Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Legendary Entertainment / MovieStillsDB

10 netradičných vianočných filmov, ktorými sa naladíš na novinku Šialená noc

Tak trochu iné vianočné filmy.

Do kín sa už tento týždeň dostane originálna čierna komédia Šialená noc, v ktorej bude Santa Claus čeliť ozbrojenému gangu násilníkov. Už z tohto krátkeho popisu je jasné, že rozhodne nepôjde o tradičný vianočný film.

Aby si sa naň dokázal adekvátne naladiť, prinášame ti tipy na 10 pozoruhodných nekonvenčných vianočných filmov. Nájdeš v nich overené klasiky, ale aj novšie snímky. Oproti bežným hrejivým vianočným filmom pôsobia mimoriadne sviežim dojmom.

1. Silent Night

Čiernohumorná a jemne hororová snímka Silent Night od Camille Griffin rozpráva o niekoľkých priateľoch, ktorí sa zídu na vianočnej večeri. Lenže už od začiatku je jasné, že tieto Vianoce nebudú úplne bežné. Koniec sveta už totiž klope na dvere.

Snímka má celkom originálny nápad, výborných hercov (Keira Knightley, Matthew Goode či Roman Griffin Davis) a funkčný čierny humor. Je síce pravdou, že záver je trochu diskutabilný, ale napriek tomu ide o originálny vianočný kúsok, ktorý za pozretie jednoznačne stojí.

2. Poľovačka na Santu

Akčná komédia Poľovačka na Santu od Eshoma a Iana Nelmsovcov rozpráva o zdeptanom a cynickom Santa Clausovi (Mel Gibson), ktorý už dávno stratil vianočného ducha. Do jeho života ale zasiahne rozmaznaný chlapec Billy (Chance Hurstfield), ktorý od neho dostane ako darček uhlie.

To ale Billy nemieni nechať len tak a objedná si nájomného vraha (Walton Goggins), aby známeho nosiča darčekov zlikvidoval. Uletený námet sa síce tvorcom nepodarilo vyťažiť úplne na dreň, Poľovačka na Santu však stále zostáva sympatickým a zábavným kúskom, ktorý ti predvianočný čas celkom určite spríjemní.

3. Smrtonosná pasca

Čo si budeme hovoriť, Smrtonosná pasca od Johna McTiernana je klasika, bez ktorej si Vianoce mnohí z nás ani nevedia predstaviť. V centre príbehu je policajt John McClane (Bruce Willis), ktorý sa nechtiac dostane do centra rukojemníckej drámy.

Psychopatický Hans Gruber (Alan Rickman) totiž vzal ako rukojemníkov ľudí v mrakodrape v Los Angeles a chystá sa ukradnúť cenné papiere za milióny dolárov. Má proti nemu ale McClane vôbec šancu? Pokiaľ si Smrtonosnú pascu ešte z nejakého dôvodu nevidel, rozhodne to naprav! Čaká ťa výborne nakrútený a herecky perfektný netradičný vianočný kúsok.

Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako si Slováci vychutnávajú tresku? Ukázali nám to v tejto kreatívnej výzve

4. Pasca na zlodeja

Hororovú čiernu komédiu Pasca na zlodeja natočil Chris Peckover a patrí k tým filmom, o ktorých je lepšie vedieť čo najmenej. Bez toho, aby sme prezrádzali zbytočne veľa, spomenieme, že príbeh sa točí okolo mladej Ashley (Olivia DeJonge), ktorá musí strážiť 12-ročného Lukea (Levi Miller).

Večer sa však trochu (dosť) zvrtne. A potečie pri tom krv. Pasca na zlodeja vyniká dobre napísaným scenárom, ktorý dokáže diváka poriadne prekvapiť, ale aj skvelými hereckými výkonmi mladých hercov. Čierny humor tiež funguje viac než dobre, takže by bola škoda túto snímku prehliadnuť.

5. Santa je úchyl!

Komédia Santa je úchyl! od Terryho Zwigoffa sa točí okolo zlodejov Willieho (Billy Bob Thornton) a Marcusa (Tony Cox), ktorí v prezlečení za Santa Clausa a jeho elfa chodia od jedného obchodného domu k druhému. Keď ale náhodou narazia na 8-ročného chlapca Thurmana (Brett Kelly), ich plány sa skomplikujú.

Snímku na svojich pleciach ťahá hlavne parádny Thornton, ktorý si svojho prechľastaného a nadávajúceho Santu strihol s evidentným potešením. Nezaostávajú však ani ostatní herci. Výborná čiernohumorná zábava. V roku 2016 si odbilo premiéru aj pokračovanie, to však už dopadlo výrazne horšie.

6. Krampus: Choď do čerta

Sympatická hororová komédia Krampus: Choď do čerta od Michaela Doughertyho nám predstaví jednu obyčajnú americkú rodinu, ktorá sa chystá prežiť vianočné sviatky. Keďže v nej však vládne napätie, zdá sa, že to budú poriadne rušné Vianoce. Aby toho nebolo málo, tak dorazí aj démonický Krampus, protipól Santa Clausa, ktorý si berie deti aj dospelých.

Snímka veľmi dobre balansuje na hrane komédie a hororu, nechýba jej výborne vykreslená vianočná atmosféra či parádni herci (Adam Scott, Toni Collette, Allison Tolman či Conchata Ferrell). Je síce pravdou, že z námetu sa dalo vydolovať viac, ale aj tak ide o príjemný kúsok.

7. Anna a apokalypsa

Vianočný zombie muzikál, to je žánrové spojenie, ktoré nedostávame úplne často. V prípade filmu Anna a apokalypsa však tento mix vyšiel výborne. Snímku natočil John McPhail a jej príbeh sa odohráva v malom americkom mestečku.

Predvianočný čas narušia krvilačné zombie a je práve na Anne (Ella Hunt) a jej priateľoch, aby sa pokúsili inváziu zastaviť. Film okrem sympatických hercov ponúka aj skvelú hudbu a humor. Zábavný a svieži kúsok!

8. Go

Krimi komédia Go od Douga Limana zrejme nie je v našich končinách príliš známa, čo je trochu škoda. Ide totiž o vydarenú snímku, ktorá určite urobí radosť všetkým milovníkom filmov Quentina Tarantina. V centre príbehu je niekoľko mladých ľudí, ktorí sa zapletú so svetom zločinu, pričom film je rozdelený na tri prepojené poviedky.

Filmu nemožno uprieť nápaditosť, super hercov (William Fichtner, Katie Holmes, J. E. Freeman či Timothy Olyphant) a skvelý audiovizuál. Za skúšku jednoznačne stojí.

nostalgické jedlá, jedlá z detstva, dukátové buchtičky, krupicová kaša, slovenské jedlá

Mohlo by ťa zaujímať:

10 milovaných jedál, ktoré sa nám neoddeliteľne spájajú s detstvom

9. Gremlins

Aj fantasy hororová komédia Gremlins už patrí k overeným vianočným klasikám. Snímka Joea Danteho sa točí okolo nezbedných malých potvoriek – gremlinov – ktoré sa však za „správnych“ okolností menia na krvilačné monštrá. A presne to sa stane, keď malý Billy Peltzer (Zach Galligan) obdrží svojho vlastného gremlina.

Film si dodnes ponechal výraznú dávku sviežosti a nápaditosti. Funguje v ňom humor aj napätie a vianočná atmosféra mu dodáva nezameniteľný punc. Snímka sa právom stala klasikou a rozhodne by si si ju mal pozrieť.

10. V Bruggách

Za zmienku jednoznačne stojí aj skvelá čierna krimi komédia V Bruggách, pod ktorou je podpísaný Martin McDonagh. Príbeh sa točí okolo nájomných zabijakov Raya (Colin Farrell) a Kena (Brendan Gleeson), ktorí sa na nejaký čas musia stiahnuť a ukryť sa vo vianočných Bruggách.

Pohoda sa ale veľmi rýchlo skončí, keď sa do veci vloží ich šéf Harry (Ralph Fiennes). McDonagh namiešal skutočne parádny kokteil humoru, vianočnej pohody, drsnosti, ale aj emócií. Výborní herci, skvelá atmosféra a perfektne napísaný scenár. Skvelá zábava.

Šialená noc

No a o čom bude novinka Šialená noc? Zoznámime sa v nej so životom unaveným a cynickým Santa Clausom (David Harbour), ktorý neznáša Vianoce a najradšej by sa na roznášanie darčekov vykašľal. Keď ale vstúpi do domu panovačnej Gertrude (Beverly D’Angelo), zistí, že jej rodinu prepadla skupina psychopatických násilníkov.

Po počiatočnom váhaní sa Santa rozhodne rodinke pomôcť a začne boj na život a na smrť! V ďalších úlohách sa vo filme objavia aj John Leguizamo, Alex Hassell, Alexis Louder, Edi Patterson, Cam Gigandet, Brendan Fletcher či Alexander Elliot. Trailer vyzerá naozaj dobre a láka na svižnú a primerane drsnú čiernu komédiu, ktorá nám predvianočný čas poriadne okorení. V kine ju teda určite nevynecháme.

Premiéra sa uskutoční už 8. decembra.

vianočné filmy, netradičné vianočné filmy, Šialená noc
CinemArt SK

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť