Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 20.4.2024
sk
Marcel
cz
Marcela

Ak máš pocit, že si bol ako decko netalentovaný, tak po prečítaní tohto článku sa ten pocit zdvojnásobí.

1. Arfa Karim

Arfa Karim, dievčatko z Pakistanu, mala presne päť rokov, keď poprosila svojich rodičov, či by jej nekúpili počítač. Tí súhlasili a vďaka novému technickému prírastku do rodiny Arfa objavila svoj skrytý talent. Od metódy pokus-omyl a cez inštalovanie rôznych programov to dievča dotiahlo až na pozíciu certifikovanej vývojárky pre Microsoft. Keď mala deväť rokov. Bill Gates chcel toto magické dieťa spoznať osobne, tak ju pozval k sebe do Štátov a keď sa vrátila z výletu domov, reprezentovala svoju krajinu na medzinárodných konferenciách.

dailypakistan.com (https://en.dailypakistan.com.pk/pakistan/arfa-karims-5th-death-anniversary-today/)

Príbeh šikovnej detskej ajťáčky mal však veľmi nešťastný koniec. Vo veku 16 rokov prekonala zástavu srdca a epileptický záchvat, ktorý výrazne poškodil činnosť jej mozgu. Bill Gates chcel zaplatiť všetky výdavky spojené s liečbou, avšak lekári boli v tomto prípade úplne bezbranní a Arfa napokon zomrela.

2. William Sidis

William Sidis mal dva roky, keď sa naučil písať. Presne tak – ty si ešte stále nevyskúmal, že šušeň z nosa sa dá vybrať aj vreckovkou a netreba ho zjesť ani nalepiť bábike na čelo a chalanisko si už vypisoval listy. O šesť rokov neskôr už hovoril niekoľkými jazykmi a v dospelosti vedel plynule používať až 25 jazykov a ako bonus ovládal aj niekoľko dialektov. V jedenástich rokoch ho prijali na Harvardskú univerzitu a v sedemnástich na nej začal učiť.

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=A-zK0l0ZJ3A)

William mal nábeh na naozaj sľubnú kariéru v oblasti vedy a výskumu, ale svoje obrovské možnosti nikdy nevyužil. Namiesto toho sa rozhodol nežiť v tieni titulu mladého génia, stiahol sa do úzadia a zamestnal sa ako radový účtovník.

3. Nadya Rusheva

Nadya Rusheva bola neuveriteľne umelecky nadaným dieťaťom, ktoré kreslilo všetko – od ilustrácií do detských knižiek až po knihy o gréckej mytológii. Ako ona sama hovorila, postavy nielen kreslila, ona žila ich životy. Ďalším veľmi zaujímavým faktom z jej nanešťastie krátkej umeleckej kariéry je, že dievča takmer nikdy nepoužívalo gumu.

http://blog.i.ua/community/1952/2052595/

Toto zázračné dieťa však taktiež postretol krutý osud – zomrela keď mala sedemnásť rokov na krvácanie do mozgu. Aj napriek tomu, že sa na svete nezdržala dlho, zanechala po sebe niečo skutočne neuveriteľné – až dvanásť tisíc svojich kresieb, z ktorých každá bola svojim spôsobom zaujímavá a jedinečná.

4. Akrit Jaswal

Chlapec menom Akrit Jaswal mal len sedem rokov keď vykonal svoju prvú operáciu. Jeho osemročná kamarátka utrpela vážne popáleniny na ruke, ktoré boli v takom kritickom stave, až sa jej koža na prstoch stiahla a „polepila sa navzájom“, takže nimi zúfale dievčatko nemohlo ani pohnúť. Jej rodičia boli v zlej finančnej situácii a nemohli si dovoliť svojej ratolesti zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť. Vtedy prišiel na scénu Akrit, ktorý zmrzačené prsty operoval a čuduj sa svete, celý zákrok dopadol skvelo. Pacientka sa po operácii zotavila a opäť mohla prstami hýbať.

https://yourstory.com/2016/03/akrit-jaswal/

Na medicínu prijali tohto malého chirurga keď mal dvanásť rokov a v lekárskom prostredí sa pohybuje dodnes. Momentálne sa aktívne snaží nájsť liek na rakovinu.

5. Nika Turbina

V decembri roku 1974 prišla v Rusku na svet malá Nika Turbina, ktorá o štyri roky neskôr požiadala svoju mamu, aby pre ňu zapísala báseň, keďže sama ešte písať nevedela. Tvrdila, že báseň jej pošepkal Boh. Táto báseň však bola len začiatkom jej spisovateľskej kariéry, stále tvorila ďalšie a ďalšie až ich jedného dňa bolo dostatok na to, aby vydala svoju prvú zbierku. Vtedy mala Nika deväť rokov. Keď som mala deväť rokov ja, napísala som do školského časopisu vianočnú rýmovačku, ktorá sa zabudla rýmovať, ale dobre…

https://alchetron.com/Nika-Turbina

Príbeh ruského dievčaťa sa však taktiež radí do skupiny s nešťastnými koncami. Keď mala Nika šestnásť, po prvý raz okúsila trpkú chuť mentálneho zrútenia a potom to už s jej psychikou išlo len dole vodou. O krátky čas sa odsťahovala do Švajčiarska a vydala sa za svojho psychológa, ktorý bol o šesťdesiat rokov starší. Po roku sa síce vrátila do svojej domoviny a na etapu svojho života po boku starého muža sa snažila zabudnúť, no nedá sa povedať, že by jej to veľmi prospelo. Začala holdovať drogám a alkoholu, duševne na tom bola stále horšie až vo veku 27 rokov zomrela po páde z piateho poschodia. Vypadla z okna v byte svojej kamarátky.

6. Jacob Barnett

Jacobovi Barnettovi bol diagnostikovaný autizmus keď mal dva roky. V škole začal navštevovať špeciálne vzdelávacie hodiny, no jeho matka si po čase všimla, že ich obsah bol pre syna príliš jednoduchý a nezaujímavý a že ho návštevy takýchto prednášok otravujú. Začal teda študovať doma a neskôr sa prihlásil na vysokoškolské prednášky o fyzike a astronómii. Pod pojmom neskôr si však nepredstavujte také „neskôr“ ako u bežného človeka, keďže Jacob rozhodne nebol takým bežným dieťaťom.

https://ac24.cz/-/zpravy-ze-sveta/9765-inspirativni-autista-barnett-nobelova-cena

Strednú školu mal chlapec vychodenú za dva týždne a keď mal desať rokov, prijali ho na univerzitu. V trinástich rokoch predstavil svetu svoju vlastnú teóriu relativity, za ktorú si vyslúžil rešpekt u svojich – podstatne starších – kolegov. Dnes je z neho uznávaný astrofyzik.

7. Polina Ostetinskaya

Polina Ostetinskaya sa dnes živí ako profesionálna pianistka, keby sa však v minulosti nechala ovplyvniť rečami svojho otca, možno by to do tejto fázy nikdy nedotiahla. Jej otec, Oleg Osetinskiy, je totiž uznávaným ruským spisovateľom, ktorému sláva akosi stúpla do hlavy a dosť sa to prejavilo aj na jeho postoji k dcére. Vychovával ju veľmi netradičným spôsobom a tak osemročná Polina vedela zahrať už vyše tridsať hodín klavírnej hudby z pamäti. Jej otec však nikdy nechcel priznať, že by jeho ratolesť mohla mať nadanie – všetky jej úspechy priraďoval svojej výchove.

http://www.israelculture.info/polina-osetinskaya-zhizn-eto-ezhednevnaya-rabota-nad-soboj/

Keď mala Polina trinásť, nedokázala už so svojim otcom vydržať pod jednou strechou a tak sa zbalila a odišla z domu preč. Neskôr vyšlo na povrch, že ju otec verbálne týral a urážal až do takej miery, že sa celá situácia stala neúnosnou. Dnes žije Polina svoj sen, má za sebou množstvo odohraných koncertov a každý, kto ju pozná tvrdí, že jej talent je nekonečný.

8. Gregory Smith

Gregory Smith mal len dva roky, keď začal plynule čítať. Takto to neznie tak očarujúco, ale keď si spomeniem na môjho drahého spolužiaka zo strednej, ktorému ťahalo na dvadsať a aj tak nevedel prečítať jednu sk*rvenú vetu a aj napriek tomu ho slovenčinárka vyvolávala najčastejšie a trápila tým naše sluchy… Tak mi to už príde ako kráľovský počin. Tu však ešte rozhodne nekončíme. Desaťročný Gregory sa totiž s ničím nebabral a rovno nastúpil na vysokú školu, no a nominácia na Nobelovu cenu na seba tiež nenechala dlho čakať.

© The Oprah Winfrey Show / HBO Films

Konkrétne dva roky, takže Gregory mal vtedy dvanásť. Dnes je z neho doktor vied v oblasti výpočtovej biológie a na otázku, prečo ľudia potrebujú vedu, má pripravenú jednoduchú odpoveď: „Aby sme vedeli vyvinúť efektívne liečby.“

9. Cleopatra Stratan

Cleopatra Stratan je dcérou Pavela Stratana, moldavského speváka, po ktorom pravdepodobne podedila svoj talent. A keďže vyrastala v muzikantskom prostredí, netrvalo dlho, aby ho niekto objavil. Všetko sa začalo v deň, kedy ju ako batoľa zobral jej otec do nahrávacieho štúdia, kde potreboval dokončiť jednu pieseň. Jej otec začal spievať, no po chvíli ho dievčatko prerušilo a povedalo: „Ja viem slová piesne tiež, budem spievať s tebou.“ 

https://www.gandul.info/magazin/cleopatra-stratan-lanseaza-albumul-melodii-pentru-copii-pe-1-iunie-de-ziua-copilului-9609338

Následne sa Cleopatra chopila mikrofónu a len čo z jej úst vyšli prvé tóny, celá miestnosť onemela. Jej hlas bol nádherný a všetci si v tom momente uvedomili, že práve hľadia na budúcu hviezdu. Nemýlili sa. Vo veku troch rokov Cleopatra vydala prvý album, ktorý bol zároveň aj platinovým a dnes má na konte už štyri ďalšie.

10. Michael Kearney

A to najzázračnejšie dieťa na záver. Michael Kearney začal hovoriť prvé slová keď mal len štyri mesiace, v desiatich mesiacoch už vedel poľahky čítať. V šiestich rokoch zmaturoval, v desiatich si dokončil vysokú a týmto počinom sa zároveň zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší človek, ktorý kedy dostal diplom. Po oslave sedemnástky už na univerzite učil sám.

https://videismo.net/estas-son-14-personas-jovenes-graduarse-universidad-sus-edades-te-sorprenderan

Dnes je z neho uznávaný vedec s veľmi zaujímavým hobby – zúčastňuje sa rôznych logických hier. Raz sa mu v jednej skoro podarilo vyhrať milión dolárov, no niekto tam hore si pravdepodobne povedal, že šťastia na tohto človeka už hádam minul dosť.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: videismo.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.