Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Mnoho divákov si žáner komédie spája s niečím pohodovým a nenáročným. Skrátka oddychovky, pri ktorých sa dobre zabavíme. Nič proti tomu, ale máme tu predsa len dosť komédií, ktoré okrem toho, že skvele bavia, prinášajú aj pozoruhodné myšlienky a na diváka kladú vyššie nároky.

V tomto článku si predstavíme výber 10 komédií, ktoré sú originálne, svojské a nenadbiehajú masovému vkusu. Oslovia však skôr trochu náročnejších divákov.

1. Homár

Čierna komédia Homár od Yorgosa Lanthimosa sa odohráva v blízkej budúcnosti, keď je nelegálne ostať bez partnera. Kto je single, je odvedený do bizarného Hotela, kde si počas pobytu musí nájsť partnera. Ak sa mu to nepodarí, bude premenený na zviera podľa vlastného výberu.

Jedným z týchto single ľudí je aj David (Colin Farrell), ktorému sa z hotela podarí ujsť. Pridá sa k skupine Slobodných, ktorí žijú v lesoch a odmietajú akékoľvek vzťahy. Práve tu ale možno objaví lásku. Homár je poriadna bizarnosť, ktorej nechýba absurdita, čierny humor a výborné herecké výkony (okrem Farrella aj Rachel Weisz, Ben Whishaw, Léa Seydoux či John C. Reilly).

2. Adaptácia

Výbornú dramédiu Adaptácia natočil Spike Jonze podľa scenára geniálneho Charlieho Kaufmana. Hlavným hrdinom je samotný Kaufman (v podaní Nicolasa Cagea), ktorý sa púšťa do adaptácie náročnej knihy Susan Orlean (Meryl Streep). Tá sa však ukáže byť skutočným orieškom a Charlie sa dostáva do tvorivej krízy.

Jeho dvojča Donald (opäť Nicolas Cage) navyše začne navštevovať kurz tvorivého písania a okamžite Hollywoodu predá tuctový kriminálny triler. Adaptácia je výborná, ale pomerne náročná záležitosť, ktorá však okamžite zaujme svojou originalitou, silnými myšlienkami a vynikajúcimi hercami. Snímka si odniesla 4 nominácie na Oscara, zo sošky sa napokon tešil herec Chris Cooper.

3. Až vyjde mesiac

Režisér Wes Anderson patrí k najzaujímavejším tvorcom nezávislého filmu. Jeho snímky sú hravé, vtipné, dojemné, výtvarne nádherné, ale rozhodne nie sú pre všetkých. Inak to nie je ani v prípade jeho romantickej komédie Až vyjde mesiac.

Príbeh sa odohráva v 60. rokoch 20. storočia a rozpráva príbeh lásky 12-ročného Sama (Jared Gilman) a 12-ročnej Suzy (Kara Hayward). Spoločne utečú do divočiny a po ich stopách sa následne vydáva miestny šerif (Bruce Willis) a niekoľko ďalších obyvateľov mestečka. Film je esenciou toho, čo na Andersonových filmoch milujeme. Nádherne natočený a vtipný príbeh, ktorý pohltí a pohladí na duši. Krása.

4. Heathers

Čierna komédia Heathers od Michaela Lehmanna sa v Spojených štátoch teší kultovému statusu, u nás ju ale pozná len málo ľudí. Je to škoda, pretože ide o parádnu snímku. Dvaja stredoškoláci, inteligentná Veronica (Winona Ryder) a psychopatický J. D. (Christian Slater), spoja svoje sily a začnú zabíjať najpopulárnejších študentov na svojej škole.

Film je plný cynického humoru, geniálnych hlášok a perfektných hercov. Skrátka poriadne ostrá satira, ktorú by si nemal vynechať.

https://www.youtube.com/watch?v=oAAz8AuFkgw

5. Lady Bird

Coming-of-age dramédiu Lady Bird natočila ako svoj režisérsky debut herečka Greta Gerwig. Pri písaní scenára sa inšpirovala vlastným dospievaním. Hlavnou hrdinkou je mladá Christine (Saoirse Ronan), ktorá práve prechádza rebelskou pubertou. Zároveň sa snaží nájsť svoje miesto vo svete.

Podobných coming-of-age filmov máme viacero, ale Greta Gerwig dokázala príbehu vtlačiť citlivosť, zmysel pre humor, nadhľad a aj nejaké tie emócie. Dohromady to funguje viac než dobre. Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara.

6. Barton Fink

Absurdne ladená komédia Barton Fink od bratov Coenovcov asi nepatrí k ich najznámejším filmom, ale bez preháňania ide o jeden z ich najlepších kúskov. Príbeh sa odohráva v roku 1941 a jeho hlavným hrdinom je spisovateľ Barton Fink (John Turturro), ktorého si významné hollywoodske štúdio najme, aby napísal scenár k filmovému hitu. Finkovi sa to ale príliš nedarí.

Okrem toho je ubytovaný v podivne pochmúrnom hoteli, kde je jeho jediným kamošom poisťovací agent Charlie Meadows (John Goodman) z vedľajšej izby. Barton Fink je brutálne atmosférická, miestami surreálna, kafkovská komédia, ktorá v sebe nesie hneď niekoľko významov a alegorických presahov. Film si odniesol 3 nominácie na Oscara.

7. Stratené v preklade

Film Stratené v preklade, pod ktorým je podpísaná Sofia Coppola, je dnes už zaslúženou kultovkou. Citlivý a melancholicko-vtipný príbeh o osamelosti, priateľstve a potrebe ľudskej blízkosti. Rozpráva o starnúcom hercovi Bobovi (Bill Murray), ktorý v Tokiu nakrúca reklamu na whisky, a mladej Charlotte (Scarlett Johansson), ktorá v Japonsku sprevádza svojho manžela.

Obaja ľudia z odlišných svetov sa zblížia a pomáhajú si prekonať osamelosť a odcudzenosť v neznámom prostredí. Snímka si odniesla 4 nominácie na Oscara, pričom Sofia Coppola bola ocenená soškou za najlepšiu réžiu.

8. Bokovka

Skvelá komediálna road-movie Bokovka od Alexandra Paynea sa točí okolo neúspešného spisovateľa a milovníka vína Milesa (Paul Giamatti). Ten práve vyráža so svojím kamarátom Jackom (Thomas Haden Church) na jazdu po amerických viniciach, aby si Jack užil trochu slobody predtým, než sa ožení.

Obaja prechádzajú krízou stredného veku a snažia sa vyrovnať so životom a vlastnými ambíciami. Bokovka je skvele natočená, zábavná a úprimná jazda, ktorá rozosmeje aj dojme. Získala tiež 5 nominácií na Oscara a vyhrala sošku za najlepší adaptovaný scenár.

9. Brazil

Brazil od Terryho Gilliama je skutočne originálna a svojrázna záležitosť. Príbeh, ktorý akoby vypadol zo stránok Franza Kafku a Georgea Orwella, sa odohráva v dystopickej budúcnosti. Sam Lowry (Jonathan Pryce) je obyčajným úradníkom, ktorý prežíva v sivej a byrokratickej mašinérii. Vo svojich fantazijných snoch je ale hrdinom a zachraňuje krásnu ženu (Kim Greist).

Jeho život sa zmení po tom, keď túto ženu uvidí aj v skutočnosti. Brazil je studnica ohromných nápadov, vtipných detailov a dokonale šialene zobrazeného sveta budúcnosti. Čierny humor, absurdita a existencializmus. Čo viac si želať?

10. Záhada Silver Lake

Pokiaľ miluješ surrealizmus či filmy Davida Lyncha, rozhodne by si mal venovať pozornosť aj Záhade Silver Lake, ktorú natočil David Robert Mitchell. Snímka sa točí okolo mladého Sama (Andrew Garfield), ktorý sa zamiluje do svojej krásnej susedky Sarah (Riley Keough).

Keď na druhý deň zistí, že Sarah záhadne zmizla, rozhodne sa ju vypátrať. Jeho bizarná cesta do temných zákutí Los Angeles bude znepokojivá, ale aj zábavná. Filmu dominuje výborná mysteriózna atmosféra, funkčný absurdný humor a viacero nádherne bizarných výjavov. Snímka určite neučaruje každému, ale oplatí sa to s ňou skúsiť.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť