Na filmovom poli nájdeme množstvo snímok, ktoré vznikli podľa knižných predlôh. Po knihách filmári siahajú dosť často a priniesli nám už mnoho perfektných adaptácií. Knižné predlohy však nie sú cudzie ani seriálovým tvorcom. V tomto článku ti predstavíme desiatku perfektných seriálov, ktoré vznikli na motívy literárnych predlôh.
Vybrali sme pritom desiatku toho najlepšieho podľa hodnotenia v Česko-Slovenskej filmovej databáze (CSFD.cz). Výsledné seriály sme zoradili od najnižšieho hodnotenia po najvyššie.
10. Unorthodox – 83,2 %
Relatívne čerstvý titul Unorthodox od Netflixu vychádza z autobiografickej knihy Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots od Deborah Feldman. Hlavnou postavou je mladá Esther (Shira Haas), ktorá vyrastá v chasidskej ortodoxnej židovskej komunite v Brooklyne.
Z neslobodného prostredia sa však rozhodne utiecť, keď ju okolie núti vstúpiť do dohodnutého manželstva. Minulosti sa ale nedá ujsť tak ľahko. Štvordielna miniséria ponúka silný príbeh o túžbe po slobode so skvelými hereckými výkonmi a prepracovanou psychológiou. Výborné.
9. Orange Is the New Black – 83,8 %
Vydarená dramédia Orange Is the New Black patrí k tomu najlepšiemu, čo Netflix vyprodukoval. Seriál vychádza z memoárovej knihy Orange Is the New Black: My Year in a Women’s Prison od Piper Kerman, v ktorej popisuje svoj rok v ženskej väznici. Hlavnou hrdinkou seriálu je Piper Chapman (Taylor Schilling), ktorá sa kvôli opletačkám s drogami dostane za mreže.
Napriek tomu sa ale na život rezignovať nechystá. Seriál si odniesol nadšené ohlasy kritikov aj divákov, ako aj mnoho ocenení. Na konte má celkovo sedem sérií, pričom tá siedma bola zároveň poslednou.
8. M*A*S*H – 85,5 %
Legendárny komediálny seriál M*A*S*H iste nemusíme siahodlho predstavovať. Fanúšikovia určite vedia, že seriálu predchádzal (menej známy a menej vydarený) celovečerný film od Roberta Altmana, ale možno im nie je známe, že M*A*S*H má aj knižnú predlohu.
Jej celý názov znie MASH: A Novel About Three Army Doctors a napísal ju Richard Rooker. Román sa stretol s veľkým úspechom a dočkal sa aj dvoch pokračovaní. Samotný seriál sa s veľkým úspechom mnohokrát vysielal aj na našich televíznych obrazovkách a dnes už právom patrí do zlatého fondu toho najlepšieho, čo na poli seriálov vzniklo.
7. Gomora – 87 %
Mrazivá kriminálna dráma Gomora má svoj základ v rovnomennej knihe od Roberta Saviana, ktorá vyšla aj u nás. Kniha aj seriál ponúkajú neprikrášlený pohľad na fungovanie mafiánskeho klanu Camorry. A rozhodne to nie je pre slabé povahy.
Seriál je výborne natočený, plný perfektných hercov a mrazivých scén. Savianova kniha sa síce už skôr dočkala aj filmového spracovania, ktoré režíroval Matteo Garrone, ale seriál je predsa len lepší. Odporúčame.
6. Dexter – 88,1 %
Aj príbeh sériového vraha Dextera Morgana (Michael C. Hall) z populárnej kriminálnej drámy Dexter je založený na literárnej predlohe. Román má v tomto prípade názov Darkly Dreaming Dexter a napísal ho Jeff Lindsay. Kniha sa neskôr dočkala aj niekoľkých pokračovaní, ktoré vyšli aj v češtine.
Samotný seriál dokázal z vďačnej predlohy vyťažiť maximum a ponúkol originálnu seriálovú pecku, ktorá si odniesla potlesk divákov aj kritikov. Celkovo má na konte osem sérií, a hoci je pravda, že ku koncu už seriál stagnoval, ako celok stále ostáva kvalitným kúskom, ktorý stojí za pozornosť.
5. Mindhunter – 89 %
Parádna kriminálka Mindhunter o psychologickej profilácii sériových vrahov v Amerike 70. rokov vychádza z knihy Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit od bývalých agentov FBI Johna E. Douglasa a Marka Olshakera.
Tí zároveň slúžili ako inšpirácia pre seriálových agentov Holdena Forda (Jonathan Groff) a Billa Tencha (Holt McCallany), ktorí spovedajú uväznených sériových vrahov s cieľom pochopiť ich myslenie a pokúsiť sa tak vyšetriť ďalšie prípady.
Seriál ponúka strhujúce herecké výkony, dokonalú atmosféru a skvelé dialógy. Lahôdka. Zatiaľ sme sa dočkali dvoch parádnych sérií, ale Netflix, žiaľ, seriál dočasne stopol. Dúfajme, že naozaj len dočasne.
4. House of Cards – 90,7 %
Politický triler House of Cards patril dlho do výstavnej seriálovej skrine Netflixu, o tom niet pochýb. Príbeh psychopatického kongresmana a neskôr amerického prezidenta Franka Underwooda (Kevin Spacey), ktorý sa na svojej ceste za cieľom neštítil ani vraždy, vznikol podľa románu Michaela Dobbsa.
Autor neskôr napísal ešte dve knižné pokračovania. Román sa dočkal adaptácie už v roku 1990 v podobe televíznej minisérie z dielne BBC, v roku 1993 a 1995 sa diváci dočkali aj sfilmovaného druhého a tretieho knižného dielu.
Netflixovská verzia mala šesť sérií, pričom tá posledná bola už viac než poznamenaná sexuálnymi škandálmi Kevina Spaceyho. Streamovací gigant ho teda zo seriálu vykopol. Na kvalite sa to podpísalo, ale ako celok ostáva House of Cards vysoko nadpriemernou peckou, ktorú sa rozhodne oplatí vidieť.
3. Game of Thrones – 91,1 %
Fantasy seriál Game of Thrones je tiež už notoricky známym titulom, ktorý netreba príliš predstavovať. Adaptácia románovej ságy Pieseň ľadu a ohňa od Georga R. R. Martina pobláznila celý svet a treba dodať, že vcelku zaslúžene. Ponúkla strhujúci príbeh, zaujímavé postavy a mnoho nečakaných twistov, o prvotriednej technickej kvalite ani nehovoriac.
Problém nastal s neskoršími sériami, keď sa už tvorcovia nemohli oprieť o knižnú predlohu (Martin totiž posledné dva diely ešte stále píše) a bolo to dosť cítiť. Samotné finále potom fanúšikov aj kritikov výrazne sklamalo. Napriek tomu ale Game of Thrones ostáva parádnou adaptáciou, ktorá si svoj hviezdny status bezpochyby zaslúži.
2. Sherlock – 91,2 %
Moderné stvárnenie klasických detektívnych príbehov o Sherlockovi Holmesovi z pera Sira Arthura Conana Doyla sa stalo obrovským hitom. Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) a jeho kolega Dr. Watson (Martin Freeman) si podmanili milióny divákov na celom svete.
Tvorcovia veľmi šikovne dokázali zadaptovať jednotlivé Doyleove romány a zasadiť ich do modernej doby. Výsledkom boli strhujúce a napínavé epizódy. Ak si seriál dodnes nevidel, je najvyšší čas to napraviť.
1. Bratstvo neohrozených – 93,9 %
Vojnová miniséria Bratstvo neohrozených z dielne HBO je dnes už tiež zaslúženou klasikou. Ako predloha jej poslúžila kniha Band of Brothers: E Company, 506th Regiment, 101st Airborne: From Normandy to Hitler’s Eagle’s Nest od historika Stephena E. Ambrosea. Na ploche desiatich dielov mohli diváci sledovať elitnú jednotku americkej armády Easy Company od roku 1942 až do roku 1945.
Seriál ponúkol prvotriedne spracovanie, drsný pohľad na druhú svetovú vojnu a dokonalých hercov. Bratstvo neohrozených si odnieslo nadšené ohlasy kritikov aj mnoho ocenení, vrátane Zlatého glóbusu a siedmich cien Emmy.