Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

10 nostalgických slovenských pesničiek, ktoré sme ako deti a tínedžeri milovali (2. časť)

Hity, na ktorých sme vyrastali.


Vítame ťa v ďalšom článku o nesmrteľných hudobných hitoch nášho detstva či dospievania. Jeden podobný článok sme ti na EMEFKA už predstavili, teraz ti pripomenieme ďalších 10 hitov, ktoré brázdili rádiá v 90. či v prvých rokoch nového milénia.

Nájdeme medzi nimi pesničky určené deťom, ale aj zadumaným tínedžerom. Niektoré z nich sa dodnes s úspechom hrajú v rádiách, iné už pôsobia skôr ako milá nostalgická spomienka. Pri ich počúvaní sa však aspoň na chvíľu zaručene vrátiš do detstva.

1. No Name: Žily

Popový hit s výrazným emo nádychom Žily od kapely No Name dodnes môžeš počuť v slovenských rádiách. „Od januára cez leto a celým rokom, ja blázon ľúbil som ťa a zostal len otrokom. Ďakujem ti že sme spolu žili, preťal som si žily,“ spieva zachmúrený Igor Timko. Ďalej sa v piesni sťažuje, že svojej milovanej kúpil kvety, ktorá mu za to vzala aj posledné cigarety, no napriek tomu vie, že po ich rozchode to už nie je ono:

„Nepoznávam seba, odkedy ťa nepoznám, bolo mi to treba, bolo treba nám. Ja cítim, zostal som v tom iba sám.“ Pieseň vyšla na druhom albume No Name s názvom Počkám si na zázrak v roku 2000 a okamžite sa stala hitom. Niet divu. Jej baladický a smutný tón iste sadol do nálady mnohým mladým, ktorí práve prežívali vzťahové problémy a najrôznejšie krízy.

2. Martin Madej: Ferrari

Opomenúť nesmieme ani Martina Madeja, ktorému sme sa venovali aj v našom minulom článku. Martin má na konte viacero chytľavých hitov, medzi ktoré iste patrí aj song Ferrari. Spevák si v ňom predstavuje, aké to bude, keď „príde raz na Ferrari“ a ako sa jeho dievča „bude krásne červenať“. Stret s realitou je ale neúprosný, no Martin, našťastie, nestráca nadhľad: „A tak si vravím: Čo by si chcel? Zatiaľ nám stačí aj bicykel.“

Neskôr sa dokonca púšťa do filozofických úvah, ktoré deckám iste pripadali nesmierne hlboké: „Život je rýchly ako Ferrari, občas aj pekný, keď sa podarí.“ Pesnička vyšla na albume Martin Madej v roku 1998. Samotný spevák ostal hudbe verný dodnes. Na VŠMU vyštudoval muzikálové herectvo, účinkuje v rôznych muzikáloch a pôsobí aj ako producent.

3. Michaela Pašteková: So mnou nikdy nezostarneš

Michaela Pašteková bola ďalšou hudobnou hviezdičkou na slovenskom nebi 90. rokov. Hitmi ako Sprayer frayer či Nikdy nezober drogu dokázala preraziť nielen u nás, ale napríklad aj v susednom Česku. Medzi jej overené hity patrí aj pesnička So mnou nikdy nezostarneš, ktorá vyšla v roku 1996 na albume Hey Pepe! V energiou nabitom songu speváčka prezrádza, že s ňou „nikdy nezostarneš.“

Nájdeme tam aj priame výzvy na to, aby si človek užíval život naplno: „A tancuj, tancuj, daj si znova šancu a ži! No a čo?“ a dokonca aj anglickú pasáž: „Yo o – check it – yo o – hey!“ , ktorej sme síce nerozumeli, ale vedeli sme, že je cool, a to bohato stačilo. Michaela Pašteková s hudbou sekla v osemnástich rokoch, následne vyštudovala VŠMU, na ktorej dnes aj prednáša.

4. Noga & Skrúcaný: Dievča z Tokia

Mladšie ročníky sa nad tým asi budú uškŕňať, ale my starší vieme, že duo Miro Noga a Štefan Skrúcaný patrilo v divokých 90. rokoch k topke humoristov. Stačí si spomenúť na ich legendárny televízny kabaret Telecvoking, v ktorom si s gustom robili srandu z politiky. Rozbehli to ale aj na hudobnej scéne a viaceré ich piesne sa stali hitmi. Patrí sem aj humoristicky ladená pieseň Dievča z Tokia. V nej sa vyznávajú z toho, ako im „haraší“ z Yoko:

„Haraší mi z teba Yoko, ani nevieš Yoko ako. Kvôli tebe chcem byť samuraj, príď a moje sny mi nebúraj.“ V texte nájdeme všetky možné motívy, ktoré si spájame s Japonskom: sakury, karate, saké či horu Fudži. Speváci majú dokonca „od lásky šikmé oči“. Pesničku môžeš nájsť na albume Molotow Cocktail, ktorý vyšiel v roku 1995.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 nostalgických slovenských pesničiek, ktoré sme ako deti milovali

5. Team: Reklama na ticho

V prípade Reklamy na ticho od kapely Team zamierime do konca 80. rokov. Treba ale povedať, že pesnička je medzi slovenskými rádiami dodnes obľúbená a my ju vlastne stále máme celkom radi. Text už tiež vieme prakticky naspamäť: Reklamu na ticho dnes v telke dávajú, každý z nás spozornie, len čo zbadá ju. Reklama na ticho, ten súčasný hit, krásnym tichom z dovozu, naplňte svoj byt.“

Ďalej Paľo Habera upozorňuje, že treba vystáť rad pred „tuzákom“, aby sme si mohli vychutnať „ticho v konzervách a plechovkách od coca-coly“. Veru, také ticho a pokoj by sme aj v dnešnej rýchlej a hektickej dobe prijali. A asi by sme si naň vystáli aj ten „dlhý, pomalý“ rad. Reklama na ticho sa objavila na debutovom albume, nazvanom podľa kapely, čiže Team. Vyšla v roku 1988.

