Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard
Zdroj: ©CJ Entertainment / MovieStillsDB

10 parádnych filmov so šokujúcimi pointami (2. časť)

Skvelé filmy s prepracovaným vyústením.

Keď nás film dokáže prekvapiť nejakou nečakanou pointou, tak je to vždy plus. Pravdaže, nie vždy sa to tvorcom podarí tak, ako by chceli, ale ak to vyjde, tak šokujúci twist často dodá ich filmu na väčšej sile.

V tomto článku ti prinášame 10 vynikajúcich filmov, ktorých prekvapivé pointy ťa iste dostanú (ak ich, pravdaže, ešte nepoznáš). Dobrou správou však je, že nestoja len na tomto prekvapení. Okrem toho ponúkajú aj skvelé remeslo, napätie a výborných hercov.

1. Prekliaty ostrov

Kvalitný mysteriózny triler Prekliaty ostrov natočil kultový Martin Scorsese. Rozpráva o dvoch agentoch FBI Teddym Danielsovi (Leonardo DiCaprio) a Chuckovi Auleovi (Mark Ruffalo), ktorí prichádzajú na ostrov Shutter Island, kde sa nachádza väznica pre psychicky chorých zločincov. Nedávno z nej utiekla nebezpečná pacientka a agenti dostali za úlohu ju vypátrať.

Začnú sa však diať podivné veci. Prekliaty ostrov boduje hlavne výborne navodenou atmosférou, kvalitnými hereckými výkonmi a, pravdaže, scenárom, ktorý má pre diváka pripravených niekoľko prekvapení. Samotný záver prekvapí a zároveň poskytne možnosti na rôzne interpretácie.

YouTube video

2. Stratené dievča

Kriminálka Stratené dievča vznikla pod režisérskou taktovkou Davida Finchera. Nick (Ben Affleck) a Amy (Rosamund Pike) sú na prvý pohľad dokonalý manželský pár. Lenže jedného dňa Amy bez stopy zmizne. Nick začne organizovať pátraciu akciu, ale čoskoro sa sám stane hlavným podozrivým. Má v zmiznutí svojej manželky naozaj prsty?

Stratené dievča má poriadne prepracovaný a komplexný scenár (napísala ho autorka knižnej predlohy Gillian Flynn) a môžeš si byť istý, že ťa niekoľkokrát poriadne šokuje. Filmu nechýba ani mrazivá atmosféra a presvedčiví herci na čele s Rosamund Pike, ktorá si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Oscara.

YouTube video

3. My

Jordan Peele patrí k mimoriadne zaujímavým hororovým tvorcom. Potvrdil to aj jeho druhý celovečerák My. V ňom nám predstavil štvorčlennú rodinu, ktorá sa na výlete v Santa Cruz stane terčom štyroch útočníkov. A ako čoskoro vyjde najavo, agresori vyzerajú presne ako oni!

My síce nemá taký prepracovaný scenár ako Peeleov debut Uteč, ale aj tak ponúka solídnu dávku mrazenia, temnej atmosféry, ale aj nejakej tej satiry. Samotný záver je určite pôsobivý, hoci možno nie úplne logicky vychytaný.

YouTube video

4. Pád do tmy

Horor Pád do tmy od Neila Marshalla rozpráva príbeh šiestich kamarátok, ktoré sa vydajú na dobrodružnú výpravu do jaskynného systému v Apalačskom pohorí. Nastanú však komplikácie a ženy sa ocitnú uväznené v jaskyniach. Zúfalá snaha prežiť ich ženie stále dopredu, lenže o chvíľu si uvedomia, že v jaskyni nie sú samy.

Marshallov film je vydarenou žánrovkou, v ktorej funguje napätie aj strach o (sympatické) postavy. Šestica herečiek predviedla výborné výkony a nie je problém ich postavám držať palce. Záver je vo svojej podstate jednoduchý, ale do filmu pasuje a dodáva mu na sile.

YouTube video

Mohlo by ťa zaujímať:

10 najlepších filmov so šokujúcimi pointami

5. Planéta opíc

Kultové sci-fi Planéta opíc od Franklina J. Schaffnera má už notoricky prefláknutý prekvapivý koniec. Až taký prefláknutý, že dnes ho už nikto nevníma ako prekvapivý. Vo svojej dobe to však pre divákov bol poriadny šok. Príbeh sa točí okolo skupiny astronautov na čele s Georgeom Taylorom (Charlton Heston), ktorí počas vesmírnej misie pristanú na planéte ovládanej inteligentnými opicami.

Planéta opíc má výborný príbeh, kvalitných hercov a hlavne absolútne úchvatné masky. Iste, pointu už pozná každý, ale aj napriek tomu má emocionálnu silu. Snímka si odniesla tri nominácie na Oscara a jednu sošku.

YouTube video

6. Čínska štvrť

Kriminálka Čínska štvrť od Romana Polanského sa zvykne na filmových školách prezentovať ako ukážka toho najšpičkovejšieho scenáristického remesla. A treba povedať, že zaslúžene. Hlavnou postavou je súkromný detektív Gittes (Jack Nicholson), ktorý získava nový kšeft. Tajomná Evelyn (Faye Dunaway) si ho najme, aby sledoval jej manžela, o ktorom sa domnieva, že ju podvádza.

Pátranie však Gittesa zavedie do oveľa temnejších zákutí, než by vôbec predpokladal. Okrem precízneho scenára a prekvapivého záverečného rozuzlenia ponúka film aj dráždivú záhadnú atmosféru a suverénne herecké výkony Nicholsona a Dunaway. Čínska štvrť si odniesla 11 nominácií na Oscara, napokon premenila sošku za najlepší originálny scenár.

YouTube video

7. Zbohom, baby

Kriminálnou drámou Zbohom, baby sa nám ako režisér prvýkrát predstavil Ben Affleck. V centre príbehu je záhadné zmiznutie 4-ročnej Amandy McCready. Rozbieha sa pátranie, do ktorého sa zapája aj dvojica súkromných detektívov Patrick Kenzie (Casey Affleck) a Angie Gennaro (Michelle Monaghan). Netušia však, že tento prípad ich vystaví nečakane náročnej skúške.

Okrem výborných výkonov Afflecka a Monaghan sa vo filme výborne predviedli aj Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freeman, Amy Madigan či Titus Welliver. Ryan si za svoj výkon odniesla aj nomináciu na Oscara. Záver ponúkne veľa podnetov na premýšľanie a pred neľahkú morálnu otázku postaví nielen postavy, ale aj diváka. Pecka.

YouTube video

8. Pokánie

Romantická dráma Pokánie od Joea Wrighta tiež ponúka pozoruhodný príbeh a zaujímavé vyústenie. Rozpráva o nešťastnej láske mladého Robbieho Turnera (James McAvoy) a Cecilie (Keira Knightley). Lenže potom príde krivé obvinenie zo znásilnenia a vzťah mladých ľudí je v troskách. Je možné napraviť chyby a dočkať sa odpustenia?

Po hereckej stránke sa v prípade Pokánia nemožno naozaj na nič sťažovať. Nielen McAvoy a Knightley, ale aj Saoirse Ronan, Vanessa Redgrave, Juno Temple, Benedict Cumberbatch či Romola Garai podávajú famózne výkony. Po audiovizuálnej stránke ide tiež o prvotriednu kvalitu a záver iste mnohých zasiahne priamo do srdca. Film si odniesol sedem nominácií na Oscara, z toho jednu sošku za najlepšiu hudbu.

YouTube video

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov a seriálov, ktoré si nevieme predstaviť inak ako s českým či slovenským dabingom

9. Psycho

Kultové Psycho od nemenej kultového Alfreda Hitchcocka je podobný prípad ako Planéta opíc. Jeho prekvapivý twist už nie je vôbec prekvapivý, pretože ho skrátka pozná každý, kto sa čo i len trochu zaujímal o kinematografiu.

Príbeh sa točí okolo Marion Crane (Janet Leigh), ktorá spreneverí veľkú sumu peňazí a utečie z mesta. Ubytuje sa v nenápadnom moteli, ktorý vedie samotársky Norman Bates (Anthony Perkins) so svojou matkou. Marion si ale ešte neuvedomuje, že sa zrejme dostala do poriadneho nebezpečenstva.

Film v teste času obstál viac než dobre. Stále je poriadne napínavý, režijne inšpiratívny a herecky bezchybný. Záverečné odhalenie je potom už len čerešničkou na torte. Škoda, že pointa je tak notoricky známa. To ale nie je vina tvorcov. Psycho má na konte štyri nominácie na Oscara.

YouTube video

10. Parazit

Kórejská čierna komédia s trilerovými prvkami Parazit, ktorú natočil Joon Ho Bong, diváka dokáže stále prekvapovať. Príbeh prefíkanej štvorčlennej rodiny, ktorá sa infiltruje do domácnosti bohatého podnikateľa Parka (Lee Sun-kyun) a začne si užívať jeho bohatstva, ponúka originálny mix žánrov (komédia, satira, dráma, triler) a výborne napísaný scenár.

Tempo filmu sa niekoľkokrát zmení a hlavne posledná tretina sa nesie v tóne, ktorý by iste mnohí nečakali. Vyústenie je tiež prekvapivé a mimoriadne silné. Kvalitný kúsok, ktorý zaslúžene prepísal oscarovú históriu. Okrem sošky za najlepší zahraničný film totiž získal aj Oscara za najlepší film. Celkovo si odniesol štyri ocenenia (aj za scenár a najlepšiu réžiu) a dve ďalšie nominácie (strih a výprava).

YouTube video
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje