Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip

Bez ktorých filmov si nevieš predstaviť Vianoce? Zrejme medzi ne budú patriť overené klasiky, ako Sám doma, Tri oriešky pre Popolušku, Perinbaba či Láska nebeská. Toto všetko sú ale pomerne klasické snímky, ktoré k Vianociam už tak nejako patria. Lenže okrem nich tu máme aj filmy, ktoré na prvý pohľad nespadajú do kategórie vianočných diel, hoci sa počas Vianoc odohrávajú.

Tieto menej tradičné sviatočné snímky si aj u nás našli mnoho fanúšikov a nezriedka ide o geniálne diela. Mnohí z nás si tak Vianoce bez nich naozaj nevedia predstaviť. Nižšie nájdeš výber 10 z nich.

1. Smrtonosná pasca

Smrtonosná pasca od Johna McTiernana skrátka na Vianoce musí byť. Akčná hitovka rozpráva o drsnom policajtovi Johnovi McClaneovi (Bruce Willis), ktorý sa chystá tráviť sviatky so svojou ženou, ale mrakodrap, v ktorom pracuje, počas vianočného večierka prepadnú teroristi na čele so psychopatickým Hansom Gruberom (Alan Rickman).

Snímka patrí do zlatého fondu akčných peciek a dodnes nestratila nič zo svojho ťahu na bránu. Skvelý scenár, výborná réžia a parádne akčné scény. Jasná klasika.

2. Eyes Wide Shut – Spaľujúca vášeň

Geniálne posledné dielo legendárneho Stanleyho Kubricka ťa dostane svojou mysteriózno-vianočnou atmosférou, ale aj dráždivou erotikou. Eyes Wide Shut – Spaľujúca vášeň rozpráva príbeh bohatého lekára Williama Hartforda (Tom Cruise), ktorému sa jeho manželka Alice (Nicole Kidman) zverí so šokujúcou erotickou fantáziou.

Táto udalosť pošle Williama na bizarnú snovú odyseu, ktorá zmení celý jeho život. Inteligentný (priam intelektuálny) scenár, ako vždy majstrovská réžia a plno podnetov na premýšľanie. Eyes Wide Shut je skrátka ideálny vianočný film pre dospelých.

3. Carol

Za zmienku stojí aj výborná romantická dráma Carol od Todda Haynesa. Príbeh sa odohráva v Amerike 50. rokov. Elegantná Carol (Cate Blanchett) sa počas vianočných nákupov zoznámi s mladou predavačkou Therese (Rooney Mara). Medzi oboma ženami preskočí iskra a postupne sa stanú milenkami.

Carol je však vydatá a homosexuálne vzťahy sú nelegálne. Najvýraznejším pozitívom filmu sú výborné herecké výkony oboch dám v hlavných úlohách. Zahanbiť sa ale nenechali ani ostatní herci. Plusom je aj jemná, citlivá réžia a absencia pátosu. Kvalitná záležitosť.

4. Krampus: Choď do čerta

Pokiaľ máš chuť na trochu mrazenia a zároveň čierneho humoru, Krampus: Choď do čerta od Michaela Doughertyho by ti mohol sadnúť. Je Štedrý večer a my sledujeme obyčajnú rodinu, ktorá prichádza na večeru. Vzťahy sú ale napäté, všetci sú nervózni a malý Max (Emjay Anthony) definitívne prestal veriť na Santa Clausa.

Lenže kto neposlúcha a robí zle, toho si vezme čert Krampus. Rodina sa teda musí spojiť a bojovať o prežitie. Dougherty film obalil neodolateľne pôsobivou vianočnou atmosférou, satirickým humorom a funkčnými hororovými prvkami. Stojí za skúšku.

5. Santa je úchyl!

Pre všetkých milovníkov nekorektného humoru je tu vydarená komédia Santa je úchyl! od Terryho Zwigoffa. V centre príbehu je dvojica zlodejov Willie (Billy Bob Thornton) a Marcus (Tony Cox), ktorí v prezlečení za Santu a vianočného škriatka vykrádajú obchodné domy. Keď sa im ale do cesty pripletie malý chlapec (Brett Kelly), všetko sa skomplikuje. A ver tomu, že o zábavu bude postarané!

6. Better Watch Out

Kombinácia hororu a komédie môže dopadnúť rozpačito. V prípade Better Watch Out od Chrisa Peckovera sa tieto dva žánre podarilo skombinovať naozaj perfektne. 12-ročný Luke (Levi Miller) trávi predvianočný večer doma so svojou opatrovateľkou Ashley (Olivia DeJonge). Lenže zdá sa, že tento večer bude oveľa dramatickejší. Niekto sa totiž začne dobýjať do domu. Filmu nechýba napätie, suchý čierny humor a niekoľko prekvapivých zvratov. Rozhodne odporúčame.

7. Nožnicovoruký Edward

Dobre, pre mnohých z nás je Nožnicovoruký Edward jednoznačnou vianočnou klasikou, ale asi uznáš, že nejde o film, ktorý by každé Vianoce hromadne pozerali masy divákov. Režisér Tim Burton nám rozpovedal magický a melancholický príbeh Edwarda (Johnny Depp), umelého človeka, ktorého vytvoril starý vynálezca (Vincent Price).

Nestihol ho však dokončiť, a tak mu namiesto rúk ostali nožnice. Keď sa Edward po rokoch izolácie dostane do malého mestečka, musí sa vysporiadať aj s predsudkami a zlobou. Ale možno sa mu napokon podarí nájsť aj lásku.

8. Predvianočná nočná mora

Keď už sme pri tom Burtonovi, rozhodne nesmieme zabudnúť na kultový muzikál Predvianočná nočná mora. Tim Burton ho síce „len“ produkoval a réžiu prenechal Henrymu Selickovi, ale snímka nesie všetky charakteristické znaky jeho filmov. Máme tu výraznú štylizáciu, skvelú atmosféru a výbornú hudbu a piesne od Dannyho Elfmana.

Príbeh sa odohráva v mestečku Halloween Town, ktorého kráľ Jack Skellington sa omylom dostane do Vianočného mesta. Je uchvátený novým sviatkom a rozhodne sa s ním zoznámiť svoje domovské mesto.

9. Black Christmas

Black Christmas od Boba Clarka by určite nemal ujsť žiadnemu milovníkovi hororov. Film má zmysel vidieť aj z toho dôvodu, že ide o jedného z prvých zástupcov takzvaného slasherového žánru. Vznikol dokonca celé štyri roky pred legendárnym Halloweenom. Black Christmas nás zavedie do dievčenského internátu, na ktorý zaútočí tajomný psychopatický vrah.

Na filme sa síce už trochu podpísal čas, ale stále ide o poriadne atmosférickú a napínavú žánrovku.

10. Batman sa vracia

Výborná komiksovka Batman sa vracia od Tima Burtona patrí k jeho najlepším dielam. Nové dobrodružstvo Brucea Wayna alias Batmana (Michael Keaton), ktorý sa teraz bude musieť popasovať s Penguinom (Danny DeVito) a Catwoman (Michelle Pfeiffer), má nádherne gotickú atmosféru a len tak prekypuje temnotou.

Odohráva sa navyše počas Vianoc, čo mu dodáva ďalší originálny feeling. Rozhodne jedna z najlepších batmanoviek.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.