Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta
Zdroj: ©MovieStillsDB

10 najzaujímavejších hororových režisérov súčasnosti

Ich filmy dokazujú, že horory nie sú žiadny druhoradý žáner.

Horor nie je len prefláknutý James Wan a jeho duchárčiny typu V zajatí démonov (hoci nič proti nim). V súčasnosti totiž v Hollywoode pôsobí viacero pozoruhodných hororových tvorcov, ktorí tento žáner neberú ako spotrebnú popcornovú zábavu, ale ako možnosť originálneho umeleckého vyjadrenia.

Ich horory sú tak nezriedka pomerne náročné, temné, atmosférické a myšlienkovo podnetné. A rozhodne nie sú pre každého.

1. Ti West

Režisér Ti West má na konte niekoľko zaujímavých žánroviek. Debutoval málo známym hororom The Roost (2005), preraziť sa mu však podarilo až štýlovým retro kúskom The House of the Devil z roku 2009. Následne natočil pozoruhodnú duchárčinu The Innkeepers (2011) či sektársky horor Sacrament – Sväté tajomstvo (2013).

Vyskúšal si aj western: v roku 2016 mal premiéru film Krvavá pomsta. Potom si West dal na nejaký čas pauzu a až tento rok sa opäť prihlásil o slovo originálnym slasherom X. Ten zaslúžene pozbieral veľmi spokojné kritické aj divácke reakcie a vdýchol polomŕtvemu subžánru trochu života. V dohľadnej dobe nás čaká jeho prequel s názvom Pearl.

2. Robert Eggers

Robert Eggers patrí medzi najtalentovanejších hororových tvorcov súčasnosti. Po niekoľkých krátkych snímkach sa mu v roku 2015 podarilo zabodovať fantastickým hororom Čarodejnica. Ponúkol v ňom pomalé tempo, mrazivo budovanú atmosféru a dobre napísané postavy.

Snímka sa stretla s nadšeným kritickým prijatím a stala sa aj finančne úspešnou. Mnohí diváci jej ale na chuť neprišli, keďže to skrátka žiadna masovka nebola. Napriek tomu si ale Čarodejnica našla oddaných fanúšikov.

Druhým Eggersovým filmom bol horor Maják (2019), ktorý sa tiež dočkal nadšených recenzií a odniesol si aj nomináciu na Oscara za kameru. Zatiaľ posledným režisérovým zárezom je historický epos Severan, ktorý do kín zamieril len nedávno.

Ten by sme žánrovo mohli charakterizovať ako triler, ale nájdeme v ňom aj mnohé hororové a mrazivé prvky. Čo pre nás Eggers chystá do budúcna? Má rozpracovanú televíznu minisériu o živote ruského mystika Rasputina a tiež plánuje natočiť remake kultového hororu Nosferatu.

3. Jordan Peele

Jordan Peele bol divákom dlho známy najmä ako herec. V roku 2017 však poslal do kín svoj celovečerný debut Uteč. Satirický horor sa stal udalosťou, odniesol si potlesk divákov aj kritikov a dočkal sa štyroch nominácií na Oscara, z ktorých premenil sošku za najlepší originálny scenár. A to je na horor, ktorý akademici väčšinou ignorujú, neuveriteľné skóre!

Jeho druhý horor My (2019) bol kriticky tiež vychválený do nebies, hoci diváci ho už prijali rozpačitejšie. Bol totiž viac abstraktný a vo väčšej miere sa spoliehal na metafory. Tento rok si odbije premiéru tretí Peeleov film Nie, nie. Žánrovo evidentne opäť ostane verný hororu so silným satirickým podtónom. Trailery zatiaľ vyzerajú parádne. Na Slovensku sa filmu dočkáme 21. júla.

4. Ari Aster

Ari Aster patrí spolu s Robertom Eggersom a Jordanom Peeleom k najvýraznejším talentom na hororovom poli. Pozornosť si získal už svojimi krátkymi filmami (najmä mrazivý kúsok The Strange Thing About the Johnsons z roku 2011 poriadne zarezonoval) a jeho celovečerný debut Prekliate dedičstvo dorazil do kín v roku 2018.

Poriadne depresívny, temný a emocionálne vyčerpávajúci horor si odniesol nadšené recenzie, hoci viacerí diváci s ním mali problém. Predsa len, nešlo o snímku, ktorá by im šla na ruku, ba naopak. Kládla na nich dosť veľké nároky. Náročnejší diváci ale boli nadšení.

Len o rok neskôr vstúpil do kín Asterov druhý film, sektársky horor Slnovrat. Kritické prijatie bolo v porovnaní s Prekliatym dedičstvom menej priaznivé, ale stále výrazne pozitívne.

Bolo jasné, že Aster je obrovský talent, s ktorým treba do budúcna počítať. Na tento rok je naplánovaná premiéra jeho tretieho filmu, „štvorhodinovej hororovej komédie s prvkami nočnej mory“ s názvom Disappointment Blvd. Hlavnú rolu si zahral Joaquin Phoenix.

Mohlo by ťa zaujímať:

Umývač riadu, striptér či telemarketér. V akých prácach začínali známi herci a herečky?

5. Rose Glass

Rose Glass má na konte zatiaľ jeden horor, ale už ten dal na známosť, že táto režisérka sa vo svete filmu rozhodne nestratí. Mrazivý kúsok Saint Maud skúmal témy psychickej choroby a náboženského fanatizmu. Stavil na pomaly budovanú atmosféru, psychologickú prepracovanosť hlavnej postavy a fungoval tiež ako pomerne silná dráma.

Kritici z neho boli nadšení a odniesol si aj niekoľko cien. Glass momentálne pracuje na svojom druhom celovečeráku Love Lies Bleeding s Kristen Stewart v hlavnej úlohe.

6. Jennifer Kent

Jennifer Kent o sebe dala prvýkrát výraznejšie vedieť v roku 2014, keď mal premiéru jej hororový debut Babadook. Už v roku 2005 natočila krátkometrážny film s podobnou témou a jeho rozvinutie do celovečernej podoby sa podarilo na jednotku. Výsledkom bola mrazivá psychologická hororová dráma, ktorá skúmala témy zármutku, potláčanej traumy aj materstva.

Kritici boli nadšení a väčšinou aj diváci, hoci je pravdou, že Babadooka si užijú skôr milovníci nezávislých a artových produkcií. Druhým filmom Jennifer Kent bol temný triler The Nightingale z roku 2018, ktorý sa tiež tešil pozitívnemu prijatiu.

Režisérka momentálne pracuje hneď na viacerých projektoch. Jednak je to surreálna dráma Grace, ale aj adaptácia nonfiction knihy Alice + Freda Forever. Zatiaľ ale nie je známe, kedy sa týchto titulov dočkáme.

7. Mike Flanagan

Mike Flanagan má na konte už viacero vydarených žánroviek, a to nielen filmových, ale aj seriálových. Hoci svoj debut Makebelieve natočil už v roku 2000, preraziť sa mu podarilo až v roku 2011 nenápadným hororom Absentia. Svoju pozíciu veľkého talentu zacementoval v roku 2013 výborným hororom Oculus. V roku 2016 poslal do kín rovno tri filmy: Zlo nikdy nespí, Ouija: Zrodenie zla a Hush.

Prijatie bolo rôznorodé, hoci väčšinou pozitívne. V roku 2017 sa mu podarilo zabodovať s adaptáciou románu Stephena Kinga Geraldova hra a v roku 2019 si trúfol na sequel slávneho Osvietenia s názvom Doktor Spánok. Dokázal ním zabodovať u kritikov, divákov, ale aj oddaných fanúšikov kultového hororu Stanleyho Kubricka.

Okrem toho je Flanagan aktívny aj na seriálovom poli. Má na konte seriály The Haunting of Hill House (2018), The Haunting of Bly Manor (2020) a The Midnight Mass (2021). Všetky tieto tituly pozbierali veľmi spokojné až nadšené recenzie a darilo sa im aj divácky. Flanagan má na pláne ďalšie dva seriály The Midnight Club a The Fall of the House of Usher. Chystá tiež nový film s názvom The Season of Passage.

8. Fede Alvarez

Solídne meno na hororovom piesočku si vybudoval aj rodák z Uruguaja Fede Alvarez. Jeho celovečerným debutom bol remake kultového hororu Evil Dead, ktorý do našich kín vstúpil v roku 2013 pod názvom Lesný duch. Kritické prijatie nebolo bezvýhradne nadšené, ale Alvarez snímkou rozhodne zaujal. Nešlo len o bezduchý remake, ale o originálnu autorskú víziu. Talent potvrdil aj svojím druhým filmom, hororovým trilerom Muž v temnote (2016).

Postavil ho na originálnom nápade, depresívnej atmosfére a neustálom napätí. Fungovalo to parádne a kritici aj diváci boli mimoriadne spokojní. Vo svojom treťom filme Dievča v pavúčej sieti (2018) Alvarez horor opustil a vydal sa do sfér akčného trileru.

Príliš mu to ale nevyšlo, keďže finančne išlo o sklamanie a kriticky vlastne tiež. V roku 2021 sa však vrátil k hororu v originálnom seriáli Hovory, ktorý opäť kriticky bodoval. Snáď ostane Alvarez hororu verný aj v ďalších projektoch.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 hercov a herečiek, ktorí odmietli kultové roly v úspešných filmoch

9. Peter Strickland

Meno filmára Petera Stricklanda zrejme nebude väčšine ľudí známe. Orientuje sa totiž skôr na horory, ktoré oceňuje úzky okruh divákov. Jeho celovečerným debutom bol zaujímavý triler Katalin Varga (2009), vody ale viac rozčeril jeho surreálny horor Berberian Sound Studio z roku 2012.

Výrazná vizuálna stránka, temná atmosféra a enigmatický príbeh si podmanili kritikov aj festivalových divákov. Druhým Stricklandovým filmom bola tajomná dráma Motýle (2014), ktorá nebola vyslovene hororová, ale znepokojivých momentov by sme v nej stále našli viac než dosť.

Snímka si odniesla nadšené recenzie, ktoré chválili originálny výtvarný štýl, scenár a erotické dusno. Do tretice sa Strickland prihlásil mixom hororu a čiernej komédie Také krásne šaty (2018). Snímka opäť ponúkla prvky charakteristické pre celú Stricklandovu tvorbu: štýlový vizuálny kabát, surreálne výjavy, bizarnosť aj mrazivú atmosféru.

Opäť išlo o kritický úspech. Najčerstvejším režisérovým kúskom je čierna hororová komédia Flux Gourmet, ktorá mala premiéru tento rok na festivale v Berlíne a do širokej distribúcie sa ešte len dostane. Prvé kritické ohlasy sú však znovu veľmi pozitívne.

10. Severin Fiala a Veronika Franz

Rakúske režisérske duo Severin Fiala a Veronika Franz v roku 2014 poslalo do kín temný psychologický horor Dobrú noc, mami, ktorým si získalo kritiku aj divákov. Bolo jasné, že na scénu vstúpili ďalší talentovaní tvorcovia, ktorí horor vnímajú zase o niečo inak.

Po tomto úspechu dostali režiséri možnosť natočiť svoj ďalší film v Spojených štátoch a výsledkom bol horor Chata s Riley Keough v hlavnej úlohe. Ten sa tiež dokázal poriadne pohrať s diváckymi nervami. Dokázal bodovať pomalou, depresívnou atmosférou, fantastickými hereckými výkonmi a silným záverom a odniesol si spokojné recenzie. Sme zvedaví, čo si pre nás režiséri pripravia nabudúce.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť