Nedeľa 24.10.2021
sk
Kvetoslava
cz
Nina

Zrejme každý sa rád aspoň na chvíľu v myšlienkach vráti do detstva. Vtedy sa nám všetko zdalo byť akési jednoduchšie a zábavnejšie. Iste za to môže nostalgické skreslenie, ale faktom je, že dospievanie v 90. či prvých rokoch nového milénia máme už navždy pevne zafixované v pamäti ako obdobie nevinnosti, prvých lások aj tínedžerských problémov.

Radia sa k nemu aj rôzne fenomény doby ako kartičky Pokémon, GameBoy, časopis Bravo, videohry typu Age of Empires, Duke Nukem 3D či Dyna Blaster, ale aj konkrétne popové pesničky. V tomto článku ti ponúkneme výber 10 prvotriedne nostalgických peciek od slovenských interpretov, ktoré sme ako deti a dospievajúci milovali.

1. Michaela Pašteková: Sprayer frayer

Je asi bez debaty, že Miška Pašteková bola jednou z najväčších hviezd detí a tínedžerov divokých 90. rokov. Jej najväčším hitom bol zrejme práve song Sprayer frayer. V ňom nám speváčka zaspievala príbeh nešťastného sprejera, ktorý má opletačky s trochu natvrdlým policajtom (vo videoklipe si ho zahral Peter Batthyany).

Zároveň nezabúda dodať, že policajt si vyhliadol chudáka sprejera, ktorý „písal na stenu sprejom ľúbim ťa“, ale nevšimol si feťákov o ulicu vedľa. Pesničke sa mimoriadne darilo nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku, kde okupovala prvé miesta hitparád.

Miška Pašteková bola súčasťou projektu Peter Nagy a deti, ktorý sa snažil do slovenského prostredia uviesť spevácku hviezdu typu Britney Spears. Spevu sa venovala od ôsmich rokov, ale po dovŕšení osemnástich rokov dala hudobnej kariére zbohom a vyštudovala estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Venuje sa dejinám umenia, estetike, filozofii a teórii fotografie a prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej hudobná kariéra ale ostane už navždy zapísaná v mysliach detí a tínedžerov, ktorí vyrastali v 90. rokoch. A treba povedať, že zaslúžene, pretože jej piesne sú neuveriteľne chytľavé.

2. Martin Madej: Bobi

Ďalšou speváckou ikonou 90. rokov bol Martin Madej, ktorý tiež spolupracoval s Petrom Nagyom. Jeho najznámejším hitom je singel Bobi o rovnomennom psíkovi. Ten spevákovi vystrájal samé problémy a dokonca mu zjedol kocku lega z jeho obľúbeného lietadla. Psík teda dostane poriadnu dávku preháňadla, aby z neho kocka vypadla.

Kultový refrén si asi stále dobre pamätáš: „Potlač Bobi, lééébo chcem naspäť to lééégo, potlač Bobi poriadne, nech to z teba vypadne!“ A iste si pamätáš aj to, že z Bobiho napokon vypadne celá stavebnica. Martin Madej sa spevu začal venovať už v piatich rokoch, masovo známym sa stal ako osemročný. Neskôr vyštudoval Vysokú školu múzických umení, odbor muzikálové herectvo. V súčasnosti pôsobí v rôznych divadlách, ale aktívny je aj ako hudobný producent.

3. Darina Rolincová: Čo o mne vieš

Keď bola Dara Rolins ešte Darina Rolincová, nahrala v roku 1988 singel Čo o mne vieš z rovnomenného albumu. Pieseň oficiálne spadá ešte do konca 80. rokov, ale v nasledujúcom desaťročí sa stala medzi mladými poriadne populárnou.

Témou je, ako inak, školská láska. „Do všetkých lavíc píšeš, tak ako básnik, že si sa do mňa práve trochu zbláznil,“ spieva speváčka, pričom nezabudne svojmu zamilovanému nápadníkovi pripomenúť: „Lenže sa mýliš. Čo o mne vieš, čo o mne vieš, čo o mne jéjéjéjé vieš.“

Sympatická pesnička, ktorá iste mnohých z nás okamžite vráti do detstva a možno si pri nej spomenieme aj na vlastné prvé školské lásky. Dara Rolins má na konte veľké množstvo albumov a dodnes patrí k úspešným slovenským speváčkam.

4. Petra Jurinová: Vadí nevadí

Petra Jurinová je ďalšou stálicou slovenskej hudobnej scény 90. rokov. Svoju kariéru odštartovala v roku 1995 albumom Petra a kamoši – Slnko vkĺzlo do ulíc, jej posledným albumom (ak nerátame rôzne výbery, ktoré vyšli aj neskôr) bola Amerika z roku 1999. Pesnička Vadí nevadí pochádza práve z jej posledného albumu.

Aj v tomto prípade sa text točí okolo mladej lásky. „Si do mňa a ja som do teba, už to o nás všetci hovoria, lenže ty mi slovka nepovieš, hanbíš sa, a tak neviem, či ma chceš.“ Okrem Vadí nevadí má na konte aj hity Nemám rada boxerov či Kocúr Jonatán. Venovala sa moderovaniu relácií Sobotníček, Je tu Yeti, Superchyty či Rozhľadňa. Neskôr vyštudovala právo, vydala sa a s manželom vychováva malého synčeka Riška.

5. Iné Kafe: Ráno

Iné Kafe patrilo medzi najpočúvanejšie kapely, a to najmä medzi tínedžermi, ktorí sa trápili s nepochopením okolia, sypali sa na nich problémy a mali pocit, že im nikto nerozumie. Práve o takomto „teen angste“ sa spieva aj v notoricky známom hite Ráno. Ten vyšiel na albume Je tu niekto?, tesne po skončení 90. rokov, v roku 2000.

„Keď máš doma opäť ďalší problém, keď fotra s matkou berú zas tie staré mindráky, že neuspel si opäť v škole, jak sa to správaš a čo to nosíš za známky. Keď frajerka ti spáva s iným, s ktorým si včera pil minimálne do rána. A sám si opäť zostal s tými, ktorí ťa vedú nevieš kam,“ začína chytľavá pieseň a pokračuje povzbudivým refrénom:

„Keď včera bola tma, tak dnes príde ráno a s ním sa skončí sen, čo kradol ti spánok. A svitanie ti úsmev na tvári pripraví. A ty vyhráš ten boj o kľúče od klietky, a aj keď budeš sám, sám proti všetkým, ešte nič nekončí, naopak, všetko práve začína.“

Čo si budeme hovoriť, Iné Kafe mnohým mladým hovorilo z duše a presne dokázalo vystihnúť ich pocity. Určite teda nie sme sami, kto sa k tejto piesni pravidelne vracia. O jej obľúbenosti, napokon, svedčí aj fakt, že ju stále hrajú naše rádiá.

6. Martin Madej: Mám dobrú babu

Nič sa nedá robiť, Martin Madej a Michaela Pašteková boli svojho času takí obľúbení, že ich musíme spomenúť ešte raz. V prípade prvého menovaného sme vybrali song Mám dobrú babu. V nej sa spevák chvastá, že je najväčší borec, keďže vďaka svojej frajerke „v škole nemá nerváky“, pretože mu posiela ťaháky.

A keď „sa mu život hnusí“ posiela mu pusy. Vyznáva sa tiež zo stresu školského života, v ktorom ho čakajú „zas iba samé, samé poučky, zas iba samé, samé čísla“ a samé skúšanie. Áno, to deptalo aj nás. Škoda, že väčšina z nás nemala takú dobrú babu ako Martin. Nás dievčatá totiž s gustom ignorovali, ach jo.

Za zmienku stojí aj videoklip, ktorý sa silou-mocou snažil byť cool, hip a fresh (ako vlastne všetky klipy tej doby). A čo si budeme hovoriť, v tých deväťdesiatkach naozaj cool bol (aspoň v našich očiach). Martin Madej má na konte aj hitovky Ferrari, Indián či Kanibali.

7. MC Erik & Barbara: Sen

Popové duo MC Erik & Barbara tvorili skladateľ a spevák Erik Aresta a speváčka Barbara Haščáková a v minulosti boli idolmi mnohých romantických duší. Zrejme ich najúspešnejším singlom je Sen s nezabudnuteľným refrénom: „Stál tam on a možno chcel byť mojím snom, stál s nesmelým pohľadom a možno hviezdy padali, keď moje oči plakali, možno mal ma veľmi rád, len mi to nechcel dokázať, bál sa mi svoje srdce dať.“ Neklam, že ťa to v mladosti nedojímalo! Pieseň vyšla na albume Second v roku 1996.

Duo bolo hudobne aktívne v rokoch 1995 až 1998, potom krátko aj v roku 2010, keď vyšla výberovka ich najväčších hitov v novom prespievaní. Erik Aresta pôsobí ako DJ v Prahe, Barbara Haščáková vydala aj niekoľko sólových albumov, v roku 2000 sa odsťahovala do USA. V roku 2014 sa vrátila do hudobného sveta a s Mirom Jarošom naspievala duet Nepozerám.

8. Michaela Pašteková: Nikdy nezober drogu

Michaela Pašteková okrem legendárneho Sprayera frayera nahrala aj viacero ďalších hitov. Veľa z nich malo patrične výchovný aspekt, ako napríklad Nikdy nezober drogu. V nej speváčka upozorňovala mladých, aby sa drogám oblúkom vyhli. „Maj si tie rýchle motorky, vlasaté bosorky, len nikdy nezober drogu!“ spievala.

Zdôrazňovala tiež, že drogy ponúkajú len ilúziu a klam: „Žije sa celkom zázračne, kým niekto rýpať nezačne. Kdejaký pako povie ti, že po droge krásne poletíš“, ale napokon nasleduje tvrdý pád: „Kto padá, padá, padá, padá stále. Padá, padá, padá na dno!“ Chvályhodné. Ktovie, či si vďaka jej piesni aspoň niektorí mladí radšej dvakrát rozmysleli, či drogy skúsia. Z ďalších singlov speváčky nesmieme zabudnúť na Mandarínku Darinku, So mnou nikdy nezostarneš, Kam pláva moja posteľ či Kaleráby.

9. Zlatá brána: Bola raz malá hviezdička

Zlatá brána bola hudobná relácia, ktorá sa vysielala v 70. až 90. rokoch. Zameriavala sa hlavne na detské pesničky, ktoré vychádzali aj na platniach či audiokazetách. Medzi najobľúbenejšie patrí určite Bola raz jedna hviezdička. Tá sa tešila popularite najmä v období vianočných sviatkov.

„Bola raz malá, malá hviezdička, zviedla ju mliečna, mliečna cestička. Zvolala zbohom, družice, vidieť chcem svetov tisíce“, týmito slovami sa tento známy song začína. Zlatá brána vyprodukovala aj ďalšie populárne piesne, napríklad Klope dáždnik, Čumbulák (vesmírny je bubák) či Bryndza.

10. Peter Nagy a deti: Poď hrať ping pong

Poď hrať ping pong patrí k hitom skupiny Peter Nagy a deti, ktorá naspievala zrejme tie najväčšie hity 90. rokov (patrili do nej aj Martin Madej či Miška Pašteková). V tejto konkrétnej pesničke sa môžeme stretnúť s hravým nonsensovým textom, ktorý je postavený na „pinkaní slovíčok“ či rôznych jazykolamoch.

„Dala baba Halabala cukor na koláč, dala baba Halabala cukor na koláč, dala baba Halabala cukor na koláč a presladila ho! Tato na to za to takto pokrútil hlavou, tato na to za to takto pokrútil hlavou, tato na to za to takto pokrútil hlavou a nechal koláč tak.“ Práve celková hravosť a uvoľnenosť patrila k hlavným plusom pesničky. Jej chytľavá melódia sa následne postarala o to, že nám celá pesnička uviazla v hlave a my sme si ju neustále pospevovali. A kto tvrdí, že nie, ten to robí dodnes!


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť