Už tento štvrtok do slovenských kín zamieri nová pixarovka Elementy. Filmy štúdia Pixar sú dlhodobo vysokej kvality a svojimi prepracovanými príbehmi oslovujú nielen deti, ale aj dospelých. Dokonca sa dá povedať, že dospelých niekedy viac. Okrem humoru im nechýba nápaditosť, skvelá animácia a taktiež silné príbehy a emócie.
V tomto článku sme pre teba dali dohromady 10 najlepšie kritikmi hodnotených pixaroviek. Na pomoc sme si vzali asi najznámejšiu stránku Rotten Tomatoes a riadili sme sa podľa počtu pozitívnych recenzií, ktoré jednotlivé filmy získali.
10. Ratatouille – Dobrú chuť!
Desiatku kriticky najúspešnejších pixaroviek otvoríme titulom Ratatouille – Dobrú chuť! od Brada Birda a Jana Pinkavu. Hlavným hrdinom je potkan Remy, ktorý sa v Paríži túži stať tým najslávnejším šéfkuchárom. A tomuto snu je ochotný podriadiť všetko.
Za pomoci kamaráta Linguiniho sa tak vydáva objavovať magický svet jedla. Snímka sa na Rotten Tomatoes teší fantastickému skóre 96 % pozitívnych recenzií. Okrem chvály kritikov si odniesla aj päť nominácií na Oscara, pričom premenila sošku za najlepší animovaný film.
9. Rodinka Úžasných
Rodinku Úžasných režíroval Brad Bird a predstavil nám v nej podarenú rodinku superhrdinov. Hlava rodina Bob Parr však už superhrdinský oblek odložil a žije obyčajným životom s manželkou a troma deťmi. Lenže keď sa na obzore objaví silný záporák, bude musieť Parr oprášiť kostýmy a vrátiť sa do akcie. Tentokrát aj za pomoci svojich ratolestí.
Snímka si od kritikov vyslúžila 97 % pozitívnych recenzií a získala aj štyri nominácie na Oscara. Odniesla si sošku za najlepší animovaný film a taktiež za najlepší strih zvuku. Nehovoriac už o ďalších cenách. Okrem toho sa stala veľkým finančným hitom a v roku 2018 sme sa dočkali aj sequelu, ktorý bol tiež prijatý mimoriadne pozitívne.
8. Coco
Ôsma priečka patrí animáku Coco od režisérskej dvojice Lee Unkrich a Adrian Molina. Príbeh sa točí okolo malého Miguela, ktorý sa túži stať uznávaným hudobníkom. Pochopenie v rodine však nenachádza, keďže v nej panuje zvláštny zákaz akejkoľvek hudby.
Keď sa Miguel zhodou okolností ocitne v Ríši mŕtvych, rozhodne sa za pomoci kostlivca Hectora nájsť svoj idol Ernesta de la Cruz a odhaliť príbeh svojej rodiny.
Snímka si od kritikov odniesla 97 % pozitívnych recenzií a ako predchádzajúce pixarovky sa stala tiež finančným úspechom. Získala aj dve sošky Oscara (z dvoch nominácií). Jednak za najlepší animovaný film a tiež za najlepšiu pôvodnú pieseň.
7. Toy Story 4
Na siedmom mieste sa umiestnil štvrtý diel Toy Story. Ten bol síce očakávaný s pomerne veľkou skepsou, keďže sa zdalo, že séria bola výborne ukončená, ale film napokon dokázal bodovať. V centre príbehu sú opäť hračky Woody a Buzz a ich priatelia. Teraz patria malej Bonnie, ktorá si jedného dňa privedie novú hračku Vidlíka. To odštartuje príbeh plný nečakaných situácií.
Snímka si odniesla 97 % pozitívnych recenzií, čo bolo síce najmenej z celej série, ale sám iste uznáš, že je to stále fantastické skóre. Toy Story 4 získal aj dve nominácie na Oscara, a to za najlepší animovaný film a najlepšiu pieseň. Napokon si odniesol jednu sošku v prvej menovanej kategórii.
6. Hore
Animák Hore natočila dvojica Pete Docter a Bob Peterson. Hlavným hrdinom je starnúci Carl Fredricksen, ktorý prežil dlhý život po boku milovanej manželky Ellie. Po jej smrti je nútený vysťahovať sa z domu, ale niečo také odmieta urobiť. Na strechu teda priviaže tisíce balónikov a odletí až do Južnej Ameriky. Nečakane sa však k nemu pridá osemročný Russell. A hoci si s ním Carl na prvý pokus vôbec nesadne, obaja sa musia naučiť, ako spolu vychádzať.
Príjemný animák sa do diváckeho povedomia zapísal hlavne dokonalou úvodnou sekvenciou, ktorá zobrazuje Carlov život po boku Ellie. Táto úvodná desaťminútovka je vtipná aj dojemná, zvyšok filmu za ňou však nezaostáva. Svedčí o tom aj 98 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes a päť nominácií na Oscara. Film si napokon odniesol dve sošky, a to za najlepší animovaný film a najlepšiu hudbu.
Zaujímavé je, že okrem najlepšieho animovaného filmu bol zároveň nominovaný aj na najlepší film. Išlo o druhý animovaný film, ktorý bol nominovaný v tejto kategórii (prvým bola disneyovka Kráska a zviera).
5. Toy Story 3
Toy Story 3 v réžii Leeho Unkricha nás opäť zaviedol k Andymu a jeho hračkám. Woody, Buzz a ich priatelia sú nervózni, keďže Andy sa chystá na vysokú školu a premýšľa, čo so svojimi hračkami urobí. Napokon ich Andy daruje materskej škole, čo ale pre našich hrdinov nie je príliš pohodlné. V škôlke je totiž plno nezbedných detí, ktoré sa neštítia hračky ničiť.
Snímka bola vnímaná ako nádherne nostalgické vyvrcholenie celej série (to sme vtedy ešte netušili, že dorazí aj štvrtý diel) a odniesla si nádherných 98 % pozitívnych recenzií.
Taktiež podľa mnohých predstavuje jeden z najlepších pixarovských filmov vôbec. Snímka si odniesla päť nominácií na Oscara a získala sošku za najlepší animovaný film a najlepšiu pieseň. Okrem toho bola nominovaná aj v kategórii najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih zvuku.
4. V hlave
Skvelý animák V hlave natočila dvojica Pete Docter a Ronnie Del Carmen. Príbeh sa točí okolo Riley, respektíve jej hlavných emócií – Radosti, Strachu, Hnevu, Znechutenia a Smútku, ktoré žijú v jej hlave. Keď sa Riley s rodičmi presťahuje do San Francisca, nastáva zmätok.
Hoci sa Radosť snaží zachovať pre Riley pozitívne myslenie, k slovu sa dostáva aj Smútok. Všetko sa ale zhorší, keď Radosť a Smútok skončia mimo riadiaceho centra.
Snímka si odniesla dve nominácie na Oscara, z ktorých premenila sošku za najlepší animák. Na Rotten Tomatoes si zase odniesla skóre 98 % pozitívnych recenzií. A treba dodať, že absolútne zaslúžene, keďže išlo o nesmierne zábavnú, nápaditú a dojemnú pecku.
3. Hľadá sa Nemo
Dostávame sa k prvej trojici toho najlepšieho z Pixaru (aspoň podľa kritikov). Bronzovú priečku berie kultový animák Hľadá sa Nemo. Ten sa točí okolo odvážnej rybky Nema a jeho prehnane ochranárskeho otca Marlina. Keď Nema jedného dňa uloví potápač a odnesie si ho do svojho akvária, Marlin neváha a vydáva sa naprieč celým oceánom, aby svojho syna našiel. Pomáha mu pri tom Dory, ktorá však trpí poruchou krátkodobej pamäti.
Animák Andrewa Stantona a Leeho Unkricha si odniesol 99 % pozitívnych kritík a taktiež štyri oscarové nominácie. Z nich premenil sošku za najlepší animovaný film. Podľa mnohých je práve Hľadá sa Nemo jednou z vôbec najlepších pixaroviek a treba povedať, že tento názor nie je ďaleko od pravdy. Nemovi totiž možno len ťažko niečo vyčítať. Je zábavný, vizuálne podmanivý aj dojemný.
2. Toy Story
Strieborné miesto patrí prvému dielu Toy Story, ktorý režíroval John Lasseter. V ňom sme sa zoznámili s hračkami Woodym a Buzzom. Práve Buzza dostane Woodyho majiteľ Andy ako narodeninový darček. Na skvelú hračku však Woody žiarli a snaží sa ho zbaviť.
Zhodou okolností ale obaja skončia mimo Andyho izby a napokon sa dostanú do rúk Sida, zlého chlapca, ktorý týra hračky. Ak sa chcú zachrániť, budú musieť dať osobné spory nabok a začať spolupracovať.
Prvý diel Toy Story predstavuje bez preháňania revolúciu. Išlo totiž o prvý celovečerný film, ktorý bol animovaný kompletne za pomoci počítačov. Okrem dodnes skvelej vizuálnej stránky ale ponúkol aj sympatické postavy a výborný príbeh.
Snímka si odniesla 100 % pozitívnych recenzií na Rotten Tomatoes a taktiež štyri oscarové nominácie. Z nich získala sošku za zvláštny prínos (kategória najlepší animovaný film sa vtedy ešte neudeľovala).
1. Toy Story 2
Často sa hovorí, že pokračovanie nejakého filmu je vždy zákonite horšie než originál. No neplatí to vždy. Príkladom môže byť aj pixarovka Toy Story 2 od Asha Brannona, Jona Lassetera a Leeho Unkricha. Tá sa podľa viacerých nielenže vyrovná prvému dielu, ale možno ho dokonca aj prekonáva! Príbeh sa opäť točí okolo hračiek Woodyho a Buzza.
Andy odchádza na letný tábor, ale ešte predtým, žiaľ, nechtiac odtrhne Woodymu ruku. Aby toho nebolo málo, Woodyho ukradne zberateľ hračiek, ktorý ho chce predať do múzea. Buzz a jeho priatelia to však nechcú dopustiť a vydávajú sa Woodyho zachrániť.
Toy Story 2 získal na Rotten Tomatoes 100 % pozitívnych recenzií (rovnako ako prvý diel). Trochu paradoxné je, že získal len jednu oscarovú nomináciu (za najlepšiu pieseň) a ani tú nepremenil. Oscar za animovaný celovečerák sa stále neudeľoval, no tvorcovia sa mohli tešiť aspoň zo Zlatého glóbusu, ktorý film získal v kategórii najlepšia komédia/muzikál.
Elementy
Zaradí sa medzi tieto pecky aj novinka Elementy? Potenciál na to rozhodne má! Film Petera Sohna sa odohráva v Meste živlov, v ktorom žijú bok po boku živly ohňa, vody, vzduchu a zeme. Hlavnou hrdinkou je mladá a temperamentná Ember, ktorá svojou povahou nezaprie ohnivý živel. Zoznámi sa s pohodovým mladíkom Wadeom, ktorý však patrí k vodnému elementu. Dokážu títo dvaja nájsť spoločnú reč napriek tomu, že sú úplne odlišní?
Peter Sohn sa v snímke inšpiroval vlastným súkromným životom a skúsenosťou Kórejčana, ktorého rodičia emigrovali do Spojených štátov. Snímku si v našich kinách vychutnáme so slovenským dabingom. Postavám hlasy prepožičali Tomáš Hallon, Lenka Lašová, Juraj Predmerský, Jana Valocká, Judita Hansman, Tibor Vokoun, Oliver Boublík, Ivan Romančík, Gabriela Dzuríková, Zuzana Tlučková a Jakub Kroner.
Trailer pôsobí svižne a zábavne a príbeh podľa nás rozhodne má potenciál. Elementy sa tak môžu stať ďalšou obľúbenou pixarovskou klasikou. Držíme palce! Snímka si odbije premiéru už 15. júna.