Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav
Zdroj: ©Shutterstock

10 nezmyselných zákonov a nariadení vo svete, pri ktorých si zaklopeš o čelo

(Ne)treba byť ostražitý.

Ak si myslíš, že niektoré naše zákony sú na hlavu, stačí pár kliknutí na internete. A tak sa dozvieš, že na tom nie sme až tak zle. Naopak, v niektorých veciach sme normálnejší. Za to, čo je u nás úplne bežné, ti inde hrozí nielen peňažná pokuta, ale aj väzenie. Toto je 10 bizarných zákonov, pri ktorých sa zamyslíš nad tým, v akom svete vlastne žiješ.

1. Sliepky majú zákaz

V malom americkom meste Quitman v štáte Georgia je nezákonné nechať svoje sliepky prebiehať cez cestu. Jednoducho povedané, zákon chce, aby mali majitelia svoje kurčatá neustále pod kontrolou. Zákon ich popisuje ako „kulinársku pochúťku posvätnú pre komunitu“. Možno práve preto si zaslúžia osobitný zákon.

2. Úsmev je povinnosť

Zákon v talianskom meste Miláno vyžaduje všade sa usmievať. Predpisuje to mestské nariadenie z čias Rakúsko-Uhorska, ktoré nebolo nikdy zrušené. Výnimky zahŕňali účastníkov pohrebu, nemocničných pracovníkov alebo tých, ktorí sú pri lôžku chorého člena rodiny. Pre všetkých ostatných neexistuje žiadne ospravedlnenie za mrzkosť, jedine pokuta.

3. Ktokoľvek môže použiť tvoj „trón“

Ak by si žil/a v Škótsku, musel/a by si komukoľvek dovoliť použiť tvoju toaletu. Ak si, naopak, ty potrebuješ odskočiť, stačí zaklopať na dvere a požiadať – a podľa zákona ti to nikto nemôže odoprieť.

bizarné zákony a nariadenia, zákony vo svete, legislatíva, kuriozity
Shutterstock

4. Nemôžeš zabudnúť na narodeniny

Samoa je štát, ktorý sa nachádza v Austrálii a Oceánii. Čím je zaujímavý? Okolo neho síce nič nie je, tamojší zákon však trestá zábudlivcov, ktorí si nespomenuli na narodeniny svojej manželky. Trestom nebude len tichá domácnosť, ale pobyt vo väzení. Síce nie je presne dané koľko, no aj deň na takom mieste je veľa.

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Mohlo by ťa zaujímať:

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

5. Ak tam chceš bývať, musíš vlastniť hrob

To, čo je na Slovensku bežné, je vo francúzskej dedine Sarpourenx zákonom nariadené. Miestny starosta totiž vydal edikt, ktorý obyvateľom prikazuje vlastniť miesto pre večný odpočinok na tamojšom cintoríne. Kto to nedodrží, bude prísne potrestaný. Aký trest by si však udelil mŕtvemu?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.