10 najznámejších koktavých postáv zo skvelých filmov a seriálov

Medzinárodný deň porozumenia koktavosti si môžeš pripomenúť aj týmito filmami.

Zdroj: See-Saw Films

Vedel si, že 22. október je Medzinárodným dňom porozumenia koktavosti? Je bezpochyby skvelé, že sa podobným spôsobom upozorňuje aj na tento problém, ktorý trápi mnohých ľudí. Postavy s touto rečovou vadou však nájdeme aj v rôznych filmoch a seriáloch. V tomto článku ti prinášame 10 tých najznámejších z nich.

1. Monk – Adrian Monk

Populárny kriminálny seriál, ktorý nešetril ani svojráznym humorom, nám predstavil excentrického detektíva Adriana Monka. Ten bol síce geniálny detektív, ale zároveň trpel obrovským množstvo fóbií a obsedantných rituálov.

Okrem iného aj často koktal, čo ho spolu s ostatnými charakterovými zvláštnosťami často dostávalo do pomerne vtipných situácií. Seriál sa s úspechom niekoľkokrát vysielal aj na našich obrazovkách a odniesol si aj mnoho cien, vrátane ocenenia Emmy.

2. To – Bill Denbrough

Koktaním trpí aj jedna z najdôležitejších postáv hororu To, ktorého druhý diel sme mohli v kinách vidieť tento rok. Je ňou Bill Denbrough, ktorý je akýmsi nepísaným vodcom Losers Club, skupiny outsiderských detí, ktoré musia poraziť démonického klauna Pennywisa. V prvom filme Billa fantasticky stvárnil Jaeden Martell, v druhom filme si ho už ako dospelého strihol James McAvoy.

3. Kráľova reč – Juraj VI.

Koktanie je ústrednou témou aj oscarového filmu Kráľova reč od Toma Hoopera. Trpí ním totiž kráľ Veľkej Británie Juraj VI. Keďže krajina stojí nad priepasťou druhej svetovej vojny, ľudia potrebujú silného a odhodlaného lídra.

Tým pádom sa ale nový kráľ musí zbaviť rečovej vady, s čím mu má pomôcť excentrický terapeut Lionel Longue. Snímka si celkovo odniesla štyroch Oscarov, vrátane tých za nejlepší film, réžiu a herca v hlavnej úlohe (pre Colina Firtha). Celkovo mala na konte 12 nominácií.

4. Prelet nad kukučím hniezdom – Billy Bibbit

Kultová dráma Prelet nad kukučím hniezdom od Miloša Formana tiež obsahuje jednu z postáv, ktorá má problém s koktaním. Je ňou pacient psychiatrickej liečebne menom Billy Bibbit. Ten sa spriatelí s hlavným hrdinom, rebelským Randleom McMurphym, a vďaka nemu, spolu s ostatnými pacientmi, okúsi závan nefalšovanej slobody.

Billyho nezabudnuteľne stvárnil Brad Dourif, ktorý si za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Oscara. Snímka si celkovo odniesla päť sošiek (najlepší film, réžia, hlavný herec, hlavná herečka a adaptovaný scenár) z deviatich nominácií.

5. Ally McBeal – John Cage

Populárny právnický komediálny seriál Ally McBeal asi nemusíme obšírne predstavovať. Jednou z hlavných postáv je aj svojský právnik John Cage v podaní skvelého Petera MacNicola. Ten mal viacero zvláštnych charakterových vlastností, ku ktorým patrilo aj občasné koktanie.

Okrem iného sa do pamätí divákov zapísal ako milovník speváka Barryho Whitea či mnohými humornými „eskapádami“. Seriál Ally McBeal si odniesol obrovské množstvo ocenení, medzi ktorými nechýbali ani ceny Emmy a Zlaté glóbusy.

6. Prvotný strach – Aaron Stampler

Prvotný strach je výborným kriminálnym trilerom od Gregoryho Hoblita, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Richard Gere a vtedy ešte len začínajúci Edward Norton. Práve druhý menovaný stvárnil miništranta Aarona Stamplera, ktorý je obvinený z vraždy biskupa.

Ustrašený a úzkostný Aaron, ktorý od nervozity kokce, je každým považovaný za vinného. Potom sa jeho prípadu chopí právnik Martin Vail a odhalí mnoho šokujúcich skutočností. Možno povedať, že Norton si s prehľadom ukradol celý film pre seba a jeho kreácia mu vyniesla Zlatý glóbus aj nomináciu na Oscara.

7. Star Wars: Poslední Jediovia – DJ

V prípade Star Wars: Poslední Jediovia ide síce o menšiu postavu, ale pre príbeh rozhodne dôležitú. Je ňou charizmatický, oportunistický hacker DJ, ktorý má pomôcť hlavným hrdinom dostať sa na loď Prvého rádu. Okrem iného sa do povedomia divákov zapísal aj tým, že často koktal. Stvárnil ho Benicio del Toro a rozhodne je škoda, že sme si ho na plátne neužili dlhšiu dobu.

8. Ryba menom Wanda – Ken Pile

Vynikajúca krimi komédia Ryba menom Wanda od režisérskej dvojice Charles Crichton a John Cleese rozpráva príbeh štvorice zlodejov – koktavého milovníka zvierat Kena, krásnej Wandy, jej tajného milenca Otta a jej partnera Georgesa.

Táto podarená partia sa chystá prepadnúť banku a získať šperky a diamanty. Lúpež sa podarí, ale drahocenného lupu sa nikto nechce vzdať tak ľahko. Snímka si odniesla tri nominácie na Oscara, pričom sošku získal herec Kevin Kline.

9. Dáma vo vode – Cleveland Heep

Dáma vo vode je do veľkej miery kontroverzný film. Túto svojráznu fantasy M. Night Shyamalana v Amerike vôbec neprijali, ale v našich končinách si vyslúžila veľké uznanie. Ide o víziu, ktorá každému nesadne, to je jasné. Hlavnou postavou je údržbár malého hotela Cleveland Heep v podaní Paula Giamattiho.

Ten má za sebou bolestivú minulosť. Je uzavretý a tiež sa v niektorých momentoch zakoktáva. Jedného večera však nájde v bazéne tajomnú vodnú vílu Story a jeho život sa kompletne zmení.

10. Harry Potter a kameň mudrcov – Quirinus Quirrell

Profesora obrany proti čiernej mágii Quirinusa Quirrella z prvého dielu Harryho Pottera tiež nemôžeme vynechať. Na prvý pohľad tak trochu popletený, koktavý profesor, ktorý je stelesnením nevinnosti. Fanúšikovia však vedia, že realita je „tak trochu“ odlišná.

Quirrella si zahral rešpektovaný anglický herec Ian Hart, ktorého sme mohli vidieť aj vo filmoch Raňajky na Plute či Mária, kráľovná škótska.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nevera alebo radovánky so šéfom. Čo naozaj znamenajú tvoje dráždivé sny?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME