Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Pokiaľ už máš dosť overených romantických klasík či presladených melodrám a hľadáš v tomto žánri niečo svieže a originálne, tak by ti mohol byť nápomocný práve tento článok. Pri príležitosti sviatku všetkých zamilovaných sme v ňom pre teba dali dohromady romantické filmy, ktoré sú originálne, nekonvenčné a možno nie také známe, ako by si zaslúžili.

Rozhodne sa im ale oplatí venovať pozornosť!

1. Opití láskou

Netradičnú romantickú dramédiu Opití láskou natočil skvelý Paul Thomas Anderson. Jej hlavným hrdinom je neurotický Barry Egan (Adam Sandler), ktorému sa stále nedarí nájsť tú pravú. Z veľkej časti za to môže aj jeho nepredvídateľná osobnosť. Keď sa ale náhodou stretne so sympatickou Lenou (Emily Watson), jeho život sa radikálne zmení.

Paul Thomas Anderson si vždy nakrúcal vlastné a vysoko špecifické autorské filmy a ani komédia Opití láskou nie je výnimkou. Dominuje jej presná réžia, suchý čierny humor, ale aj úprimné emócie. A Adam Sandler, ktorý predvádza jeden zo svojich najlepších výkonov.

2. After Midnight

Romantika celkom dobre ladí aj s hororovým námetom. Dôkazom toho je aj sympatická snímka After Midnight od Jeremyho Gardnera a Christiana Stellu. Príbeh sa točí okolo Hanka (Jeremy Gardner), ktorého priateľka Abby (Brea Grant) bez slova opustí. To je však ešte len začiatok skutočných problémov.

Okolo domu sa totiž začne motať akási nebezpečná obluda. After Midnight je výborne nakrútený kúsok so skvelou atmosférou a výbornými hercami. Čakať čistokrvný horor by ale bolo veľkou chybou.

3. Spring

Aj Spring od Justina Bensona a Aarona Moorheada veľmi umne kombinuje hororové prvky s romantickou vzťahovkou. V centre príbehu sa nachádza mladý Evan (Lou Taylor Pucci), ktorý práve prišiel o oboch rodičov. Rozhodne sa teda vycestovať do Talianska a načerpať nové sily.

Zoznámi sa tu s pôvabnou Louise (Nadia Hilker) a všetko sa istú dobu zdá byť idylické. Louise ale skrýva temné tajomstvo. Spring si človek najviac užije, pokiaľ si o ňom nebude zisťovať viac, než je nutné. Nechýba jemný humor, sympatické postavy a dokonca aj feel-good atmosféra. Slušný kúsok!

4. Až vyjde mesiac

Svojrázny a originálny režisér Wes Anderson aj svojou romantickou dramédiou Až vyjde mesiac dokázal, že patrí medzi režisérsku špičku. Hlavnými postavami sú 12-roční kamaráti Sam (Jared Gilman) a Suzy (Kara Hayward), ktorí sa do seba zamilujú a rozhodnú sa spolu utiecť do divočiny. Po ich stopách sa ale vydávajú odhodlaní obyvatelia mestečka.

Ako v prípade všetkých Andersonových filmov, aj v tejto snímke na diváka čaká výrazne štylizované dobrodružstvo s patrične excentrickými a sympatickými postavami a úprimnými emóciami. Snímka si odniesla aj nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár.

5. Lars and the Real Girl

Vydarenú dramédiu Lars and the Real Girl natočil Craig Gillespie. Jej hlavným hrdinom je introvertný a tak trochu čudácky Lars (Ryan Gosling). Ten jedného dňa – na obrovské prekvapenie priateľov a celého mesta – nadviaže vážny vzťah s nafukovacou bábikou Biancou. Film má dobrý ústredný nápad, ktorý sa navyše tvorcom podarilo aj solídne vyťažiť.

Gosling je vo svojej úlohe perfektný, rovnako ako ďalší herci (Patricia Clarkson, Paul Schneider, Emily Mortimer či Kelli Garner). Sympatická jednohubka, ktorá pobaví aj dojme. Na konte má aj nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár.

6. Safety Not Guaranteed

Pozornosť si zaslúži aj trochu nenápadný nezávislák Safety Not Guaranteed od Colina Trevorrowa. Rozpráva o novinárke Darius (Aubrey Plaza), ktorú v magazíne zaujme nezvyčajný inzerát.

Pisateľ v ňom hľadá spoločníka na cestu v čase. Darius sa s kolegami podarí dotyčného muža menom Kenneth (Mark Duplass) vypátrať a postupne sa s ním začne zbližovať. Myslí ale tú cestu časom naozaj vážne?! Film zaujme výborným nápadom, sympatickými postavami a veľmi príjemnou feel-good atmoškou. Ak hľadáš nejakú fajn pohodovú záležitosť, tak si na správnej adrese.

7. Niť z prízrakov

Romantickú drámu Niť z prízrakov natočil nám dobre známy Paul Thomas Anderson. Na rozdiel od jeho kúsku Opití láskou tu ale nenájdeme žiadny humor. Naopak, snímka je psychologicky dokonale prepracovanou štúdiou jedného nezvyčajného vzťahu. Na jednej strane stojí geniálny a excentrický módny návrhár Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis), na druhej hanblivá servírka Alma (Vicky Krieps).

Herecky a scenáristicky filmu nemožno vytknúť prakticky nič, režisérsky je tiež perfektný, ale je pravdou, že každému asi nesadne. Pokiaľ hľadáš trochu náročnejšiu romantiku, stojí za to to s Andersonom skúsiť. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, z toho premenila sošku za kostýmy.

8. Wristcutters: A Love Story

Asi nemáme veľa romantických filmov, ktoré by začínali samovraždou hlavného hrdinu. Wristcutters: A Love Story od Gorana Dukiča je ale presne takým filmom, ba čo viac, je to film mimoriadne milý, úprimný, vtipný a dojemný. Hlavným hrdinom je mladík Zia (Patrick Fugit), ktorý trpí depresiami, takže sa rozhodne pre dobrovoľný odchod zo sveta.

Po smrti sa ale ocitne „na druhom brehu“, kde sa to len tak hemží odpadkami, mizernou prácou a kde sa nikto neusmieva. Zia sa skamaráti s ruským rockerom Eugenom (Shea Whigham) a krásnou Mikal (Shannyn Sossamon) a vydáva sa s nimi na cestu s cieľom zistiť, či sa z tohto neveselého posmrtného života dá nejako utiecť.

9. O tele a duši

Zmieniť musíme aj fantastickú a nevšednú romantickú drámu O tele a duši od Ildikó Enyedi. Príbeh sa odohráva na vskutku neromantickom mieste: na bitúnku. Tu pracuje starnúci Endre (Géza Morcsányi), ktorému telesný handicap bráni v nadviazaní vzťahu, a mladá, ale extrémne uzavretá kvalitárka mäsa Mária (Alexandra Borbély).

Obaja sa ale zblížia, a to za poriadne zvláštnych okolnosti: zistia totiž, že sa im každú noc snívajú rovnaké sny. Režisérke sa brilantne darí kombinovať realistický a depresívny príbeh so silnými emóciami a jemne magicko-realistickými prvkami. Herci sú výborní a atmosféra ťa zaručene pohltí. Film má na konte aj nomináciu na Oscara za najlepší zahraničný film.

10. 3-iron

Nádherný poetický kúsok 3-iron od nedávno zosnulého režiséra Kim Ki-duka ti rozpovie naozaj netradičný príbeh. Mladík Tae-suk (Hee Jae) sa venuje tomu, že prespáva v prázdnych bytoch, kde majiteľom aj vyperie a opraví pokazené veci. Jeho život ale zmení stretnutie so Sun-hwa (Seung-Yun Lee), týranou manželkou bohatého biznismena.

Filmu dominuje úchvatná atmosféra a silné emócie. Niekto sa pri filme možno bude nudiť, ale milovníci náročnejších kúskov budú v siedmom nebi.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.