Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Ak niekto spomenie duchársky film, väčšina ľudí si okamžite predstaví nejaký desivý horor. Áno, duchovia sa často vyskytujú vo filmoch práve tohto žánru, nemusí to ale byť nutne pravidlom. Okrem toho máme totiž k dispozícii duchárske filmy, ktoré nie sú horory, ale s nadprirodzenom aj tak pracujú veľmi pôsobivo.

Rovnako stoja za zmienku horory, ktoré z prízrakov nerobia len lacné strašidelné rekvizity, ale pristupujú k nim originálne a inteligentne. V tomto článku nájdeš 10 výborných duchárskych filmov, a to hororových aj nehororových. Snažili sme sa vybrať rôznorodé snímky, ktoré s tematikou duchov, nadprirodzena či smrti pracujú svojsky a do veľkej miery si idú vlastnou cestou.

1. A Ghost Story

A Ghost Story natočil talentovaný David Lowery, a pokiaľ by si od filmu očakával horor, budeš poriadne rozčarovaný. Loweryho snímka je totiž skôr pomalou a poetickou meditáciou, ktorá sa zaoberá témami zármutku, vyrovnaním sa s tragédiou a nevyhnutnosťou plynutia času.

Príbeh sa točí okolo mladého manželského páru (Rooney Mara a Casey Affleck). Manžel tragicky zahynie, ale vráti sa ako duch a pozoruje svoju ženu, ako sa vyrovnáva s jeho stratou. Silné, mrazivé a emotívne. Film si však užijú skôr náročnejší diváci.

2. Cesta do fantázie

Aj animák Cesta do fantázie od Hajaa Mijazakiho ponúka veľmi pôsobivý a poetický pohľad na ríšu mýtov, rozprávok a imaginácie. Príbeh sa točí okolo dievčatka Chihiro, ktoré sa pri ceste s rodičmi do nového domu dostane do magickej ríše. Tej vládnu duchovia, čarodejnice a najrôznejší bohovia.

Mijazakiho film je gejzírom nespútanej fantázie, nádhernej animácie a silných emócií. Pokiaľ aj anime neholduješ, Cestu do fantázie by si rozhodne nemal vynechať. Snímka si odniesla aj Oscara za najlepší animovaný film.

3. Session 9

Mrazivý hororový triler Session 9 natočil Brad Anderson a ide o jednu z najzaujímavejších žánroviek svojej doby. Škoda, že ostala, viac-menej, nepovšimnutá. V centre príbehu je skupina robotníkov, ktorí získajú zákazku na rekonštrukciu starej psychiatrickej liečebne.

Zlovestné miesto a jeho atmosféra ale začne nepriaznivo pôsobiť na ich psychiku. Session 9 je poriadne mrazivý a desivý zážitok. Atmosféra hustne každým záberom a režisér sa viac než ľakačkám venuje psychológii postáv. Film navyše ponúka viacero možností interpretácie. Rozhodne mu daj šancu!

4. Lake Mungo

Film Lake Mungo od Joela Andersona je často prezentovaný ako horor, čo je tak trochu na škodu veci. V skutočnosti ide skôr o drámu s niekoľkými hororovými prvkami. Nakrútená je v štýle klasických dokumentov a rozpráva príbeh mladého dievčaťa, ktoré v roku 2005 záhadne zmizlo a neskôr bolo nájdené mŕtve.

V okolí rodiny mladej ženy sa ale začnú diať podivné veci. Lake Mungo je predovšetkým veľmi smutným a melancholickým príbehom o tragédii, ľudskej osamelosti, bolesti a vyrovnaní sa s osudom. Ak sa ti podarí naladiť na štýl filmu, budeš odmenený silným zážitkom.

5. Purpurový vrch

Aj Purpurový vrch od Guillerma del Tora so sebou nesie nálepku hororu. Samozrejme, z istého uhla pohľadu hororom naozaj je, ale skôr má bližšie k temným gotickým romantickým príbehom. Hlavnou hrdinkou je mladá Edith Cushing (Mia Wasikowska), ktorá si vezme za manžela záhadného Thomasa Sharpea (Tom Hiddleston) a nasťahuje sa do jeho rozľahlého sídla.

Vo viktoriánskom dome manželia žijú aj s Thomasovou chladnou sestrou Lucille (Jessica Chastain), a aby toho nebolo málo, zdá sa, že v dome sídlia aj iné sily. Purpurový vrch má nádherný vizuál, herci sú skvelí a zapojenie duchov do celého príbehu je dosť odlišné od bežných duchárskych žánroviek. Odporúčame.

6. Personal Shopper

Vydarená artová dráma Personal Shopper od Oliviera Assayasa rozpráva o mladej Maureen (Kristen Stewart), ktorá pracuje ako takzvaný „personal shopper“, čo znamená, že nakupuje oblečenie pre istú mediálnu hviezdu. Okrem toho sa ale Maureen snaží skontaktovať so svojím zosnulým bratom. Je to ale vôbec možné?

Personal Shopper je určený výhradne fanúšikom artoviek a nezávislákov, ostatní sa pri ňom budú solídne nudiť. Atmosféra je ale fantastická, Kristen Stewart predvádza jeden zo svojich najlepších výkonov a myšlienkovo je to tiež viac než podnetné.

7. Duša

Duša od Petea Doctera je najnovším kúskom Pixaru a podľa mnohých recenzentov a divákov ide o doteraz najdospelejší film tohto štúdia. Na svoje si, pravdaže, prídu aj mladší diváci, ale to nič nemení na fakte, že Duša je určená skôr dospelým či starším deťom.

Hlavným hrdinom je učiteľ hudby Joe Gardner, ktorý dostane šancu hrať v známom jazzovom klube. Nešťastná náhoda ale oddelí jeho dušu od tela a hrozí tak, že Joe bude musieť stráviť celú večnosť v posmrtnom svete. Nemieni sa však vzdať.

8. Tí druhí

Vynikajúci mysteriózny horor Tí druhí natočil Alejandro Amenábar. Píše sa rok 1945 a Grace (Nicole Kidman) očakáva návrat manžela z vojny. Žije v pochmúrnom sídle, ktoré je neustále ponorené do tmy, keďže jej deti trpia alergiou na slnečné svetlo. S príchodom troch nových služobníkov sa ale v dome začnú diať zvláštne veci.

Žeby o sebe dávali vedieť „tí z druhej strany“? Tí druhí je výborný horor, ktorý stavia na parádne temnej a hustej atmosfére, skvelej Nicole Kidman v hlavnej úlohe a disponuje tiež originálnou a prekvapujúcou pointou. Ak si film nevidel a máš rád duchárske príbehy, tento kúsok by si nemal vynechať.

9. I Am the Pretty Thing That Lives in the House

Oz Perkins je zaujímavý režisér. Jeho horory sú zvláštne pomalé, často lyrické a meditatívne a rozhodne nie sú pre všetkých. Takým je aj titul I Am the Pretty Thing That Lives in the House. Hlavnou hrdinkou je opatrovateľka Lily (Ruth Wilson), ktorú si najme ako ošetrovateľku starnúca spisovateľka Helen Bloom (Paula Prentiss).

Lily sa nasťahuje do jej sídla, ale veľmi rýchlo zistí, že tu niečo nie je v poriadku. Námet je vlastne úplne klasický, ale unikátnym ho v tomto prípade robí spracovanie. Perkins rozhodne nejde divákovi na ruku, jeho snový a pomalý štýl bude mnohých nudiť, ale pokiaľ hľadáš originálne natočenú žánrovku, mohol by si byť spokojný.

10. Coco

Článok zakončíme niečím hravým a dojemným, konkrétne pixarovkou Coco od režisérskej dvojice Lee Unkrich a Adrian Molina. Tá rozpráva príbeh chlapca Miguela, ktorý sa túži stať slávnym hudobníkom. Jeho rodina ale hudbu z nejakého dôvodu nenávidí. Miguel sa však jedného dňa náhodou dostane až do Ríše mŕtvych, kde túži vyhľadať svoj hudobný idol – Ernesta de la Cruz.

Spojí sily s miestnym kostlivcom Hectorom a vydáva sa na neuveriteľnú cestu. Ako sme už v prípade Pixaru zvyknutí, aj tentokrát sme dostali film s dokonalou animáciou a štylizáciou, skvelou hudbou a úprimnými emóciami. Príbeh o starnutí, smrti a o tom, že naši blízki žijú naďalej aj v našich spomienkach. Snímka si odniesla Oscara za najlepší animovaný film a najlepšiu pieseň.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.