Možno viete, že existuje takzvaná kryptozoológia. Nemôžeme povedať, že ide o striktnú vedeckú disciplínu, keďže väčšina vedcov ju považuje skôr za pseudovedu. Jej fanúšikovia či priaznivci sa zaoberajú pátraním po mytologických či neznámych zvieratách a bytostiach. Tie sa nazývajú aj kryptidy.
Mainstreamová veda existenciu týchto tvorov v podstate vylučuje a tvrdí, že ide len o obyčajné legendy, aké nájdeme v každej kultúre na Zemi. Napriek tomu je však zaujímavé si o týchto kryptidoch čítať a trochu fantazírovať o tom, či naozaj existujú.
Niektorých z nich koniec-koncov viacero ľudí videlo (aspoň pokiaľ im budeme veriť). Poďme si predstaviť 10 najzaujímavejších z týchto tajomných bytostí.
Bigfoot
Bigfoot je pravdepodobne zo všetkých kryptidov najznámejší. Nazýva sa aj Sasquatch a prvé zmienky o ňom nájdeme už v legendách amerických Indiánov. Podľa legiend ide o neznámeho veľkého primáta (respektíve, primátovi podobného tvora), ktorý žije v lesoch na severozápade USA.
Mnoho ľudí počas rokov tvrdilo, že Bigfoota videli na vlastné oči a na internete nájdete viac či menej hodnoverných fotiek či filmových záberov. Tým najslávnejším sa však zrejme stal záznam, ktorý natočili Roger Patterson a Robert Gimlin v roku 1967. Čo myslíte? Je to hodnoverný dôkaz alebo premyslený podvod?
Nessie
Medzi morskými a jazernými príšerami je Nessie skutočnou kráľovnou. Obývať má škótske jazero Loch Ness a vôbec prvá zmienka o nej siaha do roku 565, keď ju mal vidieť svätý Kolumbus. Potom sa mala opäť objaviť v roku 1871 a odvtedy sa vynorilo viacero ľudí, ktorí tvrdili, že slávnu obludu naozaj videli.
Fotky, ktoré urobili, sa však vždy podarilo vyvrátiť ako podvrhy. Nessie je podľa svedkov zviera podobné pliosaurovi. Jazero skúmali aj vedci so špičkovou technikou, nič však neobjavili. Nessie je však už nesmrteľnou súčasťou popkultúry, ako aj kvalitnou turistickou značkou.
https://www.instagram.com/p/Bwxj__tFFDJ/
Jerseyský diabol
Jerseyský diabol (alebo Jersey Devil) je legendárna obluda, ktorá má žiť v hustých lesoch Pine Barrens v New Jersey. Podľa legendy ide o 13. dieťa istej Jane Leeds. Tá ho však prekliala a zdravé dieťa sa odrazu zmenilo na démonickú príšeru s kopytami, kozou hlavou, netopierími krídlami a chvostom.
Podľa mnohých ide len o obyčajnú legendu, avšak nájde sa aj nemálo takých, ktorí podľa svojich slov obávaného Jerseyského diabla videli na vlastné oči. Aj tento kryptid sa stal vo svojej domovine silnou značkou a hokejový tím New Jersey Devils naňho dokonca svojím názvom odkazuje.
https://www.instagram.com/p/BwLZWa4g07z/
Ogopogo
Jazerná obluda Ogopogo má podľa legiend svoj domov v jazere Okanagan v Britskej Kolumbii v Kanade. Objavuje sa v príbehoch domorodých kmeňov a starousadlíkov. Viacerí z nich údajne túto obludu aj videli, dôkazy však pravdepodobne neexistujú.
Podľa svedkov pripomína Ogopogo vyhynutého basilosaura, druh obrovskej veľryby, ktorý žil v období pred 40 miliónmi rokov. Posledné údajné zahliadnutie Ogopoga pochádza z roku 2018. Podľa skeptikov však ide len o mytologický príbeh.
https://www.instagram.com/p/Bw0frCQg1EP/
Momo
Kryptid menom Momo zdieľa určité paralely s Bigfootom. Podľa legiend má obývať lesy v americkom Missouri. Je popisovaný ako veľmi chlpatý tvor s hlavou podobnou tekvici. Prvá zmienka o Momovi pochádza z roku 1971, keď ho mali zazrieť Joan Mills a Mary Ryan pri rieke Mississippi.
Bol vysoký viac ako dva metre, jeho chlpy boli veľmi tmavé a vznášal sa okolo neho nepríjemný zápach. V roku 1972 ho zase mala vidieť skupina detí.
https://www.instagram.com/p/Bsecc81nTaL/
Mothman
Motýlí muž alebo Mothman pochádza z folklóru Západnej Virgínie v USA. Možno ho poznáte aj vďaka filmovému spracovaniu Proroctvo z temnôt z roku 2002 s Richardom Gereom v hlavnej úlohe. Mothman sa údajne pohyboval v mestečku Point Pleasant v rokoch 1966 a 1967. Noviny vtedy priniesli viacero článkov o svedkoch, ktorí s bytosťou prišli do kontaktu.
Malo ísť o človeka podobného vtákovi s veľkými, motýľovi podobnými krídlami. Mothmanovi niektorí pripisujú vinu za pád mostu Silver Bridge v roku 1967, pri ktorom zahynulo 46 ľudí. Skeptici zase tvrdia, že svedkovia za Mothmana omylom označili zvieratá, ktoré neboli schopní v tme dobre rozoznať.
https://www.instagram.com/p/Bwd8nURBxLe/
Yeti
Yeti je v istom slova zmysle príbuzný Bigfoota a rozhodne patrí k jedným z najznámejších kryptidov. Jeho primárnym domovom majú byť Himaláje, ale zmienky o ňom prichádzajú aj zo strednej a východnej Ázie a zo Sibíri. Má ísť o vysokého, primátovi podobného tvora.
V príbehoch domorodcov v Himalájach sa Yeti objavuje často a viacerí svedkovia natrafili na jeho stopy, prípadne aj na samotného Yetiho. Vedci však tvrdia, že jeho existencia je nepravdepodobná, keďže chýbajú solídnejšie dôkazy.
Olgoj chorchoj
Mýtický piesočný červ Ogloj chorchoj údajne obýva púšť Gobi. Ako mnoho ďalších kryptidov, aj Ogloj chorchoj je predmetom mnohých legiend a príbehov. Medzi starousadlíkmi panuje názor, že ide o nadprirodzenú bytosť, ktorá vylučuje zvláštny druh jedu, ktorý dokáže leptať kov. Svedectiev je pomerne mnoho, ale vedci sa k existencii tohto tvora stavajú skôr skepticky.
Almas
Almas (niekde aj pod názvom Alma) je mongolské označenie pre divokého človeka a tajomnú bytosť, ktorá obýva hory na Kaukaze či v Mongolsku. Almas je tvor, ktorý má byť veľmi podobný Bigfootovi či Yetimu. Viac než primátovi sa však má podobať človeku, konkrétne neandertálcom. Almasa údajne videlo mnoho svedkov, mali sa dokonca nájsť aj jeho stopy.
V roku 1420 ho mal vidieť nemecký cestovateľ Hans Schiltberger, ktorý si jeho podobu poznamenal do notesa. V roku 1820 zase bola nájdená žena menom Zana, ktorá žila v izolácii v horskej dedine.
Niektorí ľudia tvrdili, že Zana patrí k druhu Almasov, iní to zase spochybnili. Po jej smrti vedci skúmali jej telo a prišli na to, že Zana pochádzala z Afriky, ale nepatrila k žiadnej známej skupine. Jej predkovia odišli z Afriky pred viac ako 10-tisíc rokmi a celé generácie žili v izolácii na Kaukaze.
Chupacabra
Prvé informácie o krvilačnej bytosti známej ako Chupacabra pochádzajú z Puerta Rica v Karibiku. Popis tohto kryptida sa líši. Veľkosťou sa má Chupacabra podobať malému medveďovi, celkovo však pripomína skôr plaza či jaštera. Údajne masakruje dobytok a pije krv zabitých zvierat.
Okrem Karibiku mali túto bytosť zazrieť aj v Južnej Amerike či USA (v Mexiku a na juhu Spojených štátov). S Chupacabrou sa spája mnoho legiend, podľa vedcov však takéto tvory zrejme neexistujú. Skúmanie dostupných dôkazov ukázalo, že išlo skôr o psy s istým typom kožnej choroby.
https://www.instagram.com/p/BwNHiSDlaJz/
Zdroj: mentalfloss.com