Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Veľkú pozornosť si vo filmoch či seriáloch nezískavajú len ľudskí herci a herečky. Rovnako sa cenia aj ich zvierací kolegovia. Zvierací herci vystupujú vo filmoch už od nepamäti, ktorí z nich ale patria medzi tých najobľúbenejších? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.

1. Keiko

Keiko, samec veľkej kosatky, si vyslúžil priazeň divákov, keď si zahral v známej rodinnej trilógii Zachráňte Willyho! Narodil sa v roku 1977 a od roku 1979 vystupoval vo viacerých akváriách a zábavných parkoch.

Po premiére prvého dielu Zachráňte Willyho! sa Keiko stal miláčikom divákov, a dokonca prebiehali aj pokusy o jeho vypustenie do oceánu. Kritici ale pripomínali, že vzhľadom na fakt, že Keiko strávil dlhú dobu v zajatí, pobyt v nehostinných vodách oceánu by mu mohol robiť veľké problémy a nemusel by ani prežiť.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Keiko_(killer_whale)#/media/File:KeikoOrcaFreeWillyDec98.jpg)

Okrem trilógie Zachráňte Willyho! si zahral aj v niekoľkých telenovelách a boli mu tiež venované aj dva dokumenty: Keiko: The Untold Story (2010) a The Whale Who Would Not Be Freed (2013). Zomrel 12. decembra 2003 vo veku 27 rokov.

2. Bart the Bear

Aj Bart the Bear patril k mimoriadne známym zvieracím hercom a objavil sa v množstve rôznych filmov. Hnedý medveď kodiak sa narodil 19. januára 1977 v zoologickej záhrade v americkom Marylande.

Už vo veku piatich rokov si ho však zobrali pod ochranné krídla tréneri zvierat Doug a Lynne Seusovci. Tí trénovali zvieratá pre filmové účely a Bart sa pod ich vedením čoskoro vypracoval na vyhľadávaného herca.

Jon Freeman/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bart_the_Bear#/media/File:Bart_the_Bear_and_Doug_Seus.jpg)

Jeho prvým filmom bol western Windwalker z roku 1981. Okrem toho sme ho mohli vidieť aj v kultovej dráme Medveď (1988) od Jeana-Jacquesa Annauda či známych hitoch Legenda o vášni (1994) a 12 opíc (1995).

V roku 1998 dokonca poctil divákov a hercov svojou prítomnosťou na odovzdávaní Oscarov. Hercovi Mikeovi Myersovi doniesol obálku s víťazom v kategórii najlepší strih zvuku priamo na javisko. Posledným Bartovým filmom bola komédia Blázni v parku z roku 1998. Bart the Bear zomrel 10. mája 2000 vo veku 23 rokov.

3. Flipper

Meno Flipper je v prostredí filmu, pravdaže, dobre známe. Filmy a seriály s delfínom tohto mena vznikali od roku 1963. Vtedy uzrel svetlo sveta prvý film, ktorý sa následne dočkal pokračovania, televízneho seriálu, ako aj filmového a televízneho remaku. V našich končinách bola zrejme najznámejšia seriálová verzia z roku 1995.

Flippera si v pôvodnom filme a seriáli zahralo rovno päť delfínov menom Susie, Patty, Squirt, Scotty a Kathy. Pre niektoré scény bol využitý aj šiesty delfín menom Clown, ktorý dokázal viaceré triky.

Metro-Goldwyn-Mayer

4. Pal

Pod menom Pal sa skrýva pes kólie dlhosrstej, ktorá vošla do filmovej histórie pod menom Lassie. Tohto oddaného psíka si Pal zahral v niekoľkých filmoch aj seriáloch. A hoci sme sa neskôr dočkali aj novších verzií tohto známeho príbehu, práve Pal bol prvým psom v histórii, ktorý si Lassie zahral.

Narodil sa 4. júna 1940 v americkej Kalifornii a následne ho trénoval skúsený Rudd Weatherway. Pal si svoju premiéru odbil v roku 1943, keď stvárnil Lassie v snímke Lassie Come Home.

Nasledovali pokračovania Son of Lassie (1945), Courage of Lassie (1946), Hills of Home (1948), The Sun Comes Up (1949) a Challenge to Lassie (1950). Posledným Palovým filmom bol titul The Painted Hills (1951). Okrem toho si Lassie zahral aj v dvoch epizódach rovnomenného seriálu. Pal zomrel 18. júna 1958 vo veku 18 rokov.

Dell Mulmey/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Pal_(dog)#/media/File:Pal_as_Lassie_1942.JPG)

5. Moose

Roztomilý teriér Jacka Russella menom Moose sa stal najznámejším vďaka svojej účasti v populárnom sitcome Frasier. Narodil sa 24. decembra 1990 na Floride, ale jeho pôvodní majitelia mali problém ustáť jeho divokejšiu povahu. Napokon ho teda zverili do rúk trénerov, ktorí sa špecializovali na výcvik psov pre filmy a seriály, a Moose sa stal jedným z najobľúbenejších zvieracích hercov.

Okrem seriálu Frasier si zahral aj v niekoľkých reklamách a tiež v celovečeráku Môj pes Skip z roku 2000. V roku 2000 odišiel do dôchodku a v roku 2006 vo veku 15 rokov zomrel. Jeho syn Enzo po ňom prebral hereckú štafetu a nastúpil na jeho miesto v spomínanom seriáli Frasier.

NBC

6. Crystal

Opička Crystal je mimoriadne plodnou herečkou. Narodila sa 6. mája 1994 a už od útleho veku ukazovala pozoruhodný talent pre herectvo.

Zahrala si v mnohých filmoch, za všetky môžeme spomenúť napríklad komédiu Dr. Dolittle (1998), Prci, prci, prcičky (1999), Vo štvorici po opici II (2011), Kúpili sme Zoo (2011) či seriál Teória veľkého tresku. Medzi jej posledné tituly patrí bollywoodsky film Total Dhamaal z roku 2019.

Keith McDuffee/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_the_Monkey#/media/File:Crystal_the_Monkey_at_SDCC_2012_(cropped).jpg)

7. Air Buddy

Zlatý retriever Air Buddy sa narodil 23. marca 1988 a zahral si napríklad v seriáli Plný dom (1995), ale aj vo filmoch Psí život (1995) a Lietajúci Bud (1997). Odniesol si aj dve nominácie na cenách Kids‘ Choice Awards v kategórii najobľúbenejší zvierací herec.

Pôvodne bol trénovaný ako športový pes pre basketbal, futbal či hokej. Práve basketbal bol jeho obľúbeným športom, prezývali ho dokonca „psí Michael Jordan“. V roku 1998 ale dostal rakovinu a 10. februára toho istého roku vo veku 9 rokov zomrel.

Buddy Films Inc.

8. Uggie

Parson Russell teriér menom Uggie sa narodil v roku 2002. Prejavoval sa ako mimoriadne temperamentný psík a jeho často deštruktívna povaha spôsobila, že sa ho vzdali celkovo dvaja majitelia. Potom si ho však adoptoval tréner Omar Von Muller. Prvé Uggieho úlohy boli v rôznych reklamách. Jeho prvým celovečerákom bola dráma What’s Up Scarlett z roku 2005.

Následne si zahral napríklad v známej dráme Voda pre slony (2011) a oscarovej dráme Umelec (2011). Práve úloha v Umelcovi mu vyniesla celosvetovú popularitu a Uggie za svoj výkon získal niekoľko cien (napríklad ocenenie z Cannes), ako aj vlastnú hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

Jeho posledným filmom bol titul Holiday Road Trip z roku 2013. Uggie zomrel 7. augusta 2015 vo veku 13 rokov na zhubný nádor.

Warner Bros.

9. Max

Komédiu Maska z roku 1994 s výborným Jimom Carreym v hlavnej úlohe ti iste nemusíme predstavovať. Ak si film videl, tak si ale určite veľmi dobre pamätáš aj roztomilého Jacka Russella menom Milo. Toho si zahral psík menom Max. Jeho herecká kariéra bola pomerne skromná.

Pred Maskou si zahral v sci-fi komédii Mom and Dad Save the World (1992) a po celosvetovom úspechu v úlohe Mila stvárnil aj sučku Audrey v komédii Mr. Accident. Potom sa už herectvu nevenoval, nemáme ani presný dátum o jeho úmrtí.

New Line Cinema

10. Olivia

Olivia, sučka westhighlandského bieleho teriéra, sa narodila v roku 2015 a vidieť sme ju mohli v úspešnej komédii Nočná hra (2018) a vo skvelom trileri Vdovy (2018). Jej debutom bol čiernohumorný seriál Insatiable (2018) od Netflixu.

Viola Davis, ktorá si zahrala hlavnú úlohu vo filme Vdovy, sa spočiatku práce so psom obávala, keďže, ako priznala, nikdy psa nemala. Stačilo údajne len zopár minút a Oliviu si totálne zamilovala. Snáď ju ešte v nejakých filmoch uvidíme.

20th Century Fox/Warner Bros.

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.