6. IMT Smile: Veselá pesnička

Skupine IMT Smile sa v začiatkoch podarilo preraziť melancholickými, pesimistickými pesničkami typu Ľudia nie sú zlí či Veselá pesnička. Veselá pesnička vlastne vôbec nie je veselá, keďže v nej Ivan Tásler čaká „na slobode, kedy bude slušnosť v móde“ a na to „kedy budú ľudia ľuďmi“.

Ďalej nám ponúka pohľad na neutešenú realitu 90. rokov: „Korupcie, škandály, kam sme sa to dostali. Drogy, zbrane, mafie, kto je sviňa, prežije“. Pesimisti by povedali, že sa odvtedy príliš nezmenilo a text je vlastne stále aktuálny: „Charakter sa nenosí, ak máš prachy, niekto si!“ Pieseň vyšla na albume Valec z roku 1998.

7. Jana Kirschner: V cudzom meste

V 90. rokoch odštartovala svoju kariéru aj Jana Kirschner. Po debutovom albume z roku 1996 vydala v roku 2000 aj populárny album V cudzom meste, z ktorého pochádza aj rovnako obľúbená rovnomenná pieseň. Melancholický hit zaujme Janiným spevom aj textom. „Nič už nie je také, aké bolo predtým, už nemôžem dýchať a celé noci nespím. Bývam v cudzom meste, plnom cudzích ľudí, v cudzom byt spávam, strach ma zo sna budí“.

Ďalej sa dozvedáme, že pocit okolitej cudzoty je zrejme zapríčinený rozpadom vzťahu. „Všetko je tu cudzie, slová aj dotyky. Všetko je tu cudzie, keď tu nie si ty“. Slušná pesnička, ktorá určite mnohým (nielen) mladým dokázala prehovoriť do duše. Niet sa teda čo čudovať, že ju stále s úspechom hrajú rôzne rozhlasové stanice.

8. Horkýže Slíže: Vlak

Rockové piesne kapely Horkýže Slíže sú nerozlučne späté s dospievaním mnohých z nás. Chytľavé refrény, vtipné texty a sem-tam nejaký ten vulgarizmus. Čo viac si môže puberťák želať, že? Skupina vydala prvý album V rámci oného v roku 1997, v roku 2002 ale prerazila výraznejšie s albumom Kýže sliz, ktorý sa stal komerčne najúspešnejším. Jednou z jeho najznámejších piesní je práve Vlak.

„Rýchlik na tretej koľaji, rýchlik na tretej koľaji, postojí ti v pekle, že vraj i v raji. Predavačka stieracích losov je špatná jak zubatá s kosou,“ začína song. Ďalej sa v ňom variujú známe klišé z hororov: „Odchádza vlak, odchádza vlak z Trenčína do Šaštína, v kupé sedíš ty a vrah“ či „Len ty a vrah, to sú tvoje horory na videu. Hľadáme strach, pochováme sladkých nocí ideu“. Objavia sa aj démoni, upíri, Saxana, Dracula či skrvavené cucfleky. Skrátka srandy kopec.

Mohlo by ťa zaujímať:

Populárne produkty z teleshoppingu, ktoré si určite chcel mať doma aj ty

9. Gladiator: Láska

Obísť nesmieme ani veľký hit Láska od skupiny Gladiator. Ten je, nuž, o láske. „Bol som o krok bližšie k láske, dnes už o nej len píšem básne hore v podkroví, tam kde holuby si ju vyznávajú. Skúšal som ju všade vypátrať, či nemôžem ju vyhrať v kartách, a či náhodou nie je vo víne, tak ako pravda,“ začína spievať Miko Hladký.

Okrem toho sa sťažuje, že láska sa „v obchodoch nedá kúpiť, v domoch lásky ponúknu ti iba falošnú, lásku na krátko, prachy za klamstvo“. Tiež je podľa neho škoda, že „láska nie je ako šťastie, že si už raz aj na mňa sadne, keď sa unaví“. Láska vyšla na albume Babylon Hotel v roku 2000, prakticky okamžite sa medzi poslucháčmi chytila a dodnes patrí k evergreenom slovenských rozhlasových staníc.

10. Jana Kirschner: Modrá

Článok ukončíme ešte jednou piesňou z dielne Jany Kirschner. Modrá pochádza z vyššie menovaného albumu V cudzom meste z roku 2000 a patrí medzi najznámejšie songy tejto talentovanej speváčky. Textu nechýba romantická nálada, lyrická pôsobivosť a švih: „Mesiac sedí na strome, niekto klope v mojom sne, chcem takého ako ty si, zo mňa celkom opitý“.

No a refrén je už tiež klasikou: „Môžme behať bosí a nahí ako vtedy, keď si bol malý chlapec, čo sa časom mení. Mám, stále ťa mám. Ležíš so mnou na perách, do mňa padáš ako dážď, si tu so mnou, kým ja spím“. A tak ďalej, text určite dobre poznáš. Bol to práve album V cudzom meste, ktorý Janu Kirschner katapultoval medzi najobľúbenejšie slovenské hudobné hviezdy, a ďalšie albumy tento jej status len potvrdili.

Prvú časť tohto článku nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť