózne sci-fi o kontakte so záhadnými členmi mimozemskej civilizácie možno nie je klasickým „filmom s twistom na konci“, ale zmienku si podľa nás rozhodne zaslúži. Jeho výstavba je totiž tak sofistikovaná a prepracovaná, že si jednoducho zaslúži poklonu.

Je možné, že sa ku koncu budete trochu strácať, ale pri spätnom premýšľaní nad príbehom vám všetko do seba krásne zapadne. Nehovoriac už o tom, že toto odhalenie má poriadnu emocionálnu silu.

Hra

Ďalší skvelý kúsok Davida Finchera. Tentokrát rozpráva príbeh bohatého finančníka v podaní Michaela Douglasa. Ten sa dostane do spárov akejsi záhadnej hry. Jej praktiky sa však stávajú stále brutálnejšie. Hra je dômyselným a perfektne vystavaným thrillerom, pri ktorom budete spolu s hlavnou postavou tápať a snažiť sa zistiť, kto sa za tajomnou hrou skrýva.

Čo sa týka pointy, tak áno, rozhodne je prekvapivá. Mnoho divákov ju však nepovažuje za príliš kvalitnú. Nech je ako chce, Hra má aj roky od premiéry svoju nezameniteľnú silu a rozhodne ide o perfektný film. Či vám však sadne aj jeho záver, si netrúfame tipovať.

Saw

Čo povedať? Saw ste, zrejme, videli všetci. Do veľkej miery to bol práve tento originálny psycho thriller, ktorý odštartoval hviezdnu kariéru Jamesa Wana. Príbeh bol jednoduchý, ale zato funkčný a diváci si prišli aj na niekoľko, vcelku brutálnych, scén (aspoň na pomer mainstreamovej kinematografie).

Čerešničkou na torte potom bola pointa, ktorá je dnes už tiež dosť prefláknutá, ale v dobe premiéry pôsobila naozaj šokujúco.

Titulná fotka: Cruise/Wagner Productions

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec zobrazuje, ako by vyzeralo stretnutie známych celebrít s ich mladším ja


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME