6. Niektoré vtáky sa ochladzujú tým, že na seba nakakajú
Podobný prípad ako v predchádzajúcom bode, len v opačnom garde. V zvieracej ríši možno naraziť na množstvo rôznych spôsobov, ako sa počas horúcich dní schladiť, vtáky však jednoznačne našli ten najdivnejší. Bociany, kondory, plameniaky či supy si doslova os*rú vlastné nohy. Takže, ak máš pocit, že po horúcom dni prichádzaš domov celý upotený a smradľavý, ver, že to môže byť ešte miliónkrát horšie.
7. Keď škorpiónovi odpadne chvost, umrie na zápchu
Autotómia. Schopnosť živočíchov odvrhnúť časti svojho tela nie je zase až taká novinka. Jašterice v nebezpečenstve zhadzujú chvosty, niektoré druhy pavúkov zase robia niečo podobné s nohami – to sme už počuli. V týchto prípadoch je na to telo uspôsobené. Väzby medzi danou časťou a zvyškom tela sú od prírody slabé, a keď sa ich telo vzdá, rana sa rýchlo zacelí a vylieči.
Škorpióny to ale také jednoduché nemajú. Nie každý škorpión vie odvrhnúť chvost, ale vedcom sa podarilo naraziť na niekoľko druhov, ktoré toho sú schopné. Spôsobuje im to však značné problémy. Spolu s chvostom mu totiž odpadne aj análny otvor, ktorý sa nachádza na jeho chvoste, a keďže nikdy nedorastie, škorpión stratí schopnosť vyprázdniť sa. Po čase uhynie na črevnú zápchu.
8. Leňochody sú v ohrození života vždy, keď musia ísť na veľkú
Leňochody schádzajú zo stromov len za účelom vyprázdnenia, a úprimne, vďakabohu. Všetci stále dookola omieľajú „keď ťa os*rie vták, buď rád, že boh nedal krídla krave“, ale nikomu ani nenapadlo, že by nám na hlavu mohol naložiť leňochod. Ale, ako sa zdá, sme v suchu. Spomínaný leňochod však o čosi menej.
Zvieratá známe svojím vražedne pomalým tempom majú spomalené úplne všetko, aj biologické procesy. Na veľkú potrebu chodia len raz týždenne, na zemi sú vystavené rôznym predátorom, a aby toho nebolo málo, celý proces väčšmi ako defekáciu pripomína pôrod ježka. Podľa odborníkov môže leňochod vydať až tretinu svojej hmotnosti, a vytlačiť taký objem fekálií na svetlo sveta teda rozhodne nie je sranda.
9. Koala má s najväčšou pravdepodobnosťou chlamýdie
Je rozkošná, nie? Taký malý, huňatý, šedý medvedík, ktorého chceš objať a už nikdy nepustiť. Teda, nikdy ako nikdy… až do chvíle, kým nezistíš, že praktický každá jedna trpí bakteriálnym ochorením, ktoré nie je cudzie ani ľuďom. Chlamýdie. Ako sa tam, preboha, dostali? Vedú snáď tieto hračkárske zvieratá nemravný život? Striedajú partnerov ako ponožky? Predávajú sa za eukalyptové listy?!
Nie, nie a nie. Problém je jednoducho v tom, že na rozdiel od ľudí a mnohých iných živočíchov s dostatkom telesných otvorov, koaly také obdarené neboli. Namiesto separátneho otvoru na moč, na stolicu a na reprodukciu majú len jednu vec – kloaku. A v nej sa to baktériami len tak hemží. Chlamýdie sú teda jedným z hlavných dôvodov úhynu koál v Austrálii a pravdepodobnosť nakazenia je sto percent.
10. Počas obdobia párenia si to levy užívajú až 100-krát denne
Určite si pamätáš tie časy, keď si si našiel novú frajerku a zrazu každý kus nábytku vo vašom byte kričal, nech ju oň oprieš. Myslel si si, že to robíte stále, že viac sa hádam ani nedá, ale… je to naozaj tak? Päť-, šesť-, sedemkrát denne, to dá každý, ale dvadsať? Tridsať? STO?! To dá len lev. Akože skutočný lev. Akože reálny, žiadny metaforický.
Ako vedci zistili, kráľ džungle si to s levicou počas obdobia párenia užíva desiatky ráz denne, ale bolo by fajn na záver poznamenať, že žiadny akt netrvá dlhšie ako dvadsať sekúnd.