Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 2.12.2022
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Život nie je fér a platí to aj pre filmový svet. Mnohým skvelým filmom sa skrátka často nedostane takej pozornosti, ako by si zaslúžili. V tomto článku sa pozrieme na 10 výborných snímok, ktoré ale na odovzdávaní Oscarov príliš nehviezdili. V tom lepšom prípade získali aspoň nejakú nomináciu, v tom horšom ich akademici úplne odignorovali.

1. Unesené

Fantastická mrazivá kriminálka Unesené od Denisa Villeneuvea rozpráva príbeh Kellera Dovera (Hugh Jackman), ktorého malá dcérka a jej kamarátka bez stopy zmiznú. Do pátrania sa púšťa detektív Loki (Jake Gyllenhaal) a spravodlivosť je odhodlaný vziať do vlastných rúk aj Dover. Snímka ponúkla skvelý scenár, perfektných hercov a presnú réžiu.

Je preto mimoriadne zvláštne, že si film odniesol len jedinú oscarovú nomináciu za kameru. A ani tú nepremenil. Unesené si rozhodne zaslúžili viac nominácií v hereckých kategóriách a ani kategória najlepší film by nebola vôbec mimo.

2. Vykúpenie z väznice Shawshank

Kultová dráma Vykúpenie z väznice Shawshank od Franka Darabonta sa točí okolo bankára Andyho Dufresnea (Tim Robbins), ktorý je nespravodlivo odsúdený na doživotie v neslávne známom väzení Shawshank. Spriatelí sa tu s väzňom Redom (Morgan Freeman) a odmieta sa vzdať nádeje na spravodlivosť.

Treba povedať, že Darabontova snímka pozornosti Akadémie neunikla. Získala sedem nominácií, vrátane najlepšieho filmu, hlavného herca (Morgan Freeman) či kamery. Mrzuté ale je, že nepremenila ani jednu jedinú sošku. A pritom by si to Shawshank zaslúžil. Akademici ale v ten rok uprednostnili Forresta Gumpa. Podľa nás trochu nespravodlivo.

3. Občan Kane

Tu nie je o čom. Občan Kane od Orsona Wellesa je dodnes považovaný za jeden z najlepších filmov, aké kedy vznikli. Novinár Jedediah (Joseph Cotten) sa snaží zrekonštruovať život bohatého magnáta Kanea (Orson Welles) a postupne dostáva nečakaný obraz o jeho živote.

Občan Kane bol prelomovým filmom v mnohých aspektoch a hoci získal deväť nominácií na Oscara, napokon si odniesol „len“ sošku za najlepší originálny scenár. To, že nebol ocenený Oscarom za najlepší film či réžiu, je dodnes považované za jeden z najväčších omylov Akadémie.

4. Klub bitkárov

Klub bitkárov od Davida Finchera tiež patrí k filmom, ktoré by na nejaké to ocenenie rozhodne mali. Príbeh sa točí okolo mladého úradníka (Edward Norton), ktorý trpí nespavosťou a jedného dňa sa zoznámi s Tylerom Durdenom (Brad Pitt), s ktorým založí takzvaný Klub bitkárov. V ňom si frustrovaní muži môžu vybiť zlosť v brutálnych zápasoch.

Film bol plný originálnych režijných nápadov, ostrej satiry a skvelých hercov. Na udeľovaní Oscarov súťažil len v jednej kategórii a to strih zvuku (a ani v nej si sošku neodniesol). Je pravdou, že v čase premiéry išlo o dosť polarizujúci film a Akadémia sa možno bála kontroverzie. Postupom času však Klub bitkárov dozrel ako víno a treba povedať, že minimálne nominácie za réžiu, adaptovaný scenár a najlepší film by si zaslúžil.

5. Memento

Parádne premyslený, strhujúci a napínavý. Taký je triler Memento od Christophera Nolana. Dodnes patrí k tomu najlepšiemu, čo tento filmár natočil. Príbeh je rozprávaný odzadu a jeho hlavným hrdinom je Leonard Shelby (Guy Pearce), ktorý trpí krátkodobou amnéziou. Nemôže získať nové spomienky a každú informáciu si pamätá len niekoľko minút.

Aj napriek tomu ale pátra po vrahovi svojej manželky. Akademici Memento úplne neodignorovali a priklepli mu nominácie za najlepší pôvodný scenár a za strih. Film však neuspel ani v jednej z nich. Minimálne sošku za najlepší pôvodný scenár by si ale rozhodne zaslúžil! A od veci by nebola ani nominácia za najlepší film či za herca pre Guya Pearcea.

6. Mulholland Drive

Dokonalý surreálny triler Mulholland Drive natočil kultový David Lynch. Príbeh je o mladej začínajúcej herečke Betty Elms (Naomi Watts), ktorá prichádza do Los Angeles, aby si splnila svoj herecký sen. Zoznamuje sa s mladou ženou (Laura Harring), ktorá trpí stratou pamäti.

V snahe spomenúť si ale obe ženy zostúpia do poriadne temných zákutí Los Angeles, ale aj ľudského podvedomia. Akademici síce dopriali Lynchovi nomináciu za najlepšiu réžiu (hoci nevyhral), ale je pomerne nepochopiteľné, že nomináciu nezískala Naomi Watts ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe, Angelo Badalamenti (hudba) a David Lynch (scenár). A nominácia za najlepší film by rozhodne tiež nebola od veci.

7. Majster

Prepracovaná psychologická dráma Majster od Paula Thomasa Andersona sa odohráva v Amerike 50. rokov. Vojnový veterán Freddie Quell (Joaquin Phoenix) má problém zaradiť sa späť do normálneho života. Život mu zmení náhodné stretnutie s charizmatickým Lancasterom Doddom (Philip Seymour Hoffman) a jeho manželkou Peggy (Amy Adams). Dodd práve zakladá nové náboženské hnutie a Freddie sa ho rozhodne na jeho ceste sprevádzať.

Phoenix, Hoffman a Adams podali vo svojich úlohách dokonalé výkony, takže je úplne logické, že si všetci traja odniesli nomináciu na Oscara. Menej pochopiteľné je, že ani jeden ju nepremenil, a ešte menej pochopiteľné je, že to boli všetky nominácie, ktoré Majster pozbieral. Pritom ocenenie (alebo aspoň nomináciu) si rozhodne zaslúžil samotný Anderson za réžiu a originálny scenár, soška mohla pristáť aj za výpravu, kameru či najlepší film.

8. Portrét ženy v plameňoch

Vynikajúca romantická dráma Portrét ženy v plameňoch vznikla pod režisérskou taktovkou Céline Sciamma. Príbeh sa odohráva vo Francúzsku v roku 1760. Maliarka Marianne (Noémie Merlant) odchádza na izolovaný ostrov, aby tu namaľovala svadobný portrét mladej Héloise (Adèle Haenel), ktorej rodina dohodla výhodný sobáš. Obe ženy sa postupne začnú zbližovať a napokon medzi nimi vzplanie vášnivý cit.

Snímka si odniesla ovácie kritikov a mnoho ocenení, vrátane nominácie na Zlatý glóbus v kategórii najlepší zahraničný film. Akadémia však tento perfektný film ignorovala a nepoctila ho ani jednou jedinou nomináciou. Ocenenie by si pritom zaslúžil nielen samotný film, ale obe hlavné herečky, réžia, kamera, kostýmy či výprava.

9. Maják

Horory nemajú u Akadémie príliš na ružiach ustlané. Občas síce motyka vystrelí (ako v prípade Uteč), ale väčšinou akademici horory ignorujú. A to je hrozná škoda, pretože mnoho z nich je ohromne kvalitných a prepracovaných. Podobne je na tom Maják od Roberta Eggersa.

Ten sa odohráva v 19. storočí na izolovanom ostrove, na ktorom ako strážcovia majáka pracujú Thomas Wake (Willem Dafoe) a Ephraim Winslow (Robert Pattinson). Izolácia a pochmúrne prostredie si ale začne vyberať daň na ich psychike. Filmu sa podarilo získať nomináciu za najlepšiu kameru, ale to bolo všetko, čo bola Akadémia ochotná oceniť. Nominácie (ak nie rovno sošky) by si ale zaslúžili aj Dafoe a Pattinson, prípadne Eggers ako režisér.

10. Uncut Gems

Kriminálka Uncut Gems od Bennyho a Josha Safdieovcov patrila k mimoriadne chváleným kúskom, o to viac zamrzí jej úplné ignorovanie zo strany akademikov. Príbeh sa točí okolo klenotníka Howarda (Adam Sandler), ktorý sa topí v dlhoch, ale naskytne sa mu príležitosť vyviaznuť z nich, keď získa vzácny drahokam.

Bez preháňania môžeme povedať, že Sandler vo filme podal zatiaľ svoj najlepší výkon a jednoznačne by si nomináciu na Oscara zaslúžil. Rovnako tak mala nominácia pristáť na konto bratov Safdieovcov. Nič z toho sa ale nestalo a Uncut Gems nezískal ani jednu nomináciu.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť