10 neodolateľne zlých filmov, ktoré sa pre svoju strašnú kvalitu stali nesmrteľnými kultami

Tieto filmy sú skrátka tak zlé, až sú vlastne dobré. A hlavne zábavné!

Zdroj: Universal Pictures

Je pravdou, že „najlepšie z najhorších filmov“ sme ti už v jednom článku predstavili. V ňom sme sa však zamerali výhradne na brakovú (ale zábavnú) tvorbu štúdia The Asylum. Možno by preto nebolo na škodu pripomenúť ti 10 titulov, ktoré sú všeobecne považované za to najhoršie, čo v kinematografii vôbec vzniklo.

Faktom ale ostáva, že tieto filmy sú aj napriek svojim očividným nekvalitám strašne zábavné.

Robot Monster

Legendárna sci-fi príšernosť z roku 1953, o ktorú sa postaral istý Phil Tucker. Film Robot Monster natočil za štyri dni s minimálnym rozpočtom, avšak aj napriek tomu (či práve preto) sa zapísal do histórie. Absurdné scény, šialené dialógy a nechcený humor trčia prakticky z každého políčka.

Plán 9 z vesmíru

Ed Wood je dodnes považovaný za najhoršieho režiséra všetkých čias. Jeho filmy sú lacné, podmanivo nablblé a neuveriteľne amatérske. Väčšina z nich sa už stala kultovými dielami. Ak by sme však mali z Woodovho portfólia vybrať jeden film, ktorý by si mal vidieť, tak je to Plán 9. Príbeh sa točí okolo mimozemskej invázie, kde mimozemské taniere visia na udiciach. Čo viac si priať?

Highlander II: The Quickening

Highlander II bol mimoriadne očakávaný, ale vyslúžil si zdrvujúce kritiky a nenávisť fanúšikov. Najbizarnejšie je, že sa o toto mdlé pokračovanie postaral režisér kultovej jednotky Russell Mulcahy. Vynikajúci pôvodný koncept sa tu zmenil na nechcene smiešny príbeh s mizernými hercami.

Postupom rokov však niektorí fanúšikovia druhého Highlandera predsa len berú na milosť ako tupé a zábavné béčko.

Bojisko Zem

Akčné sci-fi podľa románu zakladateľa scientológie L. Rona Hubbarda je všeobecne pokladané za jeden z vôbec najhorších filmov, aké sa kedy dostali do kín. Trápna scientologická agitka zabalená do hlúpučkého príbehu si svojho času odniesla osem Zlatých malín (v rokoch 2005 a 2010 si navyše odniesla sošky aj za najhoršiu drámu za posledných 25 rokov a za najhorší film dekády).

Batman a Robin

Joel Schumacher je bezpochyby talentovaný režisér, ktorý má na konte niekoľko vynikajúcich filmov (napríklad Voľný pád či Telefónnu búdku). Tieto pecky však až nepríjemne pravidelne vyvažuje vyslovene otrasnými snímkami. Batman a Robin patrí k vôbec jeho najhorším filmom.

Vlastne sa dá povedať, že ide zrejme o najhoršiu komiksovú adaptáciu vôbec. Nechcene smiešna a teatrálna fraška sa stretla s obrovskou nenávisťou kritikov aj divákov a samotný Joel Schumacher sa za ňu viackrát ospravedlnil.

Showgirls

Aj Paul Verhoeven patrí k tvorcom, od ktorých by sme neočakávali nejaké veľké prešľapy. Eroticky ladená snímka Showgirls z roku 1995 však Verhoevenovi nevyšla. Vďaka nahote a erotickým scénam sa režisérovi síce podarilo vyvolať trochu kontroverzie, ale to je asi tak všetko. Aj napriek zdrvujúcim kritikám sa však film stal kultom a vyslúžil si dokonca aj pokračovanie a muzikálovú adaptáciu.

Káčer Howard

Vskutku bizarná sci-fi komédia podľa rovnomenného komiksu, ktorá si v dobe uvedenia do kín oprávnene zlízla negatívne recenzie. Navyše išlo aj o solídny prepadák. Film o mimozemskom káčerovi, ktorý na Zemi zbalí sexy speváčku Beverly, je totálna kravina, ale zabaviť sa pri nej dá viac než slušne.

Troll 2

Pokiaľ si nevidel prvého Trolla z roku 1986 a bojíš sa, že sa pri pokračovaní nebudeš chytať, tak žiadny strach. Troll 2 na originál nenadväzuje prakticky v ničom. I keď je dosť možné, že chytať sa nebudeš ani tak.

Hlavnými hrdinami sú vegeteriánski goblini, ktorí sa snažia ľudskú rodinu premeniť na rastliny, aby ich mohli zožrať. Nie, nedáva to zmysel, ale to vôbec nevadí. Oprávnený kult medzi zlými filmami.

Birdemic: Shock and Terror

Birdemic od Jamesa Nguyena sa stal kultom prakticky okamžite. Niečo tak príšerné totiž uvidíš len málokedy. Šialená variácia na kultový horor Vtáci od Alfredy Hitchcocka obsahuje neuveriteľne otrasné efekty (a to je ešte mierny výraz), nasprostastý scenár a tupé herecké výkony. Film si vyslúžil aj nemenej otrasné pokračovanie s podtitulom The Resurrection.

The Room

Na slávny a legendárny The Room sme, samozrejme, nemohli zabudnúť. Pokiaľ by si sa viacerých kritikov a divákov spýtal, aký je podľa nich najhorší film histórie, je dosť možné, že by menovali práve tento opus magnum Tommyho Wiseaua. Film sa stal legendou pre svoje dadaistické hlášky, otrasné herecké výkony a niekoľko dnes už kultových scén a hlášok. V USA ide o veľký hit, ktorý dodnes v kinách sleduje veľké množstvo divákov.

Svojich fanúšikov si Wiseauov film našiel už aj v našich končinách. James Franco zložil Wiseauovi a jeho dielu poctu vo svojej biografickej komédii The Disaster Artist, ktorá si v našich kinách odbila premiéru v roku 2018 a Franco si za ňu odniesol Zlatý glóbus.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Grafička vo svojej tvorbe spája dve najparádnejšie veci na svete - mačky a jedlo

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME