Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Konečne dorazilo leto, takže nie je celkom od veci naladiť sa naň niekoľkými skvelými filmami! V predchádzajúcom článku sme ti ponúkli výber 10 pohodových seriálov, v tomto sa zameriame na celovečeráky. Vybrali sme novšie tituly, ale aj overené klasiky.

Majú spoločné jedno: skvelú atmosféru, pohodu, humor, ale aj nejaké tie emócie. Poďme si ich teda predstaviť bližšie.

1. Na pokraji slávy

Výborná hudobná dramédia Na pokraji slávy vznikla pod taktovkou Camerona Crowea a rozpráva príbeh 15-ročného Williama Millera (Patrick Fugit), ktorý sa túži stať profesionálnym hudobným novinárom. Príležitosť sa mu naskytne, keď sa zoznámi s členmi kapely Stillwater a vyrazí s nimi na turné po Amerike.

Na pokraji slávy sa môže pochváliť skvelými hercami (okrem Fugita aj Kate Hudson, Billy Crudup, Jason Lee či Frances McDormand), parádnou hudbou a hlavne neuveriteľne príjemnou feel-good atmosférou. Film získal štyri nominácie na Oscara, pričom si odniesol sošku za najlepší originálny scenár.

2. The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things od Iana Samuelsa je pomerne čerstvým filmom (premiéra sa uskutočnila tento rok) a rozpráva o tínedžerovi Markovi (Kyle Allen), ktorý je už poriadne dlho uväznený v časovej slučke. Neustále tak prežíva dokola jeden a ten istý deň. Náhodou sa zoznámi s pôvabnou Margaret (Kathryn Newton), ktorá tiež uviazla v časovej slučke.

Obaja tínedžeri sa spriatelia a možno dokonca nájdu spôsob, ako sa z nekonečného kolotoča jedného dňa dostať. Lenže… stoja o to vôbec? The Map of Tiny Perfect Things je príjemná a pohodová romantika s nádychom sci-fi, ktorá sa môže oprieť hlavne o sympatických hlavných hrdinov v podaní schopných hercov.

3. Palm Springs

A keď sme už pri tých časových slučkách, nedá nám to a odporučíme ti ďalší vydarený film tohto typu, a síce Palm Springs. O réžiu sa postaral Max Barbakow. Hlavným hrdinom je flegmatický Nyles (Andy Samberg), ktorý uviazol v časovej slučke na mimoriadne nudnej kalifornskej svadbe. Tú musí prežívať znovu a znovu. Zoznámi sa však s cynickou Sarah (Cristin Milioti), ktorá sa k nemu čoskoro v tomto údele pripojí.

Snažia sa svojej nevšednej situácii prispôsobiť a robia všetko preto, aby sa nejako zabavili. A popri tom medzi nimi vzniká niečo viac, než len priateľstvo. Palm Springs je inteligentne napísaná romantická dramédia, Andy Samberg a Cristin Milioti sú sympaťáci, majú medzi sebou skvelú chémiu a nápaditosť scenáru tiež nechýba. Skrátka ideálna letná zábava.

4. The Peanut Butter Falcon

Komédiu The Peanut Butter Falcon natočila režisérska dvojica Tyler Nilson a Mike Schwartz a milovníci pohodových filmov by si ju rozhodne nemali nechať ujsť. Jej hlavným hrdinom je mladík s Downovým syndrómom Zack (Zach Gottsagen), ktorý utečie z domova, kde sa oňho starali, aby naplnil svoj sen: stal sa profesionálnym wrestlerom! Na svojej ceste sa zoznámi s Tylerom (Shia LaBeouf), ktorý ho vezme pod svoje ochranné krídla.

Okrem toho je mu ale v pätách jeho ošetrovateľka Eleanor (Dakota Johnson). Tá sa však k Zackovi a Tylerovi po chvíli váhania pridá. Nilson a Schwartz natočili fajn komédiu, ktorá výrazne čerpá z jedinečnej poetiky amerického nezávislého filmu. Pohoda evidentne vládla aj na pľaci a pri sledovaní sa jednoznačne prenesie aj na teba.

5. Mýtus o pyžamovej párty

Pri nezávislákoch ešte chvíľu ostaneme. Mýtus o pyžamovej párty natočil David Robert Mitchell ako svoj debutový film a zameral sa v ňom na štyroch tínedžerov, pred ktorými je posledná letná noc pred začiatkom nového školského roka.

Všetci v zásade riešia podobné problémy: prvé lásky, vzťahy, popularitu a snahu zapadnúť. Mýtus o pyžamovej párty má unikátnu, trochu zasnenú atmosféru, príjemne pomalé tempo a fajn postavy. Veľmi príjemná pocitovka, ktorá pobaví, ale zároveň sa v nej skrýva aj akási jemná melanchólia.

6. Jízda

Nič sa nedá robiť, českú road movie Jízda od Jana Svěráka proste musíme zaradiť. Predstavuje pre nás totiž tú pravú esenciu nespútaného leta a slobody. Príbeh sa točí okolo dvoch kamarátov Radka (Radek Pastrňák) a Franty (Jakub Špalek). Tí vyrazia na cestu s vidinou neopakovateľného letného dobrodružstva.

Náhodou sa zoznámia s mladou Annou (Aňa Geislerová), ktorá sa k nim pridá. V pätách jej však je jej žiarlivý priateľ. Film je nádhernou letnou pohodou so skvelou hudbou, humorom, ale aj melancholickými okamihmi. Hlavne záver je v tomto prípade emocionálne silný. Jízda sa ti z hlavy ale aj preto tak skoro nedostane.

7. Deväťdesiate

Dospievanie uprostred 90. rokov v slnečnej Kalifornii medzi partiou skejťákov. O tom je celovečerný debut herca Jonaha Hilla s názvom Deväťdesiate. Jeho hlavným hrdinom je 12-ročný Stevie (Sunny Suljic), ktorý sa pridá k skupine starších skejťákov. A okrem toho rieši problémy doma a s dievčatami.

Film je skôr pocitová záležitosť, než že by stavala na nejakom strhujúcom príbehu. Proste len tak pokojne plynie, je pretkaný jemným humorom, ale aj emocionálnejšími okamihmi. Za zmienku stoja aj ostatní herci na čele s Katherine Waterston a Lucasom Hedgesom. Nostalgická pecka, ktorá ale nikdy neskĺzne k prvoplánovému sentimentu. Skvelé!

8. Šprtky to chcú tiež

Ten slovenský distribučný názov je dosť zavádzajúci a láka skôr na nejakú nablblú tínedžerskú komédiu. V skutočnosti sme síce tínedžerskú komédiu (resp. dramédiu) naozaj dostali, ale veľmi inteligentnú a zábavnú. Film režírovala ako svoj debut herečka Olivia Wilde a rozpráva o dvoch kamarátkach Amy (Kaitlyn Dever) a Molly (Beanie Feldstein).

Počas celej strednej školy patrili k premiantkám triedy a kvôli tomu si odopierali iné radosti študentského života. Teraz sa to rozhodnú dobehnúť počas poslednej divokej noci pred prázdninami. Čaká ich tak celý rad bláznivých situácií. Filmu dominuje sebavedomá réžia, sympatické ústredné duo, výborný soundtrack a solídna nápaditosť. Vyslovene feel-good záležitosť.

9. Malá Miss Sunshine

Road movie Malá Miss Sunshine natočila dvojica Jonathan Dayton a Valerie Faris. V centre príbehu je tak trochu netypická rodinka, ktorá chce splniť sen sedemročnej Olive (Abigail Breslin) v tom, aby sa stala kráľovnou krásy v súťaži v Kalifornii.

Ostatní členovia Olivinej rodiny ako nezamestnaný otec Richard (Greg Kinnear), prepracovaná matka Sheryl (Toni Collette), nihilistický brat Dwayne (Paul Dano), prostoreký dedko Edwin (Alan Arkin) a strýko Frank (Steve Carell) so samovražednými sklonmi sú pevne rozhodnutí tento sen splniť. Cesta za korunkou kráľovnej krásy začína. Snímka sa právom dočkala potlesku kritikov aj divákov, odniesla si štyri nominácie na Oscara a dve zlaté sošky (jednu získal Alan Arkin, druhú Michael Arndt za najlepší originálny scenár).

10. Mexická jazda

Článok ukončíme dokonalou letnou road movie Mexická jazda od Alfonsa Cuaróna. Dvaja 17-roční kamaráti Julio (Gael García Bernal) a Tenoch (Diego Luna) sa náhodou zoznámia s 28-ročnou pôvabnou (a vydatou) Luisou (Maribel Verdú) a presvedčia ju, aby s nimi vyrazila na výlet na pláž Boca de Cielo. Všetci traja sa vydávajú na cestu, ktorá významne zmení život každého z nich.

Mexická jazda si neberie servítky a realisticky ukazuje všetky strasti a slasti dospievania, vrátane prekvapivo otvorenej erotiky. Zároveň sa v nej skúmajú témy priateľstva, lásky a nevyhnutnej nutnosti dospieť. Zaujímavým prvkom je vloženie rozprávača, ktorý nezúčastnene komentuje dianie a zasadzuje ho do širšieho kontextu. Hoci môže pre niektorých pôsobiť nadbytočne, práve vďaka nemu má Mexická jazda ešte väčšiu emocionálnu silu. Krásny film plný pohody, humoru aj tragiky a melanchólie.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Čítaj ďalej: 10 výborných pohodových seriálov, s ktorými si spríjemníš leto


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje