Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých
Zdroj: ©Shutterstock

10 nečakaných vecí, ktoré podľa vedcov negatívne vplývajú na tvoju inteligenciu

Nuž, o rozum ťa dokáže pripraviť nielen žena, ale aj tieto maličkosti.

Každý človek má mozog, ale vyzerá to tak, že nie každý ho aj využíva. Kognitívne funkcie mozgu nám umožňujú myslieť a vnímať všetky podnety z okolitého sveta.

Niektoré naše činnosti vedia dočasne narušiť našu inteligenciu, iné zase môžu mať dlhodobé pôsobenie. Aj keď na to prišli americkí vedci, ktorým všetci plne dôverujeme, stojí to za zamyslenie. Čo nás teda vie natoľko ovplyvniť, že nám to odoberie pár bodov z IQ?

Zlé osvetlenie

Ak máš pri učení slabé svetlo, schopnosť učiť sa, a aj si čosi zapamätať, je znížená. Výskumy vedcov na Michiganskej štátnej univerzite sa odohrávali na nílskych myšiach. Tie sú, podobne ako človek, cez deň aktívne a v noci spia. Na začiatku boli myši vycvičené, aby našli cestu z bludiska. Potom ich rozdelili na dve skupiny, kde bola prvá vystavovaná jasnému svetlu, a tá druhá žila v tlmenom.

Po štyroch týždňoch sa pri prechádzaní bludiskom ukázalo, že myši z druhej skupiny stratili minimálne 30 % kapacity hipokampu, čo je tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za pamäť a aj priestorovú orientáciu (pri Alzheimerovej chorobe je hipokampus medzi prvými poškodenými časťami). Myši z prvej skupiny javili dokonca aj isté zlepšenie.

Shutterstock

Telefóny

Na pôsobenie našich nových prirastených rúk si posvietili ľudia z Texaskej univerzity. Celkom slušný počet, 800 študentov, požiadali, aby prešli jednoduchými počítačovými testami. Jedna skupina musela telefóny odovzdať, zatiaľ čo druhá si ich musela vyložiť na stôl pred seba.

Tramtadadá, veľký šok! Tí, ktorí nemali svoj mobil pri sebe, skončili v testovaní podstatne lepšie. Žiadne rozptýlenie, žiadne nutkanie pozrieť si správy, maily. Ľudia sa kvôli telefónom ťažšie sústredia, je to nová droga mladých. Preto, ak máš dôležité povinnosti, daj si mobil minimálne do druhej izby a makaj na tom, na čom máš makať.

Bitky v detstve

Konečne sa máš na čo vyhovoriť, veď aj mamka vždy hovorievala: ,,Nebi ho! Bude hlúpy!“ Celosvetové dáta ukazujú, že ľudia, ktorí dostávali v detstve výprask, majú nižšie IQ. Tresty a bitka sú pre deti veľkým chronickým stresom a to je jedným z faktorov úpadku nášho IQ. Našťastie, miera telesných trestov pomaly klesá, a tak sa dá v budúcnosti očakávať nárast priemerného IQ.

Shutterstock

TV relácie

Tak, a je to potvrdené. Sledovanie odpadu slovenskej zábavy, ako sú rôzne nemenované reality šou bez akéhokoľvek prínosu (tobôž nie vzdelávacieho), ťa spraví sprostejším. Markus Appel, rakúsky psychológ a profesor, si to otestoval priamo na študentoch.

Jednej polovici dal pred testami príbeh o hlúpom človeku, ktorý robil jedno zlé rozhodnutie za druhým. Títo študenti skutočne dopadli horšie ako tí, ktorí to nečítali vôbec. Pozerať sa na reality šou s hlúpymi ľuďmi môže niekomu pripadať vtipné, no nezabúdajte, že ich hlúposť je nákazlivá. Vskutku platí, že ste to, čo pozeráte.

Mohlo by ťa zaujímať:

Fitko a lyžovačka zadarmo? K EMEFKA predplatnému ti teraz dáme nielen voucher do fitka, ale aj skipas

Potraviny

Čipsy, čokoládové tyčinky, vifonky, všetky polotovary, konzervanty či farbivá v potravinách majú negatívny dopad na náš mozog, a to hlavne v prvých troch rokoch života, keď náš mozog rastie najrýchlejšie.

Výskum sa týkal 14 000 detí – ukázalo sa, že tie, ktoré dostávali dostatok živín a vitamínov, mali neskôr vyššie IQ ako tie, ktorým sa podávali tieto spracované potraviny. Pre optimálny vývin mozgu a celkovo lepšiu funkciu je zdravá, vyvážená strava veľmi dobrý základ.

Shutterstock

Multitasking

Mozog sa nevie sústrediť na viac ako jednu vec. Ak robíte viac vecí naraz, mozog začne pracovať prirýchlo a musí ,,prepínať“ medzi viacerými vecami. V konečnom dôsledku, pri tomto jave môžeme byť menej sústredení a nie až tak úspešní, ako keby sme to urobili pekne zaradom.

Veľa ľudí však tvrdí, že vie robiť viac vecí naraz, a to úplne bez problémov, preto sa v Stanfordskej univerzite konal výskum, ktorý toto tvrdenie totálne vyvrátil. Tejto problematiky sa chytil aj Londýnsky inštitút psychológie, ktorý prišiel na to, že multitasking dokonca dočasne znižuje IQ, a to v priemere o 10 bodov. Je to viac ako po fajčení marihuany či nedostatku spánku.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.