Duševné (psychické) problémy trápia ľudí, najmä v 21. storočí, čoraz viac. Sociálne problémy, stres, nezamestnanosť, napäté rodinné vzťahy, školské povinnosti a mnohé ďalšie faktory ovplyvňujú našu psychickú pohodu. Duševné problémy sa tak stali v 21. storočí absolútnym fenoménom, ktorý postihuje mladšiu, ale aj staršiu generáciu.
Dôležitým faktorom, ktorý musíme vyzdvihnúť a je aj zároveň jedným z najčastejších spúšťačov psychických problémov u mladých ľudí, sú drogové závislosti. Užívanie drog a závislosť sú spúšťačom depresií, ktoré sa u mladých ľudí objavujú pravidelne. Depresie sa prejavujú nechuťou do života, zlou náladou, častými výkyvmi nálad, absenciou endorfínov.
Faktorov vyvolávajúcich depresie u dospelej populácie môže byť taktiež viacero. Strata zamestnania, úbytok financií, rozvod alebo rozpad rodiny a rodinných väzieb alebo závislosti. Pre mnohých bežný termín duševného ochorenia, ktorý však môže premostiť do oveľa horších problémov. Alkoholizmus je jedným z najčastejších kompenzačných prostriedkov depresií. Rovnako aj drogy alebo stimulanty.
Avšak, nie vždy môže človeka trápiť depresia, ktorá je aktuálne najčastejším duševným ochorením. Do zoznamu psychických ochorení, ktoré postihujú veľkú časť populácie, patria aj napr. úzkostné stavy, bipolárna porucha, poruchy osobnosti alebo schizofrénia. Aby sme upozornili, že aj tieto problémy sa dajú riešiť, predstavujeme vám 10 najslávnejších osobností, ktoré tiež trpeli duševnými problémami.
10. Ludwig Van Beethoven
Slávny hudobný skladateľ, ktorého meno je Ludwig Van Beethoven, počas svojho života trpel bipolárnou poruchou. Prejavovala sa striedaním manických epizód a ťažkých depresií. Práve jeho hudobná produkcia často odrážala jeho emocionálne rozpoloženie. Pravdou však je, že v roku 1827 zomrel na zlyhanie pečene. Svoje problémy si liečil práve nadmerným pitím alkoholu.
9. Michelangelo Buonarroti
Nakoľko sa Michelangelo narodil na konci 15. storočia a zomrel v 2. polovici 16. storočia, vedci sa domnievajú a prichádzajú s teóriami, že slávny taliansky renesančný umelec trpel autizmom a obsedantno-kompulzívnou poruchou osobnosti. Možno ste sa v minulosti čudovali, ako môže niekto namaľovať niečo také obrovské, ako je strop Sixtínskej kaplnky.
8. Charles Dickens
Vo svojich skorých 30. rokoch bol Dickens jedným z najslávnejších autorov na celom svete. Mal značné finančné zázemie, zdalo sa, že má všetko. Ale po neuveriteľne ťažkom detstve, v ktorom pracoval v továrni na topánky a žil sám, keď jeho otca uvrhli do väzenia, začal upadať do depresií. So začiatkom každého nového románu a pribúdajúcim vekom sa stále zhoršovali a ovplyvňovali aj jeho tvorbu.
7. Charles Darwin
Zakladateľ teórie evolúcie trpel závažnou agorafóbiou a panickou poruchou osobnosti. Jeho duševné problémy sa prejavovali neustálym chvením, nevoľnosťou, hysterickým plačom a halucináciami. Darwinove problémy boli natoľko silné, že vo svojich listoch často uvádzal, že je nútený žiť. Jeho publikácia O pôvode druhov a následný spor mu spôsobili veľa úzkosti.
6. Vincent Van Gogh
Slávny francúzsky maliar a umelec viedol iba krátky život. Aj napriek tomu ho verejnosť označovala za veľmi zvláštneho človeka, ktorý trpel nestabilnými náladami. Historici sa domnievajú, že Van Gogh trpel pravdepodobne schizofréniou alebo bipolárnou poruchou, čo aj nakoniec viedlo k jeho smrti. V 37. roku svojho života spáchal Vincent Van Gogh samovraždu.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane