Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Od filmov či seriálov určite nechceme, aby na sto percent zodpovedali skutočnosti, a väčšina z nás to aj berie na vedomie. Obzvlášť, keď ide o vedu či nejaké komplikované úkony, je mnoho vecí zjednodušených a zdramatizovaných. Napriek tomu je ale zaujímavé pozrieť sa na niektoré scény, ktoré často vo filmoch a seriáloch vídavame, z hľadiska skutočnej medicíny.

V tomto článku ti prinášame príklady 10 momentov, ktoré podľa lekárov ani trochu nezodpovedajú realite.

1. Defibrilátor vždy človeka oživí

Defibrilátory sú často v rôznych seriáloch či filmoch z lekárskeho prostredia akýmsi univerzálnym vynálezom, ktorý okamžite privedie pacienta k životu. V skutočnosti to také jednoduché a jasné, samozrejme, nie je. Navyše, vo filmoch môžeme často vidieť, že sa defibrilátory používajú na oživovanie človeka, ktorému sa zastavilo srdce.

Ich použitie v realite je však možné len vtedy, ak je srdce aspoň trochu aktívne.

Itafilm/Columbia Pictures

2. Nedostatočná ochrana lekárov

Každému je jasné, že operácie sa musia vykonávať v dôkladne sterilnom prostredí, pričom musia byť chránení aj lekári (rúškami, rukavicami či oblekmi). Na to väčšinou dbajú aj filmári, ale občas sa môžeme stretnúť s tým, že postavy lekárov nemajú dostatočnú ochranu.

Navyše, ak už majú raz nasadené rukavice, je prísne zakázané dotýkať sa nimi povrchov či rúška.

Saturn/Walt Disney

3. Resuscitácia funguje takmer okamžite

Resuscitáciu a dýchanie z úst do úst sme tiež mohli vidieť v mnohých filmoch. V nich sa väčšinou podarí postavu zachrániť len po pár stlačeniach hrudníka. Dotyčný zväčša okamžite naberie vedomie a dokáže aj rozprávať, čo ale nezodpovedá realite. Mortalita je navyše v prípade resuscitácie oveľa vyššia, než môžeme vídať vo filmoch.

Forum Film SK/Lionsgate

4. Z kómy sa ľudia zotavia raz-dva

Prebudenie z kómy je vo filmoch či seriáloch často sprevádzané tým, že postava okamžite dokáže chodiť, rozprávať a robiť vlastne všetky bežné činnosti. V skutočnosti to také prosté ani zďaleka nie je. Ak človek strávil dlhý čas v kóme, potrebuje dlhý čas na zotavenie a spevnenie svalov. To môže trvať aj roky.

Buena Vista

5. Rozbitie sklenenej priečky vlastných telom nie je také bezproblémové

Najmä v akčných snímkach sa často stretávame s tým, že niekto niekoho efektne prehodí cez nejakú sklenenú stenu. Dotyčný sa ale veľmi rýchlo pozbiera a pokračuje v súboji (maximálne má na tele zopár škrabancov).

Toto absolútne nezodpovedá realite. Ak by bol človek prehodený sklenenou stenou, mal by na tele hneď niekoľko vážnych rán, ktoré by si vyžadovali okamžité ošetrenie, keďže by hrozilo vykrvácanie. Je vylúčené, že by napríklad dokázal behať či rozdávať údery päsťou.

Barracuda Movie/Paramount Pictures

6. Testy DNA sú dostupné okamžite

Ak si to príbeh vyžaduje, vyšetrovatelia či lekári použijú DNA test, ktorý vždy všetko objasní a jeho výsledky majú k dispozícii do niekoľkých hodín (prípadne minút). No v realite to tak rozhodne nebýva. Analýza DNA vzoriek je totiž časovo náročná a často sa počíta na niekoľko dní až týždňov.

V realite navyše nejde o žiadny „zázračný vynález“, ktorý definitívne potvrdí niečiu vinu/totožnosť. Môže sa to stať, ale veľmi často sú aj DNA analýzy nepreukazné a nemožno ich tak brať ako hodnoverný dôkaz.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.DNA%20test&mp_sed=517746188&rpp=420)

7. Lekári a pacienti nadväzujú romantické vzťahy

Videli sme to veľakrát. Dobrácky lekár či fešná lekárka sa zamiluje do svojej pacientky či pacienta. V skutočnosti je nadväzovanie romantických/intímnych vzťahov medzi lekármi a pacientmi prísne zakázané. Pravdaže, nedá sa vylúčiť, že niekedy sa podobný vzťah medzi lekárom a pacientom naozaj vybudoval, je to však skôr vzácnosť a v žiadnom prípade nejde o bežnú vec.

ABC

8. Lekári nadväzujú romantické vzťahy s inými lekármi

Ďalší obľúbený motív filmových tvorcov sú romantické pletky medzi samotnými lekármi. S týmto sa stretávame najmä v rôznych seriáloch typu Klinika Grace či Dr. House. Niekedy dokonca môžeme vidieť, ako si lekári užívajú sex priamo na pracovisku. Toto je skutočne len výmyslom scenáristov.

Čisto teoreticky to, pravdaže, vylúčené nie je, ale lekári majú v nemocnici naozaj iné starosti než hľadať životnú lásku či kvalitný sex. Kvôli vyťaženosti, stresu a stále novým pacientom by na niečo také ani nebol čas.

Fox

9. Zdravotné sestry nedostávajú veľa priestoru

Väčšinou vo filmoch či seriáloch sledujeme osudy hlavných lekárov či lekárok, zdravotné sestry hrajú rolu len málokedy. Väčšinou sú to anonymné postavy v pozadí. Pritom v skutočnosti ide o mimoriadne dôležitých pracovníkov. Starajú sa o pacientov a často vykonávajú aj prácu, ktorú vo filmoch/seriáloch robia (pre väčší efekt) lekári.

Lionsgate

10. Pacienti pri operácii nemajú chránené oči

Ak vidíme pacienta na operačnom stole, len málokedy sa nám naskytne pohľad na jeho oči, ktoré sú navyše ešte prelepené páskou. V realite ide pritom o bežný úkon, ktorý má chrániť pacientove oči počas operácie. Filmy a seriály si s týmto detailom príliš hlavu nelámu, hoci výnimky sa, pravdaže, nájdu.

Paramount Pictures

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť