Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Už tento týždeň zamieri do našich kín nový lákavý horor Úsmev. Pokiaľ sa chystáš do kina, iste nebude od veci sa na snímku Parkera Finna adekvátne naladiť.

Vybrali sme pre teba teda 10 pozoruhodných nenápadných hororov z posledných rokov. Tieto žánrovky rozhodne stoja za pozretie, hoci nejde o masové záležitosti.

1. Watcher

Výborný atmosférický horor Watcher natočila Chloe Okuno. Príbeh rozpráva o mladej Julie (Maika Monroe), ktorá sa s manželom Francisom (Karl Glusman) presťahuje do Rumunska. Francis je pohltený prácou a Julia sa snaží adaptovať na cudzie prostredie.

Lenže potom si uvedomí, že ju niekto sleduje z bytu oproti. A aby toho nebolo málo, začne sa hovoriť, že v okolí sa pohybuje sériový vrah. Po scenáristickej stránke je síce Watcher pomerne tradičný, ale to vôbec nevadí. Okuno totiž atmosféru zvláda perfektne a Maika Monroe v hlavnej úlohe je dokonalá. Odporúčame.

2. Cenzorka

Zaujímavý a štýlový horor Cenzorka natočila Prano Bailey-Bond. Hlavnou hrdinkou je filmová cenzorka Enid (Niamh Algar), ktorá sa stále trápi nevyriešenou tragédiou z minulosti. Jej práca ju čoraz viac pohlcuje, a keď dostane za úlohu skontrolovať podivný starý film, začnú sa jej vracať desivé spomienky.

Cenzorka svojím pomalým tempom iste mnohých otrávi, ale ide o veľmi zručne zrežírovanú žánrovku s kvalitnou atmosférou a so skvelou Niamh Algar. Film si rozhodne tvoju šancu zaslúži.

3. Gaia

Zaujímavým kúskom je aj horor Gaia od Jaca Bouwera. V centre príbehu je strážkyňa parku Gabi (Monique Rockman), ktorá pri sledovacej misii v lese narazí na otca a syna (Carel Nel a Alex van Dyk), ktorí žijú ďaleko od civilizácie.

Gabi si ale rýchlo uvedomí, že skrývajú akési tajomstvo. Gaia patrí k hororom, ktoré bežných konzumentov zrejme príliš nenadchnú. Milovníci trochu artovejších žánroviek a originality si však prídu na svoje.

4. Come True

Sci-fi horor Come True natočil Anthony Scott Burns. Hlavnou hrdinkou je 18-ročná Sarah (Julia Sarah Stone), ktorá je na úteku z domova a trpí desivými nočnými morami. Prihlási sa do experimentálnej štúdie spánku s tým, že jej možno pomôže.

Netuší ale, že sa práve dostala do veľkého nebezpečenstva. Come True sa môže pochváliť hlavne výborným audiovizuálom a skvelou atmosférou. Na film sa ale treba naladiť a ísť doň s otvorenou mysľou. Ak sa ti to podarí, nebudeš ľutovať.

5. Pirátske vysielanie

Hororový triler Pirátske vysielanie vznikol pod režisérskym dohľadom Jacoba Gentryho. V centre príbehu je mladý James (Harry Shum Jr.), ktorý sa stále nespamätal zo záhadného zmiznutia manželky. Pri práci archivára starých videí objaví znepokojivé narušenie signálu, ku ktorému došlo počas televíznych správ.

Je odhodlaný zistiť, kto ho spôsobil a prečo. Odhodlanie sa ale rýchlo mení na posadnutosť. Pirátske vysielanie je film, ktorý zapadol, ale podľa nás nezaslúžene. Má totiž prvotriednu atmosféru a príbeh, ktorý ťa pohltí. Tvorcovia zároveň nejdú divákom na ruku, takže sa priprav na nejednoznačnosť a na to, že budeš pri sledovaní musieť zapnúť mozog.

zlepšovák, pomôcka, tipy a triky, skutočný význam bežných vecí

Odporúčame prečítať:

8 vecí, ktoré bežne používaš, ale nepoznáš ich skutočný význam a funkciu

6. His House

Horor His House od Remiho Weekesa rozpráva o manželoch Bolovi (Sope Dirisu) a Rial (Wunmi Mosaku), ktorí utečú z vojnou zmietaného Južného Sudánu. Nový život chcú začať vo Veľkej Británii, lenže minulosť sa nedá len tak hodiť za hlavu. Oboch navyše začne prenasledovať tajomné zlo.

His House svojho času na filmových festivaloch zožal veľa chvály a treba povedať, že zaslúžene. Má výbornú atmosféru, skvelých hercov a kombinácia hororu a sociálnej drámy funguje prekvapivo dobre. Rozhodne sa oplatí vyskúšať.

7. Moje srdce bije na tvoj povel

Hororová dráma Moje srdce bije na tvoj povel od Jonathana Cuartasa rozpráva o súrodencoch (Patrick Fugit a Ingrid Sophie Schram), ktorí sa starajú o ťažko chorého mladšieho brata Thomasa (Owen Campbell). Ten trpí zvláštnou chorobou a potrebuje neustály prísun čerstvej krvi.

Cuartasova snímka je naozaj nezvyčajným náhľadom na upírsku tematiku. Pomalé tempo, depresívna atmosféra, dusno medzi postavami… to všetko funguje na jednotku. Filmu navyše nechýba ani emocionálna sila.

8. The Cellar

O réžiu hororu The Cellar sa postaral Brendan Muldowney. Hlavnou hrdinkou je Kiera (Elisha Cuthbert), ktorej dcéra záhadne zmizne v pivnici nového domu. Kiera je rozhodnutá odhaliť túto záhadu, zistí však, že bude musieť čeliť nadprirodzeným silám.

Hoci námet nie je príliš originálny, Muldowneymu sa z neho podarilo vykresať viac než slušnú žánrovku s pomaly budovanou a neistou atmosférou.

9. Animales Humanos

Mrazivý kúsok Animales Humanos natočil Lex Ortega. V centre príbehu je rodinka, ktorá sa snaží udržiavať dobré vzťahy so susedmi. Keď však ich pes pohryzie ich dcéru a musí byť utratený, jeho majitelia sú rozhodnutí sa pomstiť. A to poriadne krvavo.

Film spadá do subžánru home invasion a ponúka celkom napínavú jazdu. Za zmienku stojí aj pomerne veľká drsnosť a brutalita. Celkovo veľmi dobrý hororový zárez.

10. The Innocents

Severský horor The Innocents zrežíroval Eskil Vogt a točí sa okolo štyroch outsiderských detí. Ich životy sa zmenia, keď zistia, že vládnu nadprirodzenými schopnosťami. Na prvý pohľad sa zdá, že decká schopnosti využijú na konanie dobra, lenže niektorí z nich majú možno radikálne odlišné (a temnejšie) plány.

The Innocents má zaujímavý námet, ktorý by mohol trochu zaváňať komiksovými filmami, ale výsledná snímka je im na míle vzdialená. Je pomalá, temná, chladná a znepokojivá. Pokiaľ vyhľadávaš trochu náročnejšie horory, v prípade Vogtovho filmu iste nešliapneš vedľa.

Úsmev

A na čo sa vlastne môžeme tešiť v hororovej novinke Úsmev? Hlavnou hrdinkou je mladá psychiatrička Rose (Sosie Bacon), ktorej mladá pacientka si s úsmevom na tvári priamo pred ňou podreže krk. Rose je po tomto hrozivom zážitku otrasená a začne ním trpieť aj jej psychika. Vracajú sa jej spomienky, ktoré dávno potlačila, a tiež desivé halucinácie.

Neskôr ale zistí, že jej pacientka rozhodne nebola jediná, kto sa podobným spôsobom zabil. Rose začne byť presvedčená, že tu možno hrá rolu nejaká nadprirodzená entita. A ona je rozhodnutá ju zastaviť.

Žena odhalila, ako sa natáčajú šteklivé scény vo filmoch

Určite si prečítaj:

Ako sa natáčajú šteklivé scény? Žena na internete odhalila šikovné triky filmárov

Okrem Sosie Bacon vo filme uvidíme aj Kylea Gallnera, Jessie T. Usher, Roba Morgana, Kala Penna, Caitlin Stasey, Judy Reyes, Robin Weigert či Gillian Zinser. Snímka na nás pôsobí mimoriadne mrazivo a desivo. O hustú atmosféru celkom iste núdza nebude.

Prvé ohlasy zahraničných kritikov sú navyše pomerne pozitívne. Úsmevu teda rozhodne dáme šancu v kine. Premiéra sa uskutoční už 29. septembra.

CinemArt SK

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť