Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 12.7.2024
sk
Nina
cz
Bořek
Zdroj: ©Shutterstock

10 nostalgických slovenských piesní, ktoré sme v detstve milovali všetci

Pesničky, ktoré sprevádzali detstvom a dospievaním nejedného z nás.

Zrejme každý sa rád aspoň na chvíľu v myšlienkach vráti do detstva. Vtedy sa nám všetko zdalo byť akési jednoduchšie a zábavnejšie. Iste za to môže nostalgické skreslenie, ale faktom je, že dospievanie v 90. či prvých rokoch nového milénia máme už navždy pevne zafixované v pamäti ako obdobie nevinnosti, prvých lások aj tínedžerských problémov.

Radia sa k nemu aj rôzne fenomény doby ako kartičky Pokémon, GameBoy, časopis Bravo, videohry typu Age of Empires, Duke Nukem 3D či Dyna Blaster, ale aj konkrétne popové pesničky. V tomto článku ti ponúkneme výber 10 prvotriedne nostalgických peciek od slovenských interpretov, ktoré sme ako deti a dospievajúci milovali.

1. Michaela Pašteková: Sprayer frayer

Je asi bez debaty, že Miška Pašteková bola jednou z najväčších hviezd detí a tínedžerov divokých 90. rokov. Jej najväčším hitom bol zrejme práve song Sprayer frayer. V ňom nám speváčka zaspievala príbeh nešťastného sprejera, ktorý má opletačky s trochu natvrdlým policajtom (vo videoklipe si ho zahral Peter Batthyany).

Zároveň nezabúda dodať, že policajt si vyhliadol chudáka sprejera, ktorý „písal na stenu sprejom ľúbim ťa“, ale nevšimol si feťákov o ulicu vedľa. Pesničke sa mimoriadne darilo nielen na Slovensku, ale aj v susednom Česku, kde okupovala prvé miesta hitparád.

Miška Pašteková bola súčasťou projektu Peter Nagy a deti, ktorý sa snažil do slovenského prostredia uviesť spevácku hviezdu typu Britney Spears. Spevu sa venovala od ôsmich rokov, ale po dovŕšení osemnástich rokov dala hudobnej kariére zbohom a vyštudovala estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Venuje sa dejinám umenia, estetike, filozofii a teórii fotografie a prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jej hudobná kariéra ale ostane už navždy zapísaná v mysliach detí a tínedžerov, ktorí vyrastali v 90. rokoch. A treba povedať, že zaslúžene, pretože jej piesne sú neuveriteľne chytľavé.

2. Martin Madej: Bobi

Ďalšou speváckou ikonou 90. rokov bol Martin Madej, ktorý tiež spolupracoval s Petrom Nagyom. Jeho najznámejším hitom je singel Bobi o rovnomennom psíkovi. Ten spevákovi vystrájal samé problémy a dokonca mu zjedol kocku lega z jeho obľúbeného lietadla. Psík teda dostane poriadnu dávku preháňadla, aby z neho kocka vypadla.

Kultový refrén si asi stále dobre pamätáš: „Potlač Bobi, lééébo chcem naspäť to lééégo, potlač Bobi poriadne, nech to z teba vypadne!“ A iste si pamätáš aj to, že z Bobiho napokon vypadne celá stavebnica. Martin Madej sa spevu začal venovať už v piatich rokoch, masovo známym sa stal ako osemročný. Neskôr vyštudoval Vysokú školu múzických umení, odbor muzikálové herectvo. V súčasnosti pôsobí v rôznych divadlách, ale aktívny je aj ako hudobný producent.

3. Darina Rolincová: Čo o mne vieš

Keď bola Dara Rolins ešte Darina Rolincová, nahrala v roku 1988 singel Čo o mne vieš z rovnomenného albumu. Pieseň oficiálne spadá ešte do konca 80. rokov, ale v nasledujúcom desaťročí sa stala medzi mladými poriadne populárnou.

Témou je, ako inak, školská láska. „Do všetkých lavíc píšeš, tak ako básnik, že si sa do mňa práve trochu zbláznil,“ spieva speváčka, pričom nezabudne svojmu zamilovanému nápadníkovi pripomenúť: „Lenže sa mýliš. Čo o mne vieš, čo o mne vieš, čo o mne jéjéjéjé vieš.“

Sympatická pesnička, ktorá iste mnohých z nás okamžite vráti do detstva a možno si pri nej spomenieme aj na vlastné prvé školské lásky. Dara Rolins má na konte veľké množstvo albumov a dodnes patrí k úspešným slovenským speváčkam.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

4. Petra Jurinová: Vadí nevadí

Petra Jurinová je ďalšou stálicou slovenskej hudobnej scény 90. rokov. Svoju kariéru odštartovala v roku 1995 albumom Petra a kamoši – Slnko vkĺzlo do ulíc, jej posledným albumom (ak nerátame rôzne výbery, ktoré vyšli aj neskôr) bola Amerika z roku 1999. Pesnička Vadí nevadí pochádza práve z jej posledného albumu.

Aj v tomto prípade sa text točí okolo mladej lásky. „Si do mňa a ja som do teba, už to o nás všetci hovoria, lenže ty mi slovka nepovieš, hanbíš sa, a tak neviem, či ma chceš.“ Okrem Vadí nevadí má na konte aj hity Nemám rada boxerov či Kocúr Jonatán. Venovala sa moderovaniu relácií Sobotníček, Je tu Yeti, Superchyty či Rozhľadňa. Neskôr vyštudovala právo, vydala sa a s manželom vychováva malého synčeka Riška.

5. Iné Kafe: Ráno

Iné Kafe patrilo medzi najpočúvanejšie kapely, a to najmä medzi tínedžermi, ktorí sa trápili s nepochopením okolia, sypali sa na nich problémy a mali pocit, že im nikto nerozumie. Práve o takomto „teen angste“ sa spieva aj v notoricky známom hite Ráno. Ten vyšiel na albume Je tu niekto?, tesne po skončení 90. rokov, v roku 2000.

„Keď máš doma opäť ďalší problém, keď fotra s matkou berú zas tie staré mindráky, že neuspel si opäť v škole, jak sa to správaš a čo to nosíš za známky. Keď frajerka ti spáva s iným, s ktorým si včera pil minimálne do rána. A sám si opäť zostal s tými, ktorí ťa vedú nevieš kam,“ začína chytľavá pieseň a pokračuje povzbudivým refrénom:

„Keď včera bola tma, tak dnes príde ráno a s ním sa skončí sen, čo kradol ti spánok. A svitanie ti úsmev na tvári pripraví. A ty vyhráš ten boj o kľúče od klietky, a aj keď budeš sám, sám proti všetkým, ešte nič nekončí, naopak, všetko práve začína.“

Čo si budeme hovoriť, Iné Kafe mnohým mladým hovorilo z duše a presne dokázalo vystihnúť ich pocity. Určite teda nie sme sami, kto sa k tejto piesni pravidelne vracia. O jej obľúbenosti, napokon, svedčí aj fakt, že ju stále hrajú naše rádiá.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.