Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Mnohých hercov a herečky máme zafixovaných ako profesionálov, ktorí do svojich úloh často dávajú všetko. Niekedy si však dané roly vyžadujú omnoho viac prípravy, než by si človek myslel. Zahŕňa to napríklad radikálne zmeny váhy, nakrúcanie v drastických podmienkach či učenie sa rôznych druhov športov či jazykov.

V tomto článku ti predstavíme 10 hercov a herečiek, ktorí do svojich úloh dali naozaj všetko.

1. Jodie Foster

Jodie Foster sa zaskvela v mnohých kultových filmoch, ale jednou z jej najznámejších úloh je postava agentky FBI Clarice Starling z brilantného trileru Mlčanie jahniat. Foster sa na svoju rolu poctivo pripravovala, a aby v nej pôsobila hodnoverne, zúčastnila sa kurzov na akadémii FBI Quantico, v rámci ktorých spolupracovala s vyšetrovateľmi, ktorí mali na starosti sériových vrahov.

2. Margot Robbie

Aj Margot Robbie má už za sebou mnoho skvelých a pozoruhodných filmových úloh. Za stvárnenie krasokorčuliarky Tonye Harding v životopisnej čiernej komédii Ja, Tonya si odniesla aj nomináciu na Oscara. Aby túto náročnú rolu zvládla, musela sa podrobiť intenzívnemu tréningu na korčuliach.

Na ľade trávila 5 dní v týždni, vždy štyri hodiny po dobu takmer pol roka. Vyplatilo sa, keďže v úlohe bola absolútne hodnoverná.

3. Daniel Day-Lewis

Daniel Day-Lewis je známy profesionál, ktorý si filmové úlohy veľmi dôkladne vyberá a dáva do nich absolútne všetko. Je o ňom tiež známe, že z postáv nikdy nevystupuje. Podobne to bolo napríklad aj pri filmovaní drámy Moja ľavá noha, kde Day-Lewis stvárnil Christyho Browna, muža s mozgovou obrnou. Na vozíčku ostával aj vtedy, keď sa vypli kamery, a členovia štábu ho museli kŕmiť.

V prípade adaptácie románu Neznesiteľná ľahkosť bytia od Milana Kunderu, ktorý sa odohráva v Československu, sa dokonca naučil po česky. Hoci bol film nakrúcaný v angličtine, Day-Lewis chcel mať ten správny prízvuk.

Keď sa točila historická dráma Čarodejnice zo Salemu, herec si vlastnoručne postavil malý dom v štýle 17. storočia výhradne s použitím dobových nástrojov, v ktorom následne žil po celú dobu nakrúcania.

4. Christian Bale

Aj Christian Bale je už známy herecký profesionál. V jeho prípade stále rezonuje nakrúcanie temného trileru Mechanik.

V ňom sa Bale musel prevteliť do Trevora Reznika, muža trpiaceho silnou nespavosťou a psychickými problémami. Bale na to išiel radikálne a schudol z 80 kíl na 55. Chcel ísť ešte nižšie (na hranicu 45 kilogramov), ale lekári mu to neodporúčali, keďže to bolo už príliš nebezpečné.

Jeho denný jedálniček sa skladal z jedného jablka, vody a občas z trochy whisky. Začal tiež fajčiť, keďže nikotín potláča chuť do jedla.

5. Bryan Cranston

Uznávaný herec Bryan Cranston si získal mnohých fanúšikov ako Walter White zo seriálu Perníkový tatko (Breaking Bad). White je stredoškolský učiteľ chémie, ktorému diagnostikujú rakovinu a on sa vrhne na výrobu pervitínu, aby zabezpečil svoju rodinu.

Cranston prezradil, že v rámci prípravy na túto rolu sa naučil presný postup, ako uvariť pervitín. Asistovali mu pri tom špičkoví chemici.

6. Zendaya

Pomerne náročnou prípravou si prešla aj herečka Zendaya, a to pri nakrúcaní úspešného muzikálu Najväčší showman. Režisér Michael Gracey chcel používať čo najmenej trikov a dablérov, a keďže sa film odohráva v prostredí cirkusu, musela sa Zendaya naučiť, ako predvádzať rôzne triky na hrazde. Zabralo jej to tri mesiace.

7. Shia LaBeouf

Shia LaBeouf je síce tak trochu „horúca hlava“ a má povesť komplikovaného herca, ale keď sa raz do nejakej roly ponorí, podáva famózne výkony. Inak to nebolo ani v prípade vojnovej drámy Železné srdce, kde si zahral postavu Boyda Swana.

Aby pôsobil v úlohe vierohodne, LaBeouf sa prihlásil do ozbrojených síl Národnej gardy Spojených štátov amerických. V jej radoch strávil celý mesiac.

8. Natalie Portman

Natalie Portman pozbierala za svoju rolu baletky Niny Sayers v psychologickom horore Čierna labuť uznanlivé slová kritikov aj divákov a napokon si aj odniesla Oscara. O tom, že balet je mimoriadne náročné umenie, sa presvedčila aj na vlastnej koži. Trénovala poctivo niekoľko mesiacov a viaceré náročné scény vo filme odtancovala sama.

Na druhej strane sa však ohľadom filmu rozprúdila aj istá kontroverzia. Profesionálna baletka Sarah Lane, ktorá zaskakovala Portman v niektorých tanečných scénach, vyhlásila, že herečka síce poriadne drela, ale je naivné myslieť si, že by zvládla zatancovať väčšinu scén úplne sama.

Jej vyjadrenie však režisér Darren Aronofsky označil ako nepravdivé s tým, že drvivú väčšina scén (80 %) dokázala zatancovať sama Natalie.

9. Timothée Chalamet

Timothée Chalamet sa veľmi rýchlo etabloval ako jeden z najlepších mladých hercov súčasného Hollywoodu. Majstrovský výkon predviedol aj v oceňovanej romantickej dráme Daj mi tvoje meno. Vo filme stvárnil mladíka Elia, ktorý žije s rodičmi v Taliansku, a tak strávil štyri hodiny denne učením sa taliančiny.

Keďže bola jeho postava umelecky nadaná, musel sa Chalamet naučiť hrať na klavíri a na gitare. Aby sa do úlohy lepšie ponoril, strávil tiež 5 týždňov v talianskej provincii Crema.

10. Leonardo DiCaprio

Za náročný výkon v survival trileri Revenant: Zmŕtvychvstanie si Leonardo DiCaprio konečne odniesol vytúženého Oscara (už bolo načase!). Nakrúcanie ale preňho (aj pre ostatných hercov) bolo naozaj poriadne náročné. Točilo sa vo voľnej prírode a herec tak často skutočne bojoval s omrzlinami a podchladením (keďže sa musel ponárať do ľadovej vody).

Okrem toho sa úlohe oddal natoľko, že ako zarytý vegetarián v jednej scéne naozaj zjedol kus surového bizónieho mäsa.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť