Pokiaľ si chceš vychutnať nejaký poriadne desivý film, nemusíš nutne siahnuť po nejakom horore. Ako sme ti ukázali už v našom predchádzajúcom článku, existuje viacero strašidelných filmov, ktoré do hororového žánru nespadajú.
V tomto voľnom pokračovaní ti predstavíme ďalšiu desiatku snímok, ktoré dokážu poriadne vydesiť a po ktorých sa ti určite nebude zaspávať ľahko.
1. Musíme si pohovoriť o Kevinovi
Mrazivá trilerová dráma Musíme si pohovoriť o Kevinovi od Lynne Ramsay rozpráva o Eve (Tilda Swinton), ktorej syn Kevin (Ezra Miller) sa už odmalička správa veľmi zvláštne. Je cynický, agresívny a manipulatívny. A tieto tendencie vyvrcholia v spáchaní šokujúceho činu. Musíme si pohovoriť o Kevinovi je poriadne tiesnivá, depresívna a temná záležitosť.
Tilda Swinton a Ezra Miller podávajú výborné výkony a nezaostáva ani John C. Reilly ako otec rodiny. Ramsay sa podarilo natočiť film, ktorý sa ti zaryje do mysle a ostane s tebou ešte dlho po skončení. Skvelé. Tilda Swinton si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Zlatý glóbus.
2. Sedem
Temná kriminálka Sedem od Davida Finchera už právom patrí medzi kultové diela. V jej centre je dvojica detektívov Somerset (Morgan Freeman) a Mills (Brad Pitt), ktorá sa púšťa do pátrania po psychopatickom sériovom vrahovi. Ten si svoje obete vyberá na základe siedmich smrteľných hriechov.
Filmu dominuje parádna atmosféra, napätie, perfektní herci (okrem zmienených aj Gwyneth Paltrow a Kevin Spacey) a prepracovaný scenár, ktorý má pre diváka pripravených aj niekoľko (ne)príjemných prekvapení.
3. 12 rokov otrokom
Strhujúca dráma 12 rokov otrokom od Stevea McQueena rozpráva skutočný príbeh nadaného huslistu Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor). Ten v roku 1841 žije ako slobodný človek, ale je unesený a predaný do otroctva. V ňom strávil dlhých 12 rokov.
McQueenova snímka sa na problematiku otroctva pozerá bez ružových okuliarov a naturalisticky ukazuje, aké peklo museli ľudia tmavej pleti v minulosti znášať. Samozrejmosťou sú perfektné herecké výkony. Ejiofor si za svoj výkon odniesol nomináciu na Oscara, Lupita Nyong’o svoju nomináciu premenila a nominácie sa dočkal aj Michael Fassbender. Celkovo si film odniesol tri sošky, vrátane tej za najlepší film.
4. Dogtooth
Yorgos Lanthimos je majstrom bizarných, surreálnych a znepokojivých filmov, a to vôbec nemusí ísť o horory. Jedným takým je aj psychologická dráma Dogtooth. Tá rozpráva o jednej podivnej rodine. Matka (Michele Valley) a otec (Christos Stergioglou) svoje tri dospelé deti (Angeliki Papoulia, Hristos Passalis a Mary Tsoni) držia v dome a zakazujú im ho opustiť. Túžba po slobode je ale silná a môže viesť k nepredvídateľným následkom.
Dogtooth rozhodne nie je ideálnym filmom na dobrú noc. Obsahuje plno mrazivých a znepokojivých scén, ale aj podivne cynického čierneho humoru a miestami až snovej atmosféry. Je to tuhá káva, ale za vyskúšanie stojí.
5. Choď a pozeraj sa
Choď a pozeraj sa natočil Elem Klimov a ide zrejme o jeden z najdepresívnejších filmov vôbec. Hlavným hrdinom je 14-ročný Fljora (Alexej Kravčenko), ktorý sa v roku 1943 pridáva k partizánom v boji proti nacistom. Šialenstvo vojny ale veľmi rýchlo zničí jeho naivné predstavy a Fljora na vlastné oči vidí a prežíva barbarskosť, neľudskosť a šialenosť bezbrehého vojnového vraždenia. Silné, mrazivé a nezabudnuteľné.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